Jak się zachować podczas romantycznej kolacji we dwoje?

Spis treści:

Nie martw się, jeżeli stoliki w najlepszych restauracjach są już zarezerwowane. Najlepszą formą spędzenia wieczoru we dwoje jest spotkanie w domowym zaciszu. Bez kolejek i gwaru, niebanalnie. Aby czar wokół stołu, pysznego posiłku i deseru, którym wtóruje muzyka, nie prysł, nie zapomnij o dobrych manierach. Bo randka w domu nie zwalnia z bycia kulturalnym i szarmanckim. Radzimy jak się zachować, aby nie popełnić faux-pas podczas kolacji w cztery oczy.

Jak się zachować podczas romantycznej kolacji we dwoje?

 

Zadbaj o romantyczny nastrój

Kolacja w domu ma wiele zalet, a takie rozwiązanie jest idealne, gdy znacie się już nieco lepiej. Przede wszystkim będziesz czuł się o wiele swobodniej niż na kolacji w restauracji. Ominą cię rozterki związane z wyborem miejsca, stolika, oczekiwaniem w kolejce i wyborem posiłku z karty menu. Nie znaczy to jednak, że romantyczny wieczór w domu jest drogą na skróty. Będziesz musiał bowiem wykazać się jako świetny organizator, kucharz i towarzysz. Naprawdę jednak nie trzeba wiele. Aby uwieść partnerkę wystarczy zadbać o estetyczne nakrycie stołu, przygotowanie posiłku, dobranie odpowiedniej muzyki oraz dobre maniery. Jak jednak nie popełnić faux-pas? Sukcesu dopełnią zaangażowanie i znajomość etykiety, którą kobiety cenią najbardziej.

Stoliczku nakryj się

W związku z tym, że całość odbywa się w domu, a okazja jest wyjątkowa, postaraj się, aby taki był również stół. Nakryj go uprzednio wyprasowanym obrusem. Najbardziej uniwersalny, a zarazem elegancki jest biały. Zresztą na nim, najlepiej wyeksponowane będą rozmaite dekoracje i cała stołowa zastawa. Gdy już dopasujemy nakrycie, należy dokładnie dobrać niezbędne elementy galanterii. Jest to oczywiście zależne od zaplanowanego przez nas menu, dlatego jeżeli myślisz o posiłku na ciepło, na stole muszą znaleźć się talerze obiadowe. Zaś na wieczór przy ciastku i lodach, wystarczy zestaw deserowy i pucharki. Jak dobrać do nich sztućce? – Wszystkie powinny być wcześniej wypolerowane i pochodzić z jednego kompletu – mówi Małgorzata Otte, Pełnomocnik Zarządu ds. rozwoju w firmie Hefra. – Sztućce układamy po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej są używane: najdalej od talerza te, którymi posłużymy się najpierw.Pamiętajmy, że czyste i dobrze ułożone sztućce świadczą o naszej kulturze i znajomości zasad savoir – vivre – dodaje Małgorzata Otte.

Kieliszki do wina ustaw po prawej stronie talerzy powyżej serwetek. Te ostatnie powinny być w obrączce, bądź złożone w trójkąt na wierzchu talerza. Warto dodać, że postawione na stole wysokie świece, czy wazon z kwiatami, jak i butelka wina muszą stać z boku, tak żebyście mogli się widzieć. Stół udekoruj kwiatami bądź innymi akcentami w kolorze miłości.

 

Dobre maniery smaczniejsze niż deser

Gdy już nakryłeś stół, musisz pomyśleć o sobie. Bezpośrednio przed romantyczną kolacją przebierz się w przygotowane wcześniej eleganckie ubranie. Warto dobrać też odpowiedni zapach perfum. Gdy twoja partnerka już przybędzie, odłóż jej wierzchnie okrycie w odpowiednie miejsce, np. do garderoby. Następnie przejdźcie do salonu lub jadalni, gdzie czeka nakryty do kolacji stół. Pamiętaj, aby odsunąć krzesło kobiety zarówno na początku, jak i końcu spotkania (starajmy się nie hałasować krzesłem). Jednak zanim to zrobisz, wręcz partnerce kwiaty. Następnie zajmijcie miejsca. Pamiętaj, że twoja pozycja przy stole również świadczy o twojej znajomości zasad savoir vivre. Opieranie łokci o blat stołu nie jest postrzegane za eleganckie, dużo lepiej będzie, jeśli lekko oprzesz o stół nadgarstki. Podczas samego spotkania należy używać wszystkich przygotowanych sztućców.

Musisz wyczuć też czy spotkanie nie przeciąga się. Jeżeli późna godzina i pewne zniecierpliwienie na to wskazują zaproponuj partnerce towarzyszenie jej w drodze powrotnej do domu.

Kolacja we dwoje na pewno nie będzie ostatnią, jeżeli pozytywnie się nastawisz i odpowiednio ją zaaranżujesz.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. kasia87g  2 czerwca 2016 14:29

    domowe zacisze też fajne, ale od czasu do czasu można sobie pozwolić na wyjście do restauracji, pięknie się wystroić i zamówić dobre jedzenie i szampana

    Odpowiedz
  2. Hidari11  18 grudnia 2016 08:48

    Ja mam ten problem, że krępuję się jeść przy atrakcyjnych mężczyznach. Nigdy nie byłam na randce, więc nie wiem, jak to jest siedzieć naprzeciw i jeść, gdy on będzie patrzył. Chyba ngidy się nie zgodzę na randkę na kolacji.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany