Jak się nie dać oszukać i okraść na wakacjach? 8 pułapek na naiwnych turystów

Podczas urlopu nasza czujność jest uśpiona i zazwyczaj mamy przy sobie większą ilość pieniędzy. W nowych miejscach jesteśmy na nieznanym terenie, pośród obcych ludzi i łatwiej ufamy nieznajomym. Dlatego też jesteśmy łatwym celem dla oszustów oraz złodziei. Podobnie planując podróż, często jesteśmy tak zajęci wizją urlopu, że nie uważamy na nieuczciwych pracowników branży turystycznej. Przedstawiamy poniżej popularne turystyczne pułapki – lepiej poznać je przed wyjazdem!

Jak się nie dać oszukać na wakacjach?

Jak się nie dać oszukać na wakacjach: najpopularniejsze pułapki na turystów

Wybierasz się na urlop? A czy wiesz, jak się nie dać oszukać na wakacjach? Jeśli zainteresował Cię ten temat, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! Jeśli poznasz najpopularniejsze czarne scenariusze, będziesz wiedziała, jak się bronić, na co zwrócić szczególną uwagę i czego unikać. Oto najpopularniejsze turystyczne pułapki, w jakie wpadają podróżnicy!

Jak się nie dać oszukać na wakacjach? Oto najpopularniejsze turystyczne pułapki! Zapamiętaj je, zanim wybierzesz się na urlop!

1. Overbooking

Jedną z niespodzianek, jakie mogą na ciebie czekać, jest tzw. Overbooking, czyli nadrezerwacja. To sytuacja, w której hotel przyjął więcej rezerwacji niż ma pokoi. Jeśli rezerwacji dokonałaś osobiście, ośrodek, w którym zabrakło dla ciebie miejsca, powinien znaleźć inny o podobnym standardzie. Możesz też całkowicie zrezygnować z usług i żądać zwrotu pieniędzy, jeśli je wcześniej zapłaciłaś.

2. Oszustwo w kantorze

W wielu kantorach pracownicy tylko czekają na turystów, którzy nie orientują się w lokalnych pieniądzach. Jeśli wydaje ci się, że kurs jest zbyt dobry, by był prawdziwy, to najprawdopodobniej tak jest. Dlatego też ważne jest, by szukać dobrych, sprawdzonych kantorów.

3. Nieuczciwy taksówkarz

Niektórzy taksówkarze liczą na to, że na turystach zarobią trochę gotówki ekstra. Popularną metodą oszustwa jest negocjowanie kwoty przed kursem i jechanie bez włączonego licznika. W takim wypadku cena jest bardzo często o wiele wyższa, niż przy normalnej taryfie. Inna metoda to wydłużanie drogi, by cena urosła (sposób szczególnie popularny w krajach azjatyckich). Taksówkarz zanim zawiezie Cię w wyznaczone miejsce, po drodze zorganizują kilka przystanków na „miejscowe atrakcje”. Dlatego też zawsze proś o włączenie licznika w taksówce i nie zgadzaj się na żadne zbaczanie z trasy.

4. Prezent od nieznajomego

Jednym z najpopularniejszych sposobów na oszukiwanie turystów jest udawanie, że chce się im podarować jakiś drobiazg, np. pamiątkę, obrazek, kwiatek (zabieg popularny we Włoszech). Kiedy nieświadomy turysta przyjmie przedmiot, nieznajomy od razu zaczyna dopominać się o zapłatę.

Inną, