Jak się opalać, żeby nie zrobić sobie krzywdy?

Opalona skóra to jeden z atrybutów lata. Jak jednak się opalać, aby nie zrobić sobie krzywdy?

Spis treści:

Czy kontakt ze słońcem szkodzi?

Często otrzymujemy sprzeczne informacje na temat wystawiania się na słońce. Z jednej strony słyszymy, że kontakt ze słońcem jest niezbędny dla syntetyzowania witaminy D, poprawy nastroju, może też być pomocny w przypadku różnych schorzeń skórnych. Z drugiej strony wciąż przestrzegani jesteśmy przed opalaniem się, promieniowaniem UV. Jak jest naprawdę? Wszystko w nadmiarze i niedoborze jest szkodliwe – kontakt skóry ze słońcem jest konieczny i potrzebny organizmowi, z drugiej jednak strony leżenie przez kilka godzin w kostiumie kąpielowym na plaży może faktycznie skończyć się poparzeniami. Posiadanie lekko muśniętej słońcem cery jest bardzo kuszące, dlatego też warto wiedzieć jak się opalać, aby faktycznie nie zrobić sobie krzywdy.

Ekspozycja na słońce

Kluczem do sukcesu jest tutaj odpowiednia ekspozycja na słońce – przede wszystkim jeżeli dopiero zaczynamy opalanie się w danym sezonie, postarajmy robić się to w małych dawkach, poza godzinami największego operowania słońca, to znaczy poza okresem od jedenastej do szesnastej. Lepiej wystawić się na słońce na przykład na 20 minut, a później spędzać czas na świeżym powietrzu pod parasolem, niż leżeć przez 3 godziny na słońcu i zmagać się z oparzeniami. Takie krótkie sesje mają szczególnie istotne znaczenie wtedy, gdy mamy bardzo bladą karnację, podatną na zaczerwienienia. Oczywiście, niezależnie od pory dnia powinniśmy chronić głowę – kapelusz z szerokim rondem, który osłoni nie tylko głowę, ale i kark może nas uchronić przed bardzo poważnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Ochrona przed promieniowaniem UV

Kolejną kwestią, niemniej jednak istotną jest ochrona przed promieniowaniem UV. To ono bowiem jest z jednej strony odpowiedzialne za brązowienie skóry i nadanie jej typowo wakacyjnego wyglądu, a z drugiej strony, za szereg niekorzystnych procesów zachodzących w komórkach. Promieniowanie UV może powodować nadmierne starzenie się skóry, przebarwienia, poparzenia słoneczne, a także na dłuższą metę – mutację komórek i zmiany nowotworowe. Dlatego też tak istotne jest, aby chronić się przed promieniowaniem. Wybierając konkretny produkt, zwróćmy uwagę na spektrum jego ochrony. Powinien on dobrze działać zarówno na promieniowanie UVA jak i UVB. Na rynku obecnie dostępne są też produkty, które potrafią ochronić skórę przed promieniowaniem niebieskim, emitowanym przez ekrany laptopów czy tabletów. Jak wykazano, także ten rodzaj promieniowania przyspiesza procesy starzenia się skóry w widoczny sposób. Niezwykle istotna jest aplikacja produktu – powinniśmy go nakładać w wystarczającej ilości i powtarzać tę aplikację co parę godzin oraz po każdym wyjściu z wody. Nawet jeżeli dany kosmetyk jest wodoodporny, oznacza to tyle, że będziemy chronieni podczas kąpieli w wodzie, ale już po wyjściu, osuszeniu się ręcznikiem. ilość produktu na skórze zmniejsza się. Dlatego należy nałożyć go ponownie. Nie zapominajmy też o smarowaniu twarzy. Do twarzy wybierajmy produkty o lżejszej konsystencji, które nie zatykają porów, nie spowodują wysypów wyprysków. Dzięki takiej praktyce opalania się, uzyskamy skórę delikatnie muśniętę słońcem, która będzie naturalnie wyglądać i jednocześnie nie zrobimy sobie krzywdy.

Więcej na ten temat przeczytamy na stronie https://ohmyface.pl/.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (3 głosów, średnia: 2,33 z 5)
loading... zapisuję głos...