Jak się obchodzi Wielkanoc w Grecji?
Prawosławni Grecy rozpoczynają obchody Wielkiej Nocy później niż katolicka część Europy. Oto 3 powody, dla których warto odwiedzić ten fantastyczny kraj w trakcie najważniejszych religijnych uroczystości i przeżyć Święta jeszcze raz. Tyle, że po grecku. A więc, jak obchodzi się Wielkanoc w Grecji ?
Jak się obchodzi Wielkanoc w Grecji ? – Niezwykłe obchody
Grecki Wielki Tydzień rozpoczyna się w poniedziałek. Dla Greków to czas skupienia i modlitwy. Duchowni obdarowują wiernych krzyżykami uplecionymi z zielonych gałązek palmowych, które stoją potem przez cały rok ustawione na domowych ołtarzykach. W Wielką Środę w świątyniach odbywa się ceremonia błogosławieństwa Świętego Oleju. W trakcie uroczystości zostaje pobłogosławione ziele oregano poprzez zanurzenie w wodzie święconej – w Grecji panuje przekonanie, że taka mikstura posiada właściwości lecznicze. Wielki Czwartek upływa na malowaniu jajek, głównie na czerwono, co ma symbolizować krew Zbawiciela. Każdy członek rodziny przygotowuje własne świąteczne jajo, którym będzie się stukał z domownikami w Wielką Niedzielę. Jeśli czyjeś jajko nie roztrzaska się, będzie to oznaczać szczęście na cały rok. Wielki Piątek jest dniem żałobnym – tego dnia nie wolno wykonywać ciężkiej pracy, zwłaszcza z użyciem gwoździ i młotka. Wielka Sobota kończy okres postu – ulicami miast maszerują orkiestry grające weselszą muzykę. Wyjątkowym zwyczajem wielkanocnym w tym dniu, praktykowanym dziś jedynie na wyspie Korfu, jest zwyczaj zrzucania z okien naczyń na Esplanadzie tj. głównym placu stolicy wyspy. Pękające naczynia symbolizują przemijanie złych czasów oraz nadejście radosnego czasu. Najbardziej podniosłym momentem Wielkiego Tygodnia w kościele greckim jest zapalenie świecy rezurekcyjnej, które ma miejsce w czasie Wielkiej Mszy Rezurekcyjnej. Światło świecy co roku jest przywożone do Grecji samolotem wojskowym z Jerozolimy. Duchowny opuszcza pojazd z zapaloną święcą, a następnie przekazuje ogień dalej. W tym momencie wierni całują się w policzki i pozdrawiają słowami „Chrystus Zmartwychwstał”.
Doskonała grecka kuchnia to cześć wielkanocnych świąt w Grecji
Jedzenie dla Greków to przyjemność i sposób spędzania wolnego czasu. Grecka kuchnia opiera się na dużej ilości świeżych warzyw, ryb, owoców, ziół i oliwie z oliwek, stanowiącej podstawę tamtejszego menu. Drzewo oliwne, związane z kulturą grecką, jest symbolem długowieczności, nadziei i pokoju. Symbolem kuchni greckiej jest też słynny ser feta. Grecy często jadają również mięso, głównie jagnięcinę i baranię, zazwyczaj gotowaną lub opiekaną na ruszcie. O tych wszystkich przysmakach Grecy muszą zapomnieć w trakcie obchodów Wielkiego Tygodnia – w tym czasie obowiązuje post ścisły, którego religijni mieszkańcy starannie przestrzegają. W trakcie postu na greckich stołach pojawiają się głównie kalmary, taramasalate, czyli dip z mleczka dorsza oraz… chałwa. W Wielką Sobotę po mszy jada się cytrynową zupę gotowaną z baranich lub kozich podrobów, cebuli oraz kopru. Do tego gotowane na twardo jajka oraz tsoureki, czyli świąteczny chleb. Wielkie ucztowanie zaczyna się w niedzielę wielkanocną – tradycyjnie piecze się wtedy na ruszcie baranka lub kozę a także przyrządza kokoretsi, bogato doprawione, pieczone kawałki wątroby owinięte jelitami. Do tego dochodzą słodkości – słodkie kuleczki koulourakia oraz wielkanocne babeczki. Wino leje się strumieniami. Uczta wielkanocna nie kończy się z nadejściem wieczora, ale trwa dalej w Wielkanocny Poniedziałek.
Zobacz też: Tradycje związane z babką wielkanocną
Jak się obchodzi Wielkanoc w Grecji ? – Blisko, bezpiecznie, przyjaźnie
Grecy kochają swój kraj i uznają go za najlepsze miejsce na ziemi. Wszędzie wieszają narodowe flagi. Są bardzo dumni ze swojej historii i dokonań ich przodków na przestrzeni wieków. Choć wyraziście gestykulują, głośno się śmieją i robią dziwne miny, są ogólnie mili i przyjaźni. Nikt nie nagabuje turystów na ulicy, nikt nie czeka na bakszysz. Mimo że grecki język, jak i sam alfabet są dla nas całkowicie niezrozumiałe, swobodnie porozumiemy się po angielsku. Tu każdy może poczuć się naprawdę dobrze. Ze swoim pozytywnym chaosem i popołudniową sjestą, Grecja nie wpędza w kompleksy, a pozwala raczej spojrzeć na nasze codzienne życie z pewnej perspektywy.
Kraj wygrywa z innymi bardziej egzotycznymi destynacjami, poczuciem bezpieczeństwa i dogodnymi połączeniami komunikacyjnymi. Nawet organizując samemu podróż samolotem, mamy do dyspozycji oferty kilku przewoźników. Sam lot trwa od 1,5 do 3 h, w zależności od miejsca wylotu i lotniska docelowego.
Aby poznać wyjątkowe oblicze Grecji warto odwiedzić ten kraj w okresie najważniejszych obchodów religijnych. Wtedy nie tylko poznamy piękne miejsca, zasmakujemy greckiej kuchni, ale na chwilę staniemy się częścią niezwykłego wydarzenia, jakim jest prawosławna Wielkanoc.