Jak się wysypiać podczas gorących, letnich nocy?

Lato kojarzy nam się z wypoczynkiem, wakacjami, urlopami i słodkim lenistwem. Słońce i wysokie temperatury zachęcają do odprężenia i spędzania czasu na dworze. Mogą one jednak przyczyniać się do problemów z najważniejszym, nocnym wypoczynkiem – snem. Panujące w sypialni tropiki utrudniają zasypianie i powodują częstsze wybudzanie, co przekłada się na gorsze samopoczucie następnego dnia. Jak pomóc sobie przetrwać najcieplejsze noce? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów na zaśniecie i wysypianie się latem.

 

Wietrzenie sypialni

Zapewnienie optymalnej temperatury i wilgotności w sypialni jest kluczem do zdrowego, regeneracyjnego snu. Latem powinniśmy przede wszystkim nie dopuszczać do nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia w ciągu dnia, a zwłaszcza w południe, kiedy najmocniej operuje słońce. W tym celu należy rano zaciągnąć zasłony lub opuścić rolety, a także unikać otwierania okien i wpuszczania do sypialni gorącego powietrza. Wieczorem, kiedy temperatura na zewnątrz nieco spadnie, powinniśmy porządnie przewietrzyć pomieszczenie, a jeśli to możliwe zrobić przeciąg, otwierając okna także w innych pokojach. Jeśli cyrkulacja nadal będzie niewystarczająca, można ustawić w oknie wiatrak, który ułatwi nawiewanie chłodniejszego powietrza do środka. Dobrym pomysłem będzie także spanie przy otwartym bądź uchylonym oknie – zapewni stały dopływ rześkiego powietrza do sypialni przez całą noc.

Pościel z naturalnych tkanin

Ogromne znaczenie dla jakości snu w upalne noce ma rodzaj pościeli, pod którą śpimy. Latem zdecydowanie powinniśmy stawiać na tę wykonaną z naturalnych tkanin: bawełny, lnu bądź jedwabiu, a jak ognia unikać pościeli syntetycznych. Dzięki tzw. otwartym splotom naturalne tkaniny przepuszczają powietrze pozwalając skórze swobodnie oddychać. Śpiąc pod nimi nie przegrzewamy się oraz mniej się pocimy. O ile zakup pościeli lnianej i jedwabnej wiąże się ze sporym wydatkiem, to komplet dobrej pościeli bawełnianej możemy dostać w bardzo przystępnej cenie. Warto za to zainwestować w jedwabną poszewkę na jasiek – ta tkanina niemal w ogóle się nie nagrzewa, a także nie wchłania kremu i innych kosmetyków z twarzy, podnosząc tym samym komfort snu. Nie zapominajmy też o prześcieradle! To z nim styka się bardzo duża powierzchnia ciała, dlatego ono również powinno być wykonane z naturalnej, przewiewnej tkaniny.

Czym przykrywać się, kiedy w sypialni panuje wysoka temperatura? Do wyboru mamy kilka opcji: cienką, tzw. letnią kołdrę, prześcieradło wierzchnie lub samą poszwę na kołdrę bez wypełnienia. Prześcieradło wierzchnie składa się z tylko jednej warstwy materiału, która nie powoduje dodatkowego, niepożądanego latem ogrzewania ciała, zapewniając jednak bardzo komfortowe i przyjemne odczucie otulenia.

Komfortowa odzież nocna

Ważniejsze od tego, pod czym śpimy jest to, w czym śpimy. Piżama czy koszulka nocna to pierwsza warstwa, która ma bezpośredni kontakt ze skórą i może mieć ogromny wpływ na nasz komfort w trakcie snu.

Najlepszym wyborem będą wygodne, przewiewne piżamy lub koszule nocne z naturalnej bawełny. Bielizna i odzież nocna dla kobiet występuje w różnych wzorach, fasonach i kombinacjach kolorystycznych, dlatego każda z nas z pewnością znajdzie dla siebie pasujący model. Latem świetnie sprawdzi się np. piżama damska z szortami i krótkimi rękawami bądź na ramiączkach.

Piżama damska Pepco

Piżama damska Pepco fot. materiały nadesłane

Zaletą bawełny jest jej zdolność pochłaniania wilgoci, w tym potu i odprowadzania jej na zewnątrz. Dzięki temu skóra pozostaje sucha, zwiększając uczucie komfortu nawet przy wysokiej temperaturze i wilgotności. Piżama wykonana z bawełny nie spowoduje nieprzyjemnych otarć, a także sprawi, że skóra będzie odpowiednio oddychała, redukując odczucie gorąca.

Bawełniane, letnie piżamki świetnie nadają się także dla najmłodszych – nie dość, że są miękkie, wygodne i oddychające, to jeszcze często mają nadruki z popularnymi bohaterami dziecięcych kreskówek. Piżama dla dziewczynki z Dalmatyńczykami, a może piżama dla chłopca z Batmanem? Każda z nich sprawi, że sen dziecka stanie się bardziej komfortowy, redukując pocenie się i przegrzewanie. Poznaj różne modele dziecięcych koszulek i piżamek wykonanych z bawełny i zapewnij swojej pociesze najlepsze warunki do snu w upalne dni.

