Jak spać żeby się wyspać ? – porady eksperta

 Spisz długo, ale zdarza Ci się budzić niewyspaną i jeszcze bardziej zmęczoną niż, gdy zasypiałaś?  Masz problemy z zasypianiem – innym zajmuje do 5 minut, a Ty męczysz się godzinami? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz wpływać na swoją jakość snu. Wspólnie z naszym ekspertem,  mgr Anną Jabłońską, psychologiem dziecięcym z Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL radzimy jak spać żeby się wyspać .

Zobacz również: Co oznaczają zmiany na paznokciach?

Funny family feet under the white blanket

 Przede wszystkim musisz zadbać o unormowanie nieco swojego trybu życia. Zadbaj o stałe godziny zasypiania i wstawania, ponieważ utrzymywanie nieregularności w tej kwestii przede wszystkim przyczynia się do zaburzeń snu. Również Twoje odsypianie w weekendy nie jest wskazane – w poniedziałek znowu rozpoczną się Twoje zmagania z wczesnym wstawaniem. Miej również na uwadze to, że pomiędzy 22:00,a  23:00 osoba dorosła ma najwyższy poziom melatoniny. Postaraj się usypiać w tych godzinach!

Polecamy również: Dlaczego magnez jest istotny w naszej diecie ?

Należy również unikać długich drzemek w ciągu dnia. Odsypiając w ciągu dnia zaburza się rytm snu i czuwania, odbierając w ten sposób możliwość pełnego zrelaksowania się w nocy.

Pamiętaj również o odpowiedniej ilości snu – badania pokazały, że wiek odgrywa znaczącą rolę w ilości czasu przeznaczonego na sen. Osoba dorosła potrzebuje około 8 godzin, nastolatkowie do 10 godzin, a dziecko do 5 r.ż. – aż do 13 godzin!

Bardzo istotna jest również  odpowiednia temperatura – dogodne warunki to sen w temperaturze 17-19 stopni Celsjusza. Należy nie zapominać o odpowiedniej cyrkulacji powietrza i wentylacji w miejscu snu.

Happy young man sleeping in a bed

Zadbaj o codzienne rytuały usypiania. Zrelaksuj się, może to być ciepła kąpiel, chwila czytania, muzyka relaksacyjna. Pamiętaj również o nawykach związanych z miejscem spania –   z łóżka korzystamy w nocy, a w ciągu dnia wypoczywamy w innych miejscach, np. na kanapie, fotelu. W taki sposób kształtuje się zdrowy nawyk, który warto pielęgnować u siebie i u swoich dzieci.

Stawiaj na lekkie, niskokaloryczne przekąski przed snem. Czekolada, cola, herbata oraz niektóre suplementy odchudzające mogą pobudzać mózg, nie pozwalając na pełen relaks i regenerację podczas snu.

Nie unikaj też aktywności fizycznej. Relaksuje mięśnie, a nasz organizm po treningu potrzebuje odpoczynku. Pamiętaj jednak, że aktywność fizyczna nie jest wskazana przed snem!

Nie zasłaniaj rolet. Nasz organizm potrzebuje światła do przebudzenia i aktywuje nasz organizm do działania. Pozwól mu się budzić naturalnie, a przynajmniej w towarzystwie naturalnego światła – Twoje poranki staną się mniej bolesne!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (143 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...