Jak skutecznie czyścić ubrania wierzchnie?

Nadchodzący sezon jesienno-zimowy sprawia, że z szaf wyjmujemy powoli płaszcze, kurtki, cieplejsze marynarki, puchowe kamizelki. Wszystkie tego typu ubrania trzeba jednak regularnie czyścić. Jak to zrobić bez obaw, że zniszczymy materiał?

Jak skutecznie czyścić ubrania

 

Pralka automatyczna – czy to dobre rozwiązanie dla ubrań wierzchnich?

Pranie ubrań wierzchnich w pralce automatycznej zalecane jest bardzo rzadko. Sprawdza się ono jedynie w przypadku niektórych kurtek przeciwdeszczowych i jesiennych, które wykonane są z materiału odpornego na pranie w pralce. W przypadku większości kurtek puchowych, płaszczy i marynarek tego typu rozwiązanie nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia ubrania. Eksperci z portalu Dom w porządku podkreślają, że zarówno wełna, jak i inne grubsze tkaniny wykorzystywane do produkcji płaszczy bardzo źle znoszą pranie w pralce. Z kolei kurtki puchowe po takim praniu mogą utracić swoją objętość oraz właściwości termiczne zastosowanego ocieplenia.

 

Alternatywa dla pralki: pranie chemiczne i pralnia

W wielu przypadkach rekomendowanym rozwiązaniem jest skorzystanie z pralni chemicznej. Oddanie ubrania wierzchniego w ręce profesjonalistów gwarantuje, że wybiorą oni najlepszy sposób prania danego materiału, który usunie wszelkiego rodzaju zabrudzenia, jednocześnie nie niszcząc okrycia. Mimo wielu zalet rozwiązanie to stosuje się najczęściej kilka razy w sezonie. Mało kto nosi płaszcz lub kurtkę do prania co 1–2 tygodnie, a trzeba pamiętać, że przy każdym założeniu gromadzisz na materiale szereg różnego rodzaju bakterii, drobnoustrojów i mikroorganizmów, które mogą okazać się szkodliwe dla twojego zdrowia, wywoływać reakcje skórne i inne problemy.

 

Odświeżanie gorącą parą jako sposób czyszczenia ubrań wierzchnich

Czyszczenie ubrań w pralni chemicznej to dobre rozwiązanie. Sporo tego typu miejsc ma także ofertę dla alergików, którym trzeba zapewnić inny sposób czyszczenia ubrań, niepozostawiający na nich potencjalnie uczulających substancji. Na co dzień jednak warto spróbować odświeżania ubrań gorącą parą. W tym celu można wykorzystać poręczną parownicę, ale najlepszym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po stację parową lub generator pary. Urządzenia tego typu również mogą działać jak parownice do odświeżania ubrań. Różnica między generatorem pary a parownicą jest jednak znacząca. Generator emituje parę pod bardzo wysokim ciśnieniem (nawet 6–8 barów). Według badań Instytutu Matki i Dziecka jedynie połączenie gorącej pary i odpowiednio dużego ciśnienia wyrzutu gwarantuje działanie antybakteryjne. Jeśli więc zależy ci nie tylko na pozbyciu się zagnieceń z płaszcza lub kurtki, lecz także na usunięciu zanieczyszczeń gnieżdżących się we włóknach tkaniny, sięgnij po generator pary. W stacjach parowych bardzo często znajdują się również moduły ręczne, które umożliwiają jeszcze łatwiejsze korzystanie z tego typu rozwiązania.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (67 głosów, średnia: 4,87 z 5)
zapisuję głos...