Jak się odżywiać w czasie matury i egzaminów, by osiągnąć jak najlepszy efekt?

Podczas nauki powinniśmy zadbać o prawidłowe odżywienie naszego mózgu. Odpowiednia dieta, bogata w białko, tłuszcze nienasycone, ale również węglowodany – zarówno cukry proste, jak i złożone, może wspomóc proces prawidłowego uczenia się, przyswajania wiedzy czy logicznego myślenia, które jest niezwykle ważne nie tylko podczas uczenia się, ale przede wszystkim, podczas zdawania egzaminów. Jak się odżywiać, żeby dobrze zdać wszystkie egzaminy? Sprawdźcie podpowiedzi eksperta.

Jak się odżywiać w czasie matury i egzaminów, by osiągnąć jak najlepszy efekt?

Jak odżywiać się miesiąc przed egzaminem?

Miesiąc przed egzaminem nasza dieta powinna być bogata przede wszystkim w produkty bogate w pełnowartościowe białko, np. jajka, chude mięso, tłuste ryby czy produkty nabiałowe. Białko warunkuje prawidłową budowę układu nerwowego – sprawia, że odpowiednio funkcjonuje, a jednocześnie zapamiętywanie wiedzy jest o wiele wydajniejsze.

A czy spożywanie odpowiednich posiłków np. dwa tygodnie przed egzaminem, nadal może nam pomóc w nauce?
Oczywiście, że tak! Dwa tygodnie przed egzaminem czy trudną sesją, w naszej diecie powinny zagościć produkty zasobne w kwasy tłuszczowe omega-3. Ich najlepszym źródłem są przede wszystkim tłuste ryby morskie, ale również orzechy i tłuste nasiona oleiste, czyli np. pestki dyni lub słonecznika, które możemy podjadać w umiarkowanych ilościach podczas nauki.

Czy w dzień egzaminu możemy zjeść coś, co pomoże nam przypomnieć sobie materiał, którego się uczyliśmy?

Dzień przed egzaminem i w jego dniu dieta powinna być bogata przede wszystkim w węglowodany. W przeddzień węglowodany złożone – kasze, ryż, ziemniaki czy makaron, ponieważ skrobia w nich zawarta rozkładana jest do glukozy i szybko dochodzi do naszego mózgu, a co za tym idzie – jest zastrzykiem energetycznym. W dniu egzaminu warto zjeść małe słodkie co nieco, ponieważ szybki strzał energii do naszego mózgu sprawi, że łatwiej przypomnimy sobie niektóre fakty, a jednocześnie trochę się uspokoimy.

Czego nie powinniśmy jeść przed egzaminem? Co może nam za szkodzić?

Produkty, które na pewno nie ułatwiają nam przyswajania wiedzy, to przede wszystkim produkty ciężkostrawne – np. bigos, zawiesiste zupy, produkty tłuste oraz żywność typu fast food. Produkty te, to tzw. puste kalorie, które na krótko zaspokajają nasz głód i szybko sprawiają, że jesteśmy ospali i mamy problemy z koncentracją – a przecież nie o to chodzi podczas wysiłku intelektualnego. Dodatkowo produkty ciężkostrawne powodują, że cała energia naszego organizmu skupia się na procesie trawienia, a w związku z tym bardzo trudno jest nam przyswajać wtedy wiedzę.

przed maturą dziewczyna i książki

Czy płyny, jakie pijemy podczas nauki, mogą wpłynąć na proces przyswajania wiedzy?

Mogą i wpływają. Ucząc się, bardzo często zapominamy o odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu. Oczywiście napoje energetyzujące czy alkohol nie pomogą nam w szybszym przyswojeniu wiedzy, a wręcz efekt może być zupełnie odwrotny. Najlepszym napojem nawadniającym podczas nauki jest woda. Powoduje ona zachodzenie prawidłowych procesów metabolicznych w naszym organizmie, a jednocześnie pamiętajmy, że już 2-3% odwodnienie naszego organizmu sprawia, że jesteśmy ospali, mamy problemy z koncentracją i logicznym myśleniem. Dlatego podczas nauki, miejmy przy sobie 1,5l butelkę wody mineralnej. Dobrym rozwiązaniem jest również sięganie po świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. To prawdziwy „zastrzyk” witamin, który doda sił witalnych i wspomoże procesy uczenia.

Wśród uczniów i studentów bardzo popularne są napoje energetyczne – czy są zdrowe? Czym można je zastąpić?

Popularne wśród młodzieży napoje energetyczne, które dostarczają takich składników aktywnych jak guarana, tauryna czy kofeina, dają jedynie pozorne i krótkotrwałe wrażenie wzrostu energii, zarówno psychicznej jak i fizycznej. Tak naprawdę napoje te powinny być stosowane tylko w określonych okolicznościach, ale na pewno nie podczas nauki. Napoje energetyczne powinniśmy zastąpić przede wszystkim wodą mineralną, która podnosi ciśnienie i sprawia, że mamy lepszą koncentrację. W diecie osób intensywnie uczących się mogą również pojawić się delikatny napar herbaty i ziół. Wyciąg z rumianku działa kojąco na przewód pokarmowy dla osób, które bardzo stresują się nadchodzącymi egzaminami, a melisa z łyżeczką miodu działa uspokajająco i pomaga smacznie przespać noc tuż przed trudnym sprawdzianem.

Odpowiedzi udzieliła  Agnieszka Piskała, Starszy Specjalista ds. Żywienia Nestlé Polska S.A

Czego nie obierać ze skórki? Sprawdź, które warzywa i owoce kryją skarb w łupince!

Czego nie obierać ze skórki? Sprawdź, które warzywa i owoce kryją skarb w łupince!

Większość z nas obiera ze skórki owoce i warzywa w obawie przed bakteriami czy pasożytami, czającymi się na jej powierzchni. Często wydaje nam się także, że lepiej pozbyć się zbyt twardej "przeszkody", która utrudnia spożywanie ulubionych

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (163 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Hidari11  4 maja 2023 17:26

    Na pewno długo przed maturą trzeba się intensywnie karmić wiedzą :). Żeby duża ilość informacji pozostała w głowie, szare komórki muszą mieć dostarczane odpowiednie paliwo. Zdrowe lipidy, węglowodany złożone, białko, niezbędne minerały, witaminy oraz woda mineralna- całościowy zestaw dla efektywnej pracy neuronów.

    Odpowiedz
  2. Hidari11  4 maja 2023 17:27

    Zapomniałam w komentarzu wyżej dodać, iż życzę maturzystom powodzenia! Trzymam kciuki za sukcesy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany