Jak skutecznie szukać pracy ?
A gdyby podejść do tematu poszukiwania pracy wnieco „amerykański” i może nawet na wyrost optymistyczny sposób? Co prawda od wielu lat psychologowie namawiają do tzw. pozytywnego myślenia, my Polacy, chyba jesteśmy jednak szczególnie oporni na tego rodzaju zachęty. Jak zatem, planując cokolwiek, dać sobie już na początku „zastrzyk” dobrej energii, koniecznej, jeśli przed nami ważne zadanie, a takim jest niewątpliwie szukanie pracy. Jak skutecznie szukać pracy ?
Polecamy również: Częste przyczyny trudności w znalezieniu pracy – jak ich uniknąć?
Jak skutecznie szukać pracy ? – Dokumenty aplikacyjne – personalizacja to podstawa!
Wydawać by się mogło, że co jak co, ale CV i list motywacyjny już z natury rzeczy są „spersonalizowane”. Ich treść stanowią przede wszystkim informacje na temat kandydata. Oczywiście. Z drugiej strony – pamiętajmy o tym, żeby czymś się wyróżnić. Inaczej nasze dokumenty staną się tylko anonimową częścią masowej korespondencji, bo przecież z taką ma do czynienia osoba rekrutująca. Nie namawiamy do tego, aby tworzyć jakiekolwiek „dziwolągi” graficzne i stylistyczne. Jeśli myślimy o indywidualizacji, mamy na myśli stonowaną kreatywność. Nawet, gdy interesuje nas zawód wymagający twórczego podejścia do rzeczywistości, musimy zachować pewną kanwę – wysyłając aplikację mamy nadzieję na spotkanie (rozmowę kwalifikacyjną) z przyszłym pracodawcą, czyli nie kandydatem na dobrego kumpla…
Styl CV i listu motywacyjnego powinien być dostosowany do ogłoszenia. Jeśli mamy wyczucie, od razu, już na etapie zaznajamiania się z ofertą danej firmy, zrozumiemy jakim językiem się posługiwać – zdecydowanie sformalizowanym, czy utrzymanym w nieco luźniejszym tonie.
Wysyłając CV do kolejnych firm, bywa, że nieco już znużeni, podejmujemy zaledwie minimalny wysiłek, by zmienić coś w jego treści. Przesunięcie „środka ciężkości” na te informacje, które z punktu widzenia określonego pracodawcy będą na pewno przydatne to podstawa. Można jednak pokusić się o nieco większe urozmaicenie stylu.
Czy zamieszczenie w aplikacji niestandardowej, krótkiej charakterystyki swojej osoby, może być odczytane jako natrętna prezentacja? Z pewnością nie, jeśli nie wyczarujemy zbyt kwiecistego i bajkowego opisu. Kilka zdań zupełnie wystarczy. Możemy np. napisać, że jesteśmy osobą proaktywną, w związku z tym staramy się wszystko planować na tyle efektywnie, żeby zawsze znajdować czas również na swoje pasje.
Pamiętajmy też o tym, że wielu osobom udało się otrzymać pracę właśnie dlatego, że zaintrygowały (już na etapie korespondencji) przyszłego pracodawcę swoim hobby. Czasem pasje mogą się okazać podobne, a to już szansa na ciekawą rozmowę, na którą zostaniemy zaproszeni.
Jak skutecznie szukać pracy ? – Udało się! Przed nami rozmowa kwalifikacyjna
Pierwszy mały sukces za nami – przeszłyśmy wstępną selekcję i zaproszono nas na rozmowę kwalifikacyjną. Nie okłamujmy się – przy tej okazji nie da się uniknąć stresu. Skupmy się więc na tym, żeby rzeczony stres nas nie „zjadł”, a adrenalina wyzwoliła w nas najlepsze możliwości. Stres, w odpowiedniej dawce, działa motywująco i potrafi „wyciągnąć” z nas to, co najlepsze. Jeśli jest za duży – niestety – na pewno z nami wygra.
Bierzemy więc głęboki oddech. Badania dowiodły, że dotlenienie się powoduje chwilowe rozluźnienie, dlatego tuż przed przystąpieniem do realizacji stresującego zadania większość z nas odruchowo „szuka” powietrza. I dobrze! Mamy tu jednak na myśli również głębszy oddech w znaczeniu przenośnym. Jak najbardziej powinien nas… przenieść z sytuacji „tu i teraz” do szerszej perspektywy. Nawet, jeśli rozmowa kwalifikacyjna nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, czy będzie to oznaczało naszą przegraną? Na pewno nie!
Odrobina kontrolowanego luzu w takiej sytuacji może się okazać zbawienna. Każdemu lepiej rozmawia się z osobą spokojną i pewną siebie, niż z „kłębkiem nerwów”.
