Jak się przygotować na wyjazd z dziećmi w góry?

Bogaty wybór produktów outdoorowych sprawia, że wyprawa z dziećmi w góry staje się aktywnością dostępną dla każdego. Czy wiesz, jak się dobrze przygotować do rodzinnej górskiej aktywności? Jaką odzież i akcesoria spakować do dziecięcej walizki? Przygotowaliśmy dla Ciebie garść informacji na ten temat.

Pakując malucha na wspólny górski wypad trzeba koniecznie pamiętać o nabyciu odpowiedniego obuwia. Na tym jednak lista potrzebnych rzeczy się nie kończy. W plecaku nie może zabraknąć odpowiednich elementów odzieży, która sprawi, że żadna pogoda nie zaskoczy i nie pokrzyżuje rodzinnych planów. 

Po pierwsze: kurtka przeciwdeszczowa

Będąc w górach z dziećmi, trzeba przygotować się na każdą pogodę. Aby ograniczyć prawdopodobieństwo przeziębienia, rodzic powinien spakować do wakacyjnej walizki kurtki przeciwdeszczowe – dla siebie i malucha. Ochrona przeciwdeszczowa jest w terenach górskich bardzo ważna – nawet jeśli na pierwszy rzut oka pogoda wydaje się być słoneczna, a niebo całkowicie bezchmurne. W górach, inaczej niż w mieście, warunki atmosferyczne potrafią zmieniać się z minuty na minutę, a prognozy pogody często okazują się chybione. Rodzic musi mieć możliwość osłonięcia pociechy przed mocnym i zimnym deszczem, gdy ten akurat złapie ich w połowie trasy do schroniska. 

Kurtka przeciwdeszczowa znakomicie sprawdza się nie tylko w warunkach górskich, ale także na otwartym terenie w mieście. Chodzi na przykład o park rozrywki dla dzieci Rabkoland, w którym dzieciaki wiele godzin spędzają na powietrzu. 

Po drugie: więcej par skarpetek niż zakładana liczba 

Niezależnie od tego, ile par skarpetek zapakujesz do wakacyjnej walizki swojego dziecka, i tak okaże się ich za mało. Dlatego też warto zapakować więcej par na zapas. Skarpetki są na tyle niewielkich rozmiarów, że zawsze łatwo wcisnąć je do kieszonki plecaka i przetransportować. Gdy okaże się, że przez większą część wyjazdu pada deszcz, dodatkowe pary suchych skarpetek będą nieocenione.

Po trzecie: nakrycie głowy

Lato ma to do siebie, że potrafi mocno opalić nawet najmniej podatnych na słońce. Tymczasem nadmiar promieni słonecznych ogrzewających dziecięcą głowę przez cały dzień może doprowadzić do zawrotów głowy, a nawet udaru cieplnego. Dlatego też nie zapomnij spakować maluchowi bawełnianej chusty, kapelusza czy czapki z daszkiem. Możesz świadomie wybrać takie nakrycie, które zostało zadrukowane w motywy z ulubionej bajki Twojego dziecka – wtedy pociecha chętniej będzie je nosić. 

Po czwarte: okulary przeciwsłoneczne

Podczas letniego wyjazdu w góry przyda się nie tylko nakrycie głowy i krem z filtrem UVA i UVB, ale także okulary przeciwsłoneczne. Warto poszukiwać takich modeli, które są doskonale dopasowane do dziecięcego obwodu głowy. Wówczas jest mniejsze ryzyko, że maluch zgubi okulary podczas wędrówki. 

Po piąte: sportowy bidon lub termos

Podczas wakacyjnych wojaży po górach w podręcznym plecaku warto mieć przy sobie lekki sportowy bidon bądź termos. Gdy zabraknie sił, łyk chłodnej wody będzie na wagę złota. Warto również przygotować zapas herbaty. Podczas zakupu bidonu warto zwracać uwagę na produkty wolne od szkodliwego bisfenolu A.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (23 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  26 lipca 2022 13:37

    i minimum trzy pary butów

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany