Jak spać żeby się wyspać ? – porady eksperta

 Spisz długo, ale zdarza Ci się budzić niewyspaną i jeszcze bardziej zmęczoną niż, gdy zasypiałaś?  Masz problemy z zasypianiem – innym zajmuje do 5 minut, a Ty męczysz się godzinami? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – możesz wpływać na swoją jakość snu. Wspólnie z naszym ekspertem,  mgr Anną Jabłońską, psychologiem dziecięcym z Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL radzimy jak spać żeby się wyspać .

Zobacz również: Co oznaczają zmiany na paznokciach?

Funny family feet under the white blanket

 Przede wszystkim musisz zadbać o unormowanie nieco swojego trybu życia. Zadbaj o stałe godziny zasypiania i wstawania, ponieważ utrzymywanie nieregularności w tej kwestii przede wszystkim przyczynia się do zaburzeń snu. Również Twoje odsypianie w weekendy nie jest wskazane – w poniedziałek znowu rozpoczną się Twoje zmagania z wczesnym wstawaniem. Miej również na uwadze to, że pomiędzy 22:00,a  23:00 osoba dorosła ma najwyższy poziom melatoniny. Postaraj się usypiać w tych godzinach!

Polecamy również: Dlaczego magnez jest istotny w naszej diecie ?

Należy również unikać długich drzemek w ciągu dnia. Odsypiając w ciągu dnia zaburza się rytm snu i czuwania, odbierając w ten sposób możliwość pełnego zrelaksowania się w nocy.

Pamiętaj również o odpowiedniej ilości snu – badania pokazały, że wiek odgrywa znaczącą rolę w ilości czasu przeznaczonego na sen. Osoba dorosła potrzebuje około 8 godzin, nastolatkowie do 10 godzin, a dziecko do 5 r.ż. – aż do 13 godzin!

Bardzo istotna jest również  odpowiednia temperatura – dogodne warunki to sen w temperaturze 17-19 stopni Celsjusza. Należy nie zapominać o odpowiedniej cyrkulacji powietrza i wentylacji w miejscu snu.

Happy young man sleeping in a bed

Zadbaj o codzienne rytuały usypiania. Zrelaksuj się, może to być ciepła kąpiel, chwila czytania, muzyka relaksacyjna. Pamiętaj również o nawykach związanych z miejscem spania –   z łóżka korzystamy w nocy, a w ciągu dnia wypoczywamy w innych miejscach, np. na kanapie, fotelu. W taki sposób kształtuje się zdrowy nawyk, który warto pielęgnować u siebie i u swoich dzieci.

Stawiaj na lekkie, niskokaloryczne przekąski przed snem. Czekolada, cola, herbata oraz niektóre suplementy odchudzające mogą pobudzać mózg, nie pozwalając na pełen relaks i regenerację podczas snu.

Nie unikaj też aktywności fizycznej. Relaksuje mięśnie, a nasz organizm po treningu potrzebuje odpoczynku. Pamiętaj jednak, że aktywność fizyczna nie jest wskazana przed snem!

Nie zasłaniaj rolet. Nasz organizm potrzebuje światła do przebudzenia i aktywuje nasz organizm do działania. Pozwól mu się budzić naturalnie, a przynajmniej w towarzystwie naturalnego światła – Twoje poranki staną się mniej bolesne!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (142 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Gocha  20 marca 2015 07:46

  Ja mam problem z zasypianiem, a nie mam drzemek w ciągu dnia. Czasem ze zmęczenia nie mogę zasnąć. Ale muszę wrócić do czytania książek przed snem, bo to dobry relaks 😉

  Odpowiedz
 2. bbo  20 marca 2015 12:18

  Prawdziwe jest powiedzenie: „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” – dlatego mój materac i pościel są bardzo dobrej jakości. Tu nie ma miejsca na oszczędności!

  Odpowiedz
 3. martucha180  20 marca 2015 12:53

  Rolety musze zasłaniać, bo mi latarnia prosto w oczka świeci.

  Odpowiedz
 4. oskarek1995  20 marca 2015 15:40

  ciekawe

  Odpowiedz
 5. lilkawodna  22 marca 2015 16:21

  Ja mam małe dziecko, także te rady muszę zapamiętać na przyszłość;-).

  Odpowiedz
 6. Anita  22 marca 2015 20:05

  jak śpię w swoim łóżku, to nie mam problemu z wyspaniem się 😀

  Odpowiedz
 7. Hidari11  24 marca 2015 18:46

  niższa temperatura tak, można otworzyć okno, wentylacja, klimatyzacja-nie przez wielkie N.

  Odpowiedz
 8. miśka  26 marca 2015 20:48

  Porady przydatne ale jak mam dużo stresu w pracy to nie mogę spać i to tylko nervomix mi pomaga usnąć, bo jednak zazwyczaj przy takim stresie zamiast spać to się przewracam w łóżku z boku na bok. A dzięki niemu łatwiej mi usnąć.

  Odpowiedz
 9. plum12  28 stycznia 2016 11:26

  Cudna ta fotka, ja na szczęście swojego malucha nauczyłam zasypiać samodzielnie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany