Jak się pozbyć mrówek z ogrodu? Naturalne metody kontra chemia
Mrówki mogą pełnić rolę zarówno Twojego sprzymierzeńca, jak i wroga. Jeśli ich ilość drastycznie wzrasta może to oznaczać opłakane skutki dla ogrodu. Jeśli zatem zaobserwujesz nadmierny wzrost ich populacji – zacznij działać! Oto kilka sposobów na to jak się pozbyć mrówek z ogrodu kiedy ich liczebność wymknie się spod kontroli.
Spis treści:
Czy mrówki w ogrodzie są niebezpieczne?
Mrówki są ważnym elementem ekosystemu i ich obecność w przyrodzie nie jest przypadkowa, bo robią dla natury sporo dobrego. Problem jednak pojawia się, gdy ich ilość przekracza normę. Wtedy pora, abyś wkroczyła do akcji posiłkując się rozmaitymi patentami na walkę z nimi! Wiadomo, że każdy ma swoje sposoby na to jak się pozbyć mrówek z ogrodu. Zanim jednak wytoczysz ostre działa do walki z nimi warto na początek dobrze, abyś poznała jakie pozytywne i negatywne skutki ich obecności w ogrodzie?
Co dobrego robią mrówki w ogrodzie?
Obecność mrówek w przydomowym ogródku to gwarant dobrej jakości gleby dla uprawy roślin czy warzyw. Te malutkie insekty są bowiem niezawodne w spulchnianiu i napowietrzaniu ziemi. To z kolei przekłada się na prawidłowy wzrost roślin, a na tym zależy każdemu ogrodnikowi. Ich ważną rolą jest także to, że usuwają martwe części liści czy łodyg, a także pozbywają się resztek pochodzenia zwierzęcego. Ponadto mrówki przenoszą także nasiona i tym samym je rozsiewają, co także przyczynia się do poprawy wyglądu ogrodu. Jakby tego było mało te malutkie, niezwykle pracowite żyjątka redukują też liczebność drobnych bezkręgowców, które podgryzają rośliny w ogrodzie. Chciałoby się zatem powiedzieć, że tym samym działają na Twoją korzyść…ale nie zawsze!
Jak szkodzą mrówki w ogrodzie?
O tym, że masz do czynienia z inwazją mrówek w ogrodzie świadczy np. nadmierne przesuszenie roślin. Dzieje się tak dlatego, że mrówki drążąc tunele z ziemi podkopują ich system korzeniowy w wyniku czego roślina obumiera. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że rozrost ich populacji w ogrodzie może być także widoczny w zmianie wyglądu kostki brukowej. Gdy jej elementy zaczynają się dziwnie podnosić do góry najpewniej pod nią urzędują właśnie mrówki. Niestety minusem tych owadów jest także to, że odstraszają biedronki. Te z kolei zwalczają w ogrodzie mszyce. Wyeliminowanie ich obecności może więc skutkować inwazją szkodników.
Jak się pozbyć mrówek z ogrodu domowym sposobem?
Szukając sposobu na to jak się pozbyć mrówek z działki w pierwszej kolejności warto wypróbować domowe sposoby. Wiele produktów potrzebnych do rozprawienia się z inwazją tych owadów znaleźć można w swojej kuchni.
Jak działa ocet na mrówki?
Ocet to idealny produkt z domowej kuchni, który możesz wykorzystać do tępienia mrówek w ogrodzie. Wystarczy, że wylejesz go na obszarze, gdzie występują one w nadmiarze, by skutecznie odstarszyć je do odwiedzania go ponownie. Pamiętaj jednak, aby octu nie wylewać obok kwiatów. Mógłby on bowiem niekorzystnie wpływać na ich prawidłowy rozwój.
Cynamon i pieprz na mrówki
Intensywny zapach cynomonu oraz pieprzu to przyprawy, które odstraszą mrówki do podążania w określone tereny czy konkretnymi ścieżkami. Rozsyp je w punktach dokoła roślin, które chcesz uchronić przed ich inwazją, a szybko zobaczysz, że owady potraktują taką barierę niczym mur, którego nie odważą się pokonać.
Czy fusy z kawy są dobre na mrówki?
Fusy z kawy to jeden z częściej wymienianych sposobów walki z mrówkami w sposób naturalny. Wystarczy, że rozsypiesz je w miejscu ich występowania i gotowe! Jak działa na kawa na mrówki? Otóż ich zapach działa na owady drażniąco, co skutecznie eliminuje występowanie ich na danym obszarze. Fusy z kawy z pewnością nie zaszkodzą roślinom, bo są także naturalnym nawozem dostarczającym im potrzebne do wzrostu składniki. To doskonała odżywka m.in. dla magnolii, rododendronów, wrzosów, hortensji czy azalii.
Jak działa soda oczyszczona na mrówki?
Posypanie terenu, który nawiedzają mrówki sodą oczyszczoną ponoć także przynosi zadowalające rezultaty. Podobnie działa też proszek do pieczenia. Jeśli więc masz te produkty w swojej kuchni warto je wypróbować jako narzędzie do walki z owadami, które pojawiły się w ogrodzie.
Ryż na mrówki – czy to się sprawdza?
Ziarna ryżu to kolejny naturalny sposób na walkę z mrówkami. W tym przypadku sukces ich działania opiera się bowiem na pewnego rodzaju „strategii”. Okazuje się, że jeśli rozsypiesz ryż na ścieżce, którą podążają mrówki zaczną one zanosić jego ziarenka do swojego gniazda. Po czasie jednak ryż zacznie fermentować i będzie działać na nie silnie trująco. Na efekty zatem trzeba nieco poczekać.
Jakie rośliny działają odstraszająco na mrówki?
Jeśli chcesz się pozbyć mrówek w sposób jak najbardziej naturalny i mało inwazyjny możesz wypróbować także odstraszyć je …innymi roślinami! Okazuje się, że mrówki nie znoszą zapachu lawendy, rozmarynu, tymianku czy bazylii. Gdy posadzisz je w okolicy często uczęszczanej przez te owady możesz spodziewać się, że przestaną się w nim pojawiać.
Jak wytępić mrówki z pomocą chemii?
Jeśli wyżej wymienione sposoby nie przynoszą oczekiwanego rezultatu nieodzowne może się okazać użycie silniejszych produktów do walki z mrówkami. Jeśli boisz się ich niekorzystnego działania na rośliny możesz na początek wypróbować specjalne pułapki na mrówki. Zawarty w nich preparat zwabia je do środka i nie pozwala wydostać się na zewnątrz. Jeśli inwazja jest na tyle duża, że takie rozwiązanie okaże się nie wystarczające w kolejnym kroku możesz sięgnąć po specjalne granulaty, które są szczególnie pomocne, gdy populacja mrówek jest bardzo liczna. Dostępne są one w każdym sklepie ogrodniczym. Wystarczy, że rozsypiesz je w obszarze, na którym pojawiły się insekty. Kolejną opcją są też specjalne opryski. To równie skuteczny sposób walki nie tylko z mrówkami, ale także z innymi szkodnikami w ogrodzie.