Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Zadzwonił do nas telefon z długo wyczekiwaną wiadomością: zostaliśmy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną na swoje wymarzone stanowisko? Początkowo odczuwamy euforię, oczami wyobraźni widzimy się w upragnionej pracy. Potem jednak przychodzą wątpliwości: do zatrudnienia przecież jeszcze daleka droga. Jak się zachować? Jak zmaksymalizować swoje szanse? Warto zacząć od ubioru. Dosłownie kilka sekund wystarczy, aby rekruter wyrobił sobie o nas pierwszą, podświadomą opinię, którą potem naprawdę ciężko wymazać. Zatem, jak powinniśmy ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną

Charakter stanowiska – kwestia kluczowa

To, w jaki sposób ubierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną, powinno zależeć od specyfiki stanowiska, na które kandydujemy. Jeśli jest to praca związana z bezpośrednią obsługą klienta (urzędy, banki) najlepszym rozwiązaniem będzie wybór stroju, łączącego w sobie klasykę i elegancję. Jeżeli stanowisko jest mniej formalne, możemy ubrać się nieco luźniej, jednak nadal elegancko i gustownie. Zgoła inaczej sytuacja przestawia się w przypadku zawodów kreatywnych. Tutaj strój może wyrażać naszą osobowość i niekonwencjonalny charakter. Jednak należy uważać, żeby nie przesadzić, bo granica jest naprawdę cienka.

 Strój dla niej

W tym przypadku do pracy związanej z obsługą klienta, najlepszym rozwiązaniem będzie założenie garsonki i spódnicy kończącej się w okolicach kolan, jasnej bluzki z kołnierzykiem oraz zakrytych butów. W przypadku stanowisk mniej formalnych można postawić na sukienkę lub spódnicę, oczywiście bez dekoltu i nie za krótką. W każdej z tych sytuacji musimy pamiętać jednak o założeniu rajstop (!).

Czego należy się wystrzegać? Nie przesadzajmy z dodatkami (najlepiej ograniczyć się do dwóch elementów). Unikajmy strojów krzykliwych i wzorzystych, ostrego makijażu i śmiałych fryzur. Odkrywanie biustu, pleców, czy ud, nie będzie mile widziane. Odpowiednią długość spódniczki mierzmy stając w pozycji wyprostowanej, z wyciągniętymi wzdłuż ciała rękami. Jeżeli środkowy palec nie sięga poza brzeg spódnicy, jej długość jest odpowiednia. Używanie perfum w zbyt dużych ilościach także nie dobrym pomysłem.

Strój dla niego

Pamiętajmy, że zawsze lepiej być ubranym zbyt elegancko, niż niechlujnie! Do pracy na stanowisku bardziej formalnym, punktem obowiązkowym jest założenie ciemnego garnituru, jasnej koszuli i eleganckiego, stonowanego krawata. Jednak nawet w przypadku, kiedy charakter naszej pracy będzie nieco mniej oficjalny, nie powinniśmy rezygnować z garnituru. Modny ostatnio styl, tzw. business casual, łączący swobodę i elegancję, wiąże się niestety z ryzykiem. Może być mile widziany, jednak przypomina nieco spacer na linie, łatwo przekroczyć granicę i możemy się nim posłużyć tylko wtedy, kiedy niemal bezgranicznie ufamy swojemu wyczuciu stylu. Jeżeli mamy wątpliwości, zaufajmy klasycznej elegancji.

Zdecydowanie zapomnijmy o T-shirtach, dżinsach, czy sandałach. Podobnie jak w przypadku pań, uważajmy na dodatki i zrezygnujmy ze zbyt intensywnych perfum.

 

Kwestia tego, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną jest niezwykle istotna w kontekście znalezienia pracy. Nawet najwyższe kompetencje i świetne predyspozycje mogą przekreślić nasze szanse, jeżeli nasz strój nie będzie odpowiedni, nasze wymarzone stanowisko natomiast może zająć wówczas osoba mniej odpowiednia, która zrobiła jednak lepsze pierwsze wrażenie. Dlatego udając się na rozmowę o pracę, zadbajmy o to, aby nikt nie miał zastrzeżeń do naszego wyglądu.

MK
Szukasz eleganckiego kostiumu do pracy albo sukienki na wieczorne wyjście? Sprawdź ofertę www.kodymody.com.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (268 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...