Jak sobie pomóc? W depresji obdarz najpierw uwagą swe ciało

Dowiedz się, jak ważną rolę odgrywa nasze ciało w leczeniu depresji.

W ramach akcji Re:akcja w depresji, zorganizowanej w związku z Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją, psychoterapeuci i psychiatrzy prowadzący warsztaty akcentują znaczenie pracy z ciałem u osób zmagających się z chorobą. Dowiedz się, jak ważną rolę odgrywa nasze ciało w leczeniu depresji.

Zdrowie

Odnaleźć łączność z ciałem

Osoba cierpiąca na depresję – w opinii dr Alexandra Lowena, wybitnego amerykańskiego psychiatry i psychoterapeuty – gubi kontakt z rzeczywistością, w tym szczególnie z rzeczywistością własnego ciała. Bioenergetyka Lowena to podejście terapeutyczne mające na celu pomóc pacjentowi odzyskać utraconą z różnych powodów i w różnych okolicznościach łączność z ciałem. Lowen wiele lat swojego życia poświęcił studiowaniu społeczno-kulturowych i psychologicznych uwarunkowań powstawania, rozwoju, utrzymywania się i zredukowania objawów depresji. Na kanwie własnych badań, obserwacji i doświadczeń uczył, w jaki sposób rozpoznawać fizyczne przejawy emocji. Mając to na uwadze, dwie łódzkie psychoterapeutki z Pracowni Psychoterapii Gestalt, w ramach akcji RE:akcja w depresjiwyszły z pomysłem zorganizowania antydepresyjnego warsztatu pracy z ciałem. Zapytana o szczegóły warsztatu, jedna z nich, Kamila Biały, wyjaśnia: – Istotą podejścia bioenergetycznego jest seria prostych, skutecznych ćwiczeń, dzięki którym zyskuje się poczucie tzw. ugruntowania, a w dalszej kolejności zapoczątkowuje proces docierania do zatrzymanych uczuć i ich wyrażenia. Są one szczególnie pomocne w radzeniu sobie z objawami depresji, u podłoża której leży zablokowanie możliwości przeżywania i reagowania.

Uwolnić złe emocje

Nie tylko zresztą świat psychiatrii i psychologii podpowiada nam, jak ważną rolę odgrywa nasze ciało w powstawaniu i leczeniu depresji. To stara prawda ludowa, że „nic w przyrodzie nie ginie”. Ciało, chroniąc nas przed trudnymi emocjami i często złożoną rzeczywistością, samo (a dokładnie różne jego partie) staje się miejscem akumulacji bloków stresowych. Mogą one przybierać postać napiętego karku, rozdętej klatki piersiowej czy też po prostu zgarbionej sylwetki. Takie długotrwałe gromadzenie stresu prowadzi najczęściej do obniżenia nastroju, a także właśnie do depresji. Nasze ciało – to kolejna mądrość ludowa – jest zwierciadłem tego, co mamy w środku – radości, smutku, strachu, zadowolenia czy też poczucia winy. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak można wpłynąć na samopoczucie psychiczne, pracując nad sobą na poziomie cielesnym, uwalniając złe emocje. Świadomość ciała, tego, dlaczego tak wygląda i właśnie w taki sposób się porusza, pozwala na bardzo głęboki kontakt z własnym wnętrzem. W ramach akcji RE:akcja w depresji Fundacja Psycha.styka z Wrocławia przygotowała warsztat (30.03.2014), podczas którego pokazane zostanie, jak stosowanie technik redukcji głębokich napięć mięśniowych pozwala w bardzo skuteczny sposób radzić sobie ze stresem, lękiem, powrotem do zdrowia po trudnych przeżyciach oraz urazach fizycznych. Spotkanie poprowadzi trenerka i psycholożka – Paula Flores.

Zredukować stres

Równie ważnym podejściem terapeutycznym, pomagającym osobom, które cierpią na powtarzające się epizody depresji, jest MBCT. Brytyjski NICE (National Institute for Clinical Excellence) zatwierdził terapię MBCT jako skuteczną metodę zapobiegania nawrotom depresji. U osób, które wzięły udział w 8-tygodniowym programie, wykazano wzrost aktywności w obszarze lewej przedczołowej kory mózgowej, czyli obszarze związanym z pozytywnymi emocjami. Obszar ten jest  mniej aktywny u osób depresyjnych. W Warszawie Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju „KARUNA” przygotował podczas RE: akcji w depresji warsztaty dla osób, które chcą zredukować stres i napięcie psychiczne. – Liczne badania wskazują, że praktyka uważności poprawia zdrowie i jakość życia. Osoby będące bardziej uważne z mniejszym prawdopodobieństwem będą doświadczać stresu, w tym lęku i depresji – mówi organizatorka, Renata Mizerska, doświadczona nauczycielka uważności MBSR/MBCT.

 

Informacje o akcji RE:akcja w depresji

Akcja RE:akcja w depresji została zainicjowana w 2013 roku przez wrocławski Ośrodek Psychoterapii TRZECI BIEGUN. W tym roku akcja zasięgiem objęła również inne miasta – biorą w niej udział ośrodki terapeutyczne z Gdańska, Łodzi, Bielska-Białej, Warszawy i Wrocławia. W programie akcji oprócz bezpłatnych warsztatów, wykładów i konsultacji, znajdą się również inne wydarzenia, m.in. warsztaty medytacyjne i uwalniające stres, warsztaty oparte na pracy z ciałem oraz uważności, dyskusje interaktywne i projekcje filmowe. Organizatorzy zaplanowali także wydanie cyklu artykułów psychoedukacyjnych poświęconych depresji.

Szczegółowe informacje o akcji, terminy zajęć oraz zapisy na konsultacje, warsztaty, spotkania oraz wykłady związane z Ogólnopolską Akcją Psychoedukacyjną RE:akcja w depresji dostępne są na stronie www.reakcjawdepresji.pl oraz na www.facebook.com/reakcjawdepresji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (123 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  1 kwietnia 2014 07:03

  Nie bez powodu mówi się,że w zdrowym ciele zdrowy duch.

  Odpowiedz
 2. martucha180  1 kwietnia 2014 12:44

  Depresja to obecnie choroba cywilizacyjna.

  Odpowiedz
 3. bbo  1 kwietnia 2014 20:26

  Kiedy kobieta jest pogrążona w de;presji, to nie zwraca uwagi na swoje ciało, widzi tylko swoje nieszczęście.

  Odpowiedz
 4. Agnieszka  18 listopada 2015 12:37

  Jak ją skutecznie wyleczyć?

  Odpowiedz
 5. stokrotkapolna  28 października 2016 04:05

  Ciężko wyleczyć depresję, zwłaszcza samemu, koniecznie trzeba udać się do specjalisty. Nie zamykanie się w sobie, a szukanie pomocy u innych.Walka jest trudna, ale da się z nią wygrać.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany