Jak się wyspać będąc w ciąży?

Choć nie zawsze mamy na niego tyle czasu, ile byśmy chcieli, jest bardzo ważny. Mowa oczywiście o śnie, które jest podstawowym i najlepszym sposobem na regenerację organizmu. W czasie ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, coraz trudniej o znalezienie wygodnej pozycji i spokojne przespanie całej nocy.

Jak się wyspać będąc w ciąży?

Składa się na to wiele czynników związanych przede wszystkim ze zmianami, jakie zachodzą w ciele kobiety w ciąży. Serce przyśpiesza z 70 na 85 uderzeń na minutę, progesteron powoduje nudności, wymioty i zgagę, powiększająca się macica uciska na sąsiadujące narządy, w tym pęcherz moczowy, co skłania do częstych wizyt w toalecie. Do tego dochodzi rosnący brzuch, który stanowczo ogranicza wybór pozycji do spania.

Pozycje, z którymi trzeba się pożegnać

Spanie na brzuchu z czasem staje się miłym, odległym wspomnieniem. Spanie na plecach po 20 tygodniu ciąży nie jest z kolei wskazane ze względu na powiększającą się macicę, która uciska na kręgosłup, jelita i żyłę doprowadzającą krew z dolnych partii ciała do serca. Leżenie na plecach może w tej sytuacji utrudniać przepływ krwi, powodować ból pleców i problemy w trawieniem. Pozostaje zatem spanie na boku.

Prawa czy lewa?

Okazuje się jednak, że wybór boku, na którym śpimy też nie jest dowolny. Leżenie na prawym boku, podobnie jak na plecach, może utrudniać swobodny dopływ krwi do narządów wewnętrznych. Może to skutkować dusznościami, osłabieniem i kołataniem serca. Obrócenie się na drugą stronę powinno w tej sytuacji pomóc. Spanie na lewym boku usprawnia przepływ krwi i ułatwia pracę nerek, które odpowiadają m.in. za usuwanie płynów i produktów przemiany materii z organizmu.  Odpowiednia pozycja ma wpływ nie tylko na samopoczucie i zdrowie mamy, ale także rozwijającego się w brzuchu dziecka.

Na ratunek – poduszka

Spanie na jednym boku co noc może się okazać trudne, zwłaszcza jeśli mamy tendencję do wiercenia się w łóżku i częstych zmian pozycji. Z pomocą przychodzą specjalne poduszki dla kobiet w ciąży zaprojektowane właśnie z myślą o komfortowym śnie. Spośród wielu propozycji wyróżnia się Cebuszka firmy Ceba Baby, która posiada wypełnienie mikroperły styropianowej. Dzięki temu, że wypełnienie jest bardzo drobne i sypkie Cebuszka nie odkształca się w wyniku długotrwałego użytkowania, a jednocześnie doskonale dopasowuje się do ciała. Można ją włożyć między uda, podłożyć pod nogi lub plecy. Wykorzystanie jest w zasadzie dowolne, ważne aby przyniosło efekt. Dodatkowym atutem Cebuszki jest to, że przydaje się nie tylko w czasie ciąży, ale również podczas karmienia dziecka.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (153 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...