Jak się uczyć fotografii? – praktyczne porady dla początkujących

Większość osób, które marzą o robieniu pięknych zdjęć, zajmuje się tym tematem wyłącznie hobbystycznie. Chcemy wykonywać dobre fotografie ze spotkań rodzinnych czy wyjazdów na wakacje, rozwijać swoją kreatywność oraz dla własnej przyjemności. Aby być dobrym w tej dziedzinie, nie wystarczy mieć tylko niezły aparat – nasze umiejętności są dużo ważniejsze od posiadanego sprzętu. W jaki sposób uczyć się robienia dobrych zdjęć? Jak się cały czas rozwijać i nie stracić zapału do pracy? Kiedy warto iść na kurs fotografii?

Jak fotografować? Podstawowe informacje

Kiedy stawiamy pierwsze kroki w dziedzinie fotografii, to przede wszystkim musimy dobrze poznać nasz aparat. Dokładne przeczytanie instrukcji to absolutne minimum. Wiele osób pomija ten krok, a potem okazuje się, że nie mają pojęcia o większości funkcji, jakie posiada ich sprzęt. Jeżeli chcemy wykorzystywać swój aparat w 100%, to warto zacząć w taki sposób. Czytajmy każdy rozdział instrukcji z aparatem w ręce i od razu wypróbowujmy daną funkcję. Początki fotografowania wiążą się z przyswojeniem ogromu wiedzy. Jeśli nasz sprzęt ma tryb manualny, to od razu z instrukcji dowiemy się, czym jest przysłona i obiektyw, czemu tak ważna jest szybkość naświetlania i jak ją ustawić, po co nam czułość ISO czy jak balans bieli wpływa na gotowe zdjęcia.

Robienie dobrych fotografii to zajęcie dla wytrwałych. Bez nauczenia się podstaw nigdy nie osiągniemy wymarzonego efektu. Kiedy mamy już za sobą instrukcję możemy sięgnąć po dobre poradniki lub uczyć się z rzetelnych stron internetowych. Podstawowe informacje to te na temat kompozycji, centrowanego kadru, dynamiki, statyki czy roli oświetlenia. Warto też wiedzieć, jakie są mocne punkty zdjęć, jak wykorzystywać różne parametry do osiągania konkretnych efektów oraz w jaki sposób obrabiać już zrobione fotografie. Nieważne jak byśmy się starali, nie uciekniemy od podstaw teoretycznych. To właśnie na nich opiera się cała sztuka robienia dobrych zdjęć. Na pewnym etapie fotografowania nie będziemy mogli się dalej rozwijać bez bazowej wiedzy. Póki nie będziemy naprawdę zaawansowani, nie zdawajmy się na swój instynkt, bo efekty mogą być marne i zniechęcić nas do dalszej nauki. Tylko najlepsi mogą pozwolić sobie na łamanie przyjętych zasad, bo mają już doskonałą wiedzę na temat zdjęć i robią to, by osiągnąć konkretne efekty.

 

Ćwiczenia czynią mistrza!

Sama teoria to za mało, by stać się dobrym fotografem. Najważniejsze to ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć! W każdej wolnej chwili chwytajmy za aparat i róbmy jak najwięcej zdjęć. Im częściej będziemy pracować nad naszą techniką i wypróbowywać zdobytą wiedzę w praktyce, tym szybciej zauważymy pierwsze efekty. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie do naszej nauki praktycznych ćwiczeń z fotografii.

 

Po zakończeniu każdej sesji warto poświęcić czas na analizę zrobionych zdjęć i wybranie kilku najlepszych do obróbki – to również część pracy fotografa. Chwila przed odpaleniem programu graficznego to doskonały moment na wyciągnięcie wniosków co zrobiło się dobrze a co źle. Nasze spostrzeżenia u uwagi możemy sobie zapisać, by już następnym razem nie popełniać tych samych błędów. Trzeba być również krytycznym wobec siebie. Jeśli jakieś ujęcia są słabe, lepiej jest to od razu zauważyć i już na następnej sesji z aparatem starać się robić krok naprzód. Niestety, dostrzeżenie swoich słabych stron jest trudne, dlatego warto publikować swoje zdjęcia. Możemy to zrobić w różnych serwisach fotograficznych lub na forach internetowych. Dzięki temu otrzymamy opinie od ludzi, którzy znają się na robieniu zdjęć i szczerze wyrażą swoje zdanie. Nie denerwujmy się, kiedy ktoś skrytykuje nasze prace, tylko wyciągajmy wnioski i poprawiajmy swoje błędy. Stosując tę metodę, można bardzo szybko zrobić postępy w nauce fotografowania.

