Jak się uspokoić? 6 czynności, które sprawią, że stres i nerwy odpłyną w nieznane

Obgryzasz paznokcie, chodzisz „po ścianach” albo zaczynasz płakać? Niestety wiele osób tak właśnie reaguje na sytuacje stresowe. Tymczasem to jeszcze pogarsza sprawę. Wystarczy wziąć głęboki oddech i wyłączyć myśli, a gdy to nie pomaga – znajdzie się jeszcze kilka rozwiązań. Zastosuj się do nich, a powstrzymasz wylew morza frustracji, złości i lęku.

Spis treści:

Często nam towarzyszy, nawet kilka razy w ciągu dnia. I choć chciałybyśmy powiedzieć, że to dobry humor, mamy raczej na myśli stres i ogólnie pojęte nerwy czy nawet fobie – jak choćby trypofobia. Sytuacje stresowe, a także wybuchy gniewu czy momenty załamania, które może wywołać przygnębiająca wiadomość sprawiają, że serce zaczyna nam mocniej bić. Z czym jednak powinniśmy zdecydowanie uważać. Gdy coś lub ktoś wywoła ów stan, a jako wyjątek potraktuj miłosne uniesienia, koniecznie zapanuj nad sytuacją. W przeciwnym razie ona zapanuje nad tobą, a wszelkie jej konsekwencje w postaci nadszarpniętych nerwów odbiją się przede wszystkim na twoim zdrowiu. Mamy dla was kilka porad w temacie: jak się uspokoić. Niektóre sprawdzą się w domu, inne w pracy. Masz swoje recepty na sytuacje stresowe? Podziel się w komentarzach!

Jak się uspokoić? 6 czynności, które sprawią, że stres i nerwy odpłyną w nieznane

źródło: www.pixabay.com

Jak się uspokoić? 6 czynności, które sprawią, że stres i nerwy odpłyną w nieznane

6 porad jak się uspokoić

1) Sprzątanie, podlewanie kwiatów

Sprzątanie na stres

źródło: www.pixabay.com

W takich niepożądanych sytuacjach najlepiej jest się czymś zająć, aby oddalić od siebie negatywne myśli. To też dobra okazja, aby opuścić na chwilę zatrute negatywnymi emocjami otoczenie. Dzięki temu unikniesz wypowiedzenia zdań, których później możesz szczerze pożałować. Czy to w biurze, czy w domu zawsze jest do umycia kubek po kawie czy jakiś kwiatek do podlania.

 

2) Aromat cytryny

Aromat cytryny na stres

źródło: www.pixabay.com

Niewiele osób wie, że cytrusy, a zwłaszcza cytryna mają działanie uspokajające. Już 10 minut wystarczy, aby wdychanie egzotycznej woni uspokoiło tętno i obniżyło ciśnienie krwi. Najlepiej jest więc mieć ją w pobliżu i w sytuacji stresowej zwyczajnie przekroić i położyć w bliskiej odległości.

 

3) Bębnienie dobrym lekiem

Bębnienie dobrym lekiem na stres

źródło: www.pixabay.com

Wszyscy dobrze wiemy, że muzykoterapia ma szerokie zastosowanie. Pomaga przede wszystkim na stres i pozwala nam w szybkim czasie się uspokoić, a przy okazji cudownie zrelaksować. Poziom stresu obniży się do bezpiecznego poziomu po około 15-minutowej terapii muzyką. Naukowcy zbadali, że najlepiej działa na nas charakterystyczne dla utworów afrykańskich, regularne bębnienie. Ale najlepiej jak sama pobębnisz! I wcale nie będzie ci potrzebny bęben. Obserwując najlepszych muzyków wśród dzieci – wystarczy garnek i drewniana łyżka.

 

4) Pograj w grę

Pograj w grę na stres

źródło: www.pixabay.com

Choć już sama konsola czy komputer twojego chłopaka wzbudza w tobie nienawiść, bo kojarzy ci się z długimi godzinami, które ukochany zamiast z tobą, „marnuje”na strzelanki – gry nie są takie do końca złe. Pod warunkiem, że nie zajmują nam większej części życia. W sytuacji stresowej, rozluźnij się w ten właśnie sposób. Optymalne 20 minut wystarczy! Weź w ręce pada lub komórkę i wyżyj się w wirtualnej rzeczywistości.

 

5) Pobaw się ze zwierzakiem

Pobaw się ze zwierzakiem na stres

źródło: www.pixabay.com

Jeśli masz w domu zwierzę – jesteś uratowana. A najlepsze są wszelkie futrzane czworonogi zawsze skore do zabawy. I co najważniejsze – kochające cię bez względu na wszystko i nie mające do ciebie żadnych pretensji, o nic. Radość z przebywania z pieskiem czy kotkiem oraz głaskanie ich mięciutkiego futra pozwoli ci zapomnieć o problemach i znaleźć zrozumienie.

6) Skup się na swoim znaku

Skup się na swoim znaku na stres

źródło: www.pixabay.com

Na urządzeniu, którego często używasz dodaj jakiś niewielki znaczek: przyklej miłą naklejkę, zrób kropkę markerem. W przypływie nerwów spójrz w niego i niech cała reszta nie istnieje. Wyłącz myślenie, a potem, gdy już twój oddech się uspokoi,  przeanalizuj swoją sprawę, nie rozpraszając się niczym innym. Zacznij myśleć o rożnych scenariuszach zdarzenia, które wywołało w tobie tak silne emocje. I w nawet najbardziej negatywnym rozwiązaniu problemu znajdź choć jeden plus. Musisz zrozumieć, że „to” już się wydarzyło, żyje się dalej, a tobie pozostaje wyniesienie nauki z ów lekcji i odkrycie najlepszego wyjścia, z nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (117 głosów, średnia: 4,50 z 5)
loading... zapisuję głos...