Zobacz również: Jak w prosty sposób zaoszczędzić pieniądze
Jak najlepiej zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Czy zawsze optymalnym rozwiązaniem będzie styl dość oczywisty, czyli formalny? Znane powiedzenie mówi „de gustibus non est disputandum” , jeśli jednak planujemy pracę biurową, na pewno będzie nas obowiązywał odpowiedni dress code. Klasyczna garsonka i takie też dodatki. Wybierając się na rozmowę, nie przebierajmy się i nie kupujmy z tego powodu całego „obowiązkowego” zestawu w stylu sekretarki, postawmy jednak np. na spokojniejsze kolory.
Tuż przed wyjściem z domu zastosujmy się też do rady nie byle kogo, bo samej Coco Chanel – spójrzmy na siebie w lustrze i zrezygnujmy z jednej rzeczy (np. z bransoletki albo łańcuszka, jeśli mamy założone kolczyki). To naprawdę działa!
Jak skutecznie szukać pracy ? – Szukanie pracy to nie tylko wysyłanie aplikacji!
Wysyłanie aplikacji w odpowiedzi na ogłoszenia rekrutacyjne to, można powiedzieć, kawałek powszedniego chleba dla osób szukających pracy. Warto też jednak podjąć się tego działania z innej strony, wykazać się aktywnością, odrobiną odwagi, konsekwencji i spróbować zainteresować swoją osobą firmy, na których szczególnie nam zależy.
Co stoi na przeszkodzie, by wysłać do nich swoją ofertę ? Niewiara, że za nasze zaangażowanie otrzymamy „nagrodę”, czyli upragnioną pracę? Skoro rzeczywiście jest to dla nas tak zasadnicza sprawa, dlaczego zatem nie zadamy sobie trochę trudu, żeby np. poznać firmę lepiej.
W dzisiejszych czasach nie jest to trudne. Większość firm posiada stronę internetową, prowadzi też mniej lub bardziej dynamiczną politykę marketingową za pośrednictwem mediów społecznościowych. To dla aktywnego kandydata na współpracownika szansa na zapoznanie się z profilem firmy i ze stylem jej działania.
Wysyłając naszą ofertę, nie zapominajmy, że to nadal jest aplikacja związana z pracą, musimy więc zainteresować sobą kogoś, kto będzie przeglądać nasz e-mail. Podobnie jak przy wysyłaniu CV w odpowiedzi na anons pracodawcy, tak również w tym przypadku, nie rozpisujmy się nadmiernie, dołączmy natomiast portfolio, które samo w sobie więcej powie o naszym doświadczeniu i możliwościach, niż najlepszy opis, zawsze mający nieco subiektywny charakter.
Jak skutecznie szukać pracy ? – A może własna działalność?
W XXI w. i w warunkach wolności gospodarczej nie wszyscy marzą o tym, żeby realizować się zawodowo jedynie na etacie. Ci, dla których praca to nie tylko zdobywanie środków finansowych, ale również istotna część życia (chcąc nie chcąc takiej aktywności poświęcamy większość naszego czasu) często decydują się na założenie własnej firmy. W Polsce, mimo zapewnień kolejnych ekip rządzących, klimat dla przedsiębiorczości nie jest najlepszy, ale nawet w tych warunkach, warto pokusić się o pracę na własny rachunek.
W okresie pierwszych dwóch lat (potencjalnie najtrudniejszych dla rozpoczynających przygodę z biznesem) obowiązują niższe, preferencyjne stawki ZUS. Dlatego, jeśli mamy pomysł na działalność, dokonaliśmy wstępnej weryfikacji możliwości rynkowych, mamy doświadczenie – na pewno warto spróbować.To opcja atrakcyjna zarówno dla osób, które pracują, ale daleko im do satysfakcji zawodowej, jak i dla tych, którzy szukają pracy. Szczególnie w tym drugim przypadku można liczyć na efektywną pomoc finansową (programy unijne).
Jak skutecznie szukać pracy ? – Odwaga przy wprowadzaniu zmian
Odwaga to podstawa – nie tylko przy zakładaniu firmy. Odważmy się w pierwszej kolejności na zmianę sposobu myślenia o pracy. Odwagi wymaga również zadanie sobie zasadniczego pytania, od którego jakiekolwiek pozytywne zmiany można rozpocząć – „co tak naprawdę chcę robić?”. A jeśli okaże się, że niekoniecznie to, co jest zgodne z kierunkiem wykształcenia – warto zawalczyć o siebie i np. zdobyć nowe kwalifikacje. Dziś jest to o wiele łatwiejsze niż kiedyś – aktywnych wspierają różne formy edukacji – od szkół policealnych, kursów zawodowych, różnych warsztatów, po e-learning i inne, elastyczne formy kształcenia. Do odważnych świat należy – zatem nie obawiajmy się zmian!
Autor: Monika Bańczerowska
Konsultacja: Serwis GoWork Praca Warszawa