Piżama dla dziewczynki Pepco

Piżama dla dziewczynki Pepco – fot. mat. nadesłane

Należy definitywnie zrezygnować z bielizny nocnej wykonanej z tkanin syntetycznych, np. poliestru, poliamidu czy sztucznego jedwabiu. Nawet najbardziej delikatna koszulka nocna damska, wykonana z syntetycznego materiału, będzie utrudniała skórze oddychanie, powodując pocenie się i nieprzyjemne przyklejanie ubrania do ciała.

Unikanie niepotrzebnych wybudzeń

O problemy z zaśnięciem nietrudno – nawet kilka stopni wyższa temperatura w sypialni potrafi spowodować, że będziemy przewracać się z boku na bok, nie mogąc zmrużyć oka. Dlatego powinniśmy zminimalizować ryzyko zbyt częstych pobudek w nocy, gdyż ponowne zaśnięcie może być znacznie utrudnione.

Odpowiednie nawodnienie

Wypijanie każdego dnia odpowiedniej, rekomendowanej przez towarzystwa medyczne i dietetyczne, ilości wody jest bardzo pożądanym nawykiem, zwłaszcza w gorące dni. Powinniśmy pić ok. 2 litrów wody dziennie, choć ta ilość może zwiększać się przy bardzo wysokich temperaturach.

Ważne jest, by regularnie, w ciągu całego dnia nawadniać organizm. Jeśli o tym zapomnimy, najprawdopodobniej ciało będzie domagać się uzupełnienia w nocy koniecznych płynów, powodując niepotrzebne wybudzenia. Nie powinniśmy także przesadzać w drugą stronę i pić na siłę, a szczególnie unikać jednorazowych zrywów i wypijania kilku szklanek wody w krótkim czasie, zwłaszcza wieczorem. Może to skutkować licznymi wycieczkami do toalety w nocy, a więc też częstymi wybudzeniami.

Nawet mimo odpowiedniego nawodnienia, w gorące noce będziemy prawdopodobnie odczuwać pragnienie. Warto postawić przy łóżku butelkę wody, a jeśli preferujemy zimne napoje, zaopatrzyć się w termos z wodą i kilkoma kostkami lodu, po który można sięgnąć szybko i bez zbytniego rozbudzania się.

Zaciemnienie pomieszczenia

Dobrym pomysłem jest zamontowanie w sypialni rolet zaciemniających lub specjalnych zasłon, które ograniczą dostęp światła do pomieszczenia. Będzie to miało duże znaczenie zwłaszcza latem, kiedy słońce wschodzi nawet przed godziną 4, a zmrok zapada dopiero po 21. Zminimalizujemy w ten sposób ryzyko, że pierwsze promienie słońca obudzą nas zdecydowanie wcześniej, niż byśmy chcieli. Zalety zaciemniających zasłon i rolet docenią także osoby, które bardzo wcześnie kładą się do łóżka oraz rodzice małych dzieci – zasypianie w ciemnym pomieszczeniu jest znacznie łatwiejsze i bardziej komfortowe.

Schłodzenie ciała przed snem

Chłodny prysznic na zakończenie gorącego dnia pozwoli odetchnąć od upałów oraz odświeżyć i schłodzić ciało przed nocą. Dzięki temu wysoka temperatura powietrza panująca w pomieszczeniach będzie mniej uciążliwa. Wystarczy kilka chwil pod orzeźwiającym strumieniem, by odczuć ulgę i ukojenie. Jeśli nie należysz do fanów zimnych kąpieli, spróbuj zanurzyć same stopy w misce z chłodną wodą lub postawić je na zmrożonym kompresie żelowym owiniętym ściereczką. Taki kompres możesz też przyłożyć na kilka chwil do nadgarstków lub położyć na karku przed położeniem się do łóżka – to szybka i skuteczna metoda ochłodzenia organizmu.

Wieczorem warto również wypić zimny napój, np. wodę z dodatkiem listków mięty, cytrusów i kostek lodu. W ten sposób orzeźwisz swoje ciało i schłodzisz je od wewnątrz.

Dbałość o dobre nawyki

Kiedy wysoka temperatura utrudnia zasypianie, dobrze jest zadbać nawet o drobne zmiany codziennych nawyków, które mogą przyczynić się do szybszego zapadania w sen oraz lepszej regeneracji, równoważąc dyskomfort wynikający z upałów. Na około 2 godziny przed snem powinniśmy zrezygnować, a jeśli to niemożliwe – ograniczyć do minimum używanie smartfonów, komputerów oraz oglądanie telewizji. Emitowane przez urządzenia światło niebieskie zaburza produkcję melatoniny, utrudniając zasypianie. Ze względu na pobudzające działanie kofeiny, nie należy spożywać produktów, które ją zawierają na ok. 6 godzin przed położeniem się do łóżka. Pamiętajmy jedynak, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie, lecz także w napojach energetycznych, suplementach przedtreningowych czy napojach typu cola.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (59 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...