Jak spędzić święta Bożego Narodzenia bez stresu ?

Boże Narodzenie przedstawiane jest jako radosne święto, ale rzeczywistość dla wielu osób jest wręcz przeciwnie. Zamiast uśmiechu, jest stres, długi i poczucie winy. Niestety dla większości rodzin święta to najbardziej stresujący okres w roku. Niekończące się interakcje z przyjaciółmi i krewnymi, zakupy na ostatnią chwilę, wielkie wydatki i presja świątecznych dekoracji i przygotowań  podważają radość i wspaniały klimat Bożego Narodzenia. Jak spędzić święta Bożego Narodzenia bez stresu ? Oto  kilka wskazówek.

 

Planuj z wyprzedzeniem

Jeśli to stres zakupów robionych na ostatnią chwilę wpływa na Twoje zadowolenie podczas przerwy świątecznej, planowanie z wyprzedzeniem powinno być dobrym wyjściem z sytuacji. Poza zakupami przygotuj sobie listę rzeczy do zrobienia – prezenty, jedzenie, pomysły na dekoracje, wydatki, a nawet zaplanuj usadowienie osób przy świątecznym stole. Ułóż punkty w kolejności, zaczynając od tych najważniejszych, a zobaczysz o czym powinnaś zacząć myśleć już w listopadzie, a co może zostać przygotowane kilka godzin przed wigilijną kolacją.

Skup się działaniach, a nie na prezentach

W tym roku ciesz się czasem spędzonym z rodziną. Choć prezenty mogą być ładne, prawdziwe wspomnienia pochodzą z jazdy na sankach z dziećmi, długich nocnym przejażdżek po mieści czy z kolędowania z przyjaciółmi. Wspólna zabawa razem powinna być priorytetem na liście. Nie zapomnij o kamerze, by uchwycić te niezwykłe chwile!

Ogranicz swoje zobowiązania

Nie musisz uczestniczyć w każdej imprezie, która odbywa się w Twoim bloku. Wybierz te, z których nie możesz zrezygnować, z reszcie osób po prostu grzecznie odmów. Tym sposobem będziesz miała więcej czasu na odpoczynek w gronie rodziny i eliminację nadmiaru stresu. Jednakże, jeśli chcesz się spotkać ze swoimi przyjaciółmi, znajomymi i sąsiadami, rozważ urządzenie dużego przyjęcia, na które będziesz mogła zaprosić te wszystkie osoby, z którymi chcesz dzielić świąteczną atmosferę.

Ułóż świąteczny budżet i trzymaj się go

Wydanie zbyt dużej ilości pieniędzy podczas świąt może zwiększyć poziom stresu. Może także przyczynić się do poczucia winy, kiedy zdasz sobie sprawę, że wale nie musiałaś wydać tak dużo. Podczas planowania budżetu zwróć uwagę na niewidoczne pożeracze gotówki np. zagraniczne telefony, opłaty pocztowe, niezaplanowane wydatki, dodatki. Określi limit, jaki możesz wydać na każdą z kategorii zakupów i bacznie obserwuj bieżące wydatki.

Graj w więcej gier

Gry nie są tylko dla dzieci. Świąteczne zabawy to świetny sposób na przełamanie lodów, który może Twoim gościom lepiej się poznać. W dawniejszych czasach gry planszowe był nieodłącznym elementem bożonarodzeniowych spotkań. To świetna okazja, by spróbować czegoś nowego: kalambury, karaoke czy scrabble. Wspólne gry to nie tylko świetny sposób na spędzenie wieczoru, ale także bardzo przyjazny dla Twojego portfela!

Pomiń prezenty

Kiedy przychodzi do wybierania prezentów, może okazać się to bardzo dużym wyzwaniem, a do tego kosztownym. Zamiast próbować wszystkich uszczęśliwić, może w tym roku zaproponuj obdarowanie tylko najmłodszych? Innym ciekawym pomysłem jest przygotowanie pudełka, w którym znajdą się karteczki z imionami gości – każdy losuje jedną osobą i tylko dla niej musi w tym roku przygotować prezent.

Zrób prezenty własnoręcznie

Jeśli nie potrafisz całkowicie zrezygnować z prezentów, może w tym roku spraw, by miały one więcej znaczenia? Prezenty stworzone własnoręcznie są wyjątkowe i na pewno zostaną docenione. Nie musisz być bardzo uzdolniona plastycznie, by stworzyć ładną kartę z życzeniami, mała zabawkę czy bransoletkę. Internet jest pełen prostych i niesamowitych pomysłów i samouczków, nawet dla początkujących.

Zrelaksuj się

Na pewno podczas świątecznych przygotować spędzasz dużo czasu na przemieszczaniu się z miejsca na miejsce, ale pamiętaj, że kluczem do radosnych świąt, jest znalezienie chwili na odpoczynek i relaks. Znajdź chwilę, by napić się gorącej czekolady i rozkoszować rodzinną atmosferą. Niedługo wrócisz do pracy, więc wykorzystaj ten wolny czas jak najlepiej. Jeśli potrzebujesz pomocy nie wahaj się i zaproś swoją rodzinę oraz przyjaciół do wspólnego gotowania i podawania dań, a sama wykorzystaj ten czas na pachnącą kąpiel.

Święta powinny być czasem spędzony w radosnej, rodzinnej atmosferze. To nie dzieje się samo, trzeba stworzyć świąteczny nastrój. Na szczęście istnieje wiele sposób na zmniejszenie poziomu stresu podczas Bożego Narodzenia, pamiętaj o naszych wskazówkach. A jak w tym roku zamierzacie spędzić ten świąteczny czas?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (218 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...