Jak spędzić Święta w czasie pandemii? Pomysły, dzięki którym będziecie mogli celebrować je wspólnie pomimo odległości

To już drugi rok, gdy Święta Bożego Narodzenia różnią się od tych, które zwyczajowo obchodziliśmy przez wszystkie poprzednie lata. W związku z trwającą kolejną falą pandemii, obostrzeniami i kwarantanną, wiele z nas nie spotka się na Wigilię z bliskimi albo przynajmniej z niektórymi dalszymi krewnymi, z którymi zwykłyśmy celebrować ten czas. Aby choć trochę podnieść Was na duchu w tej trudnej sytuacji postaraliśmy się znaleźć kilka uniwersalnych pomysłów na bardziej atrakcyjne, zdalne spędzenie wspólnego wieczoru 24 grudnia. Zapraszamy po garść inspiracji!

Święta w czasie pandemii nie muszą być wcale smutne i samotne, jeżeli my i nasi bliscy będziemy mieć możliwość świętowania online, za pośrednictwem Skype, Microsoft Teams czy aplikacji Zoom. Oczywiście, nic nie zastąpi spotkania na żywo przy choince, ciepła i emocji, które przekazujemy sobie w normalnych okolicznościach, jednakże jeśli nie mamy innego wyboru, warto wymienić ze sobą wirtualne uściski i „odhaczyć” wspólnie jak najwięcej typowo świątecznych atrakcji. Mamy nadzieję, że nasze pomysły choć trochę Wam w tym pomogą!

Jak spędzić Święta w czasie pandemii

Jak spędzić Święta w czasie pandemii? Pomysły, dzięki którym będziecie mogli celebrować je wspólnie pomimo odległości

 

Potrawy według rodzinnych receptur

święta w czasie pandemii

www.unsplash.com; Dilyara Garifullina

Większość rodzin, które spotykają się na wigilijnej kolacji przygotowuje dania wspólnie. Każdy wybiera wcześniej swoją popisową potrawę, a później przychodzi z nią do gospodarza. W ten sposób powstają u ugruntowują się rodzinne smaki i przyzwyczajenia, sprawiające, że na myśl o czerwonym barszczu zawsze przywołujemy ten konkretny, ugotowany przez mamę, pierogi z kapustą i grzybami wiążemy naturalnie z babcią etc. Przepisy poszczególnych członków rodziny często są owiane nutką słodkiej tajemnicy, przez którą nie możemy samodzielnie odtworzyć konkretnego dania i nigdy nie smakuje tak samo, jak z rąk konkretnej osoby.

W związku z tym, że w tym roku będziemy jednak zmuszeni świętować Boże Narodzenie w izolacji, warto namówić rodzinę do wzajemnej wymiany przepisów. Możecie to zrobić udostępniając wszystkie receptury w jednym zbiorczym pliku wraz z listami potrzebnych zakupów. Potem postarajcie się przygotować „cudze” potrawy według podanych przepisów i próbować ich, łącząc się online z osobami, które stworzyły pomysł na te dania.

 

Rozpakowywanie prezentów „na wizji”

święta

unslash.com; Ben White

Spotkanie online to nie tylko życzenia i rozmowy. Włączcie bliskich we wspólną zabawę i dzielcie się z nimi emocjami, rozpakowując prezenty przed ekranem komputera! Pokazujcie im, jak leżą na Was otrzymane od nich pocztą ubrania, kapcie czy czapki. Nakierujcie kamerę na dzieci, bawiące się otrzymanymi zabawkami. Przymierzcie biżuterię z paczki i powąchajcie perfumy. Komentujcie, śmiejcie się, wzruszajcie…

 

Wspólne kolędowanie online

święta w czasie pandemii

www.unsplash.com; David Beale

Dawniej Święta nieodłącznie wiązały się ze wspólnym kolędowaniem. Współcześnie wiele rodzin odeszło od tej pięknej tradycji. W dobie pandemii warto zastanowić się, czy do niej nie powrócić, ponieważ to jedna z niewielu aktywności, które możecie przeprowadzić online. A czy jest coś, co wprowadza w atmosferę Świąt bardziej niż kolędy? Roześlijcie do wszystkich pliki z tekstami najpiękniejszych kolęd i śpiewajcie a capella. Może być zabawnie i poruszająco.

 

Rodzinny świąteczny seans

świąteczny film

www.unsplash.com; Charles Deluvio

A jeśli stałą częścią Waszych świątecznych spotkań jest oglądanie filmu osadzonego w klimacie Bożego Narodzenia, możecie zakończyć wieczór wspólnym seansem online! Umożliwia to na przykład darmowa wtyczka na Netflix, funkcjonująca pod nazwą Netflix Party. Przesyła się wszystkim uczestnikom sms-a i już mogą dołączyć do oglądania!

 

Niezależnie od tego, w jaki sposób będziecie spędzać Święta w czasie pandemii, pamiętajcie, że to czas wzajemnego ciepła i wyrozumiałości. Bądźcie dobrzy dla siebie nawzajem i nie pozwólcie, by Wasze wspólne szczęście zniweczyły drobiazgi!

 

Święta

giphy.com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (125 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...