Jak się uczyć fotografii – szukaj inspiracji

Oprócz czasu poświęconego na robienie zdjęć bardzo ważne jest poszukiwanie inspiracji oraz nowych pomysłów. W ten sposób robienie zdjęć będzie cały czas czymś nowym i interesującym, a my nie stracimy zapału do dalszych ćwiczeń. Znajdźmy czas na oglądanie i analizowanie prac innych osób. Ta metoda pozwala na wyrobienie sobie gustu fotograficznego oraz ułatwia rozpoznawanie, które zdjęcia są dobre, a które nie. Przeglądanie fotografii nie może być bierne, warto zawsze zastanowić się, w jaki sposób dany efekt został osiągnięty. Jeżeli coś nam się spodoba, sprawdźmy jak zrobić podobne zdjęcie i wypróbujmy tę metodę podczas następnych ćwiczeń.

 

Pomocne jest też oglądanie programów na temat fotografii. W sieci można znaleźć masę filmików i różnych szkoleń dotyczących poszczególnych zagadnień i technik. Jest mnóstwo pasjonatów, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą i warto z tego skorzystać. Pamiętajmy, żeby zawsze uczyć się od lepszych od siebie. Jeżeli mamy taką możliwość zacznijmy chodzić na spotkania dla wielbicieli fotografii lub udzielajmy się na forach i grupach poświęconych temu tematowi. Dzięki temu nasza motywacja do nauki i rozwoju również będzie wzrastać. W wolnych chwilach czytajmy blogi oraz strony internetowe poświęcone robieniu zdjęć. W takich miejscach możemy poczytać ciekawe artykuły dotyczące fotografii oraz zapoznać się ze wskazówkami i radami bardziej doświadczonych fotografów.

Gdzie się uczyć fotografii – samodzielnie czy na kursie?

Wiele osób, które marzą o robieniu świetnych zdjęć, zastanawia się, czy uczyć się samemu, czy pójść na kurs fotografii. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Samodzielna nauka jest tania i pozwala nam uczyć się wtedy, kiedy mamy na to czas. Sami też decydujemy, jakie mamy tempo przyswajania nowych informacji, czy pewne kwestie warto jeszcze raz powtórzyć, czy możemy przejść do kolejnego tematu. W sieci znajdziemy mnóstwo ciekawych materiałów ułatwiających samodzielną pracę. Jednak by z nich skorzystać, potrzebujemy przede wszystkim chęci i bardzo dużo samozaparcia. Wiele osób nie potrafi zmotywować się do regularnej nauki i ćwiczeń, przez co szybko tracą motywację lub porzucają wymarzone hobby. W takim przypadku dobrze będzie rozważyć kurs fotografii.

Zorganizowane zajęcia mają wiele zalet – pracujemy pod okiem doświadczonego fotografa, mamy dużo zajęć praktycznych i na bieżąco możemy weryfikować swoje pomyłki oraz rozwiewać wszystkie wątpliwości. Taki sposób nauki daje szybsze efekty, bo prowadzi nas osoba posiadająca już dużą wiedzę na temat, których chcemy zgłębić. Praca w grupie również działa na wielu motywująco. Poznanie podobnych do nas pasjonatów nie pozwala by nasza motywacja do nauki wygasła. Szkoły umożliwiają również wykonywanie zdjęć w profesjonalnym studiu oraz przetestowanie sprzętu, który udostępniają prowadzący np. blendy, rozwijane tła czy soft-boksy. Minusem tego typu rozwiązania są oczywiście koszty, bo dobry kurs to spory wydatek, szczególnie gdy chcemy fotografować jedynie hobbystycznie, a nie zawodowo. Sami musimy zdecydować, która opcja będzie dla nas najlepsza.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (106 głosów, średnia: 4,76 z 5)
loading... zapisuję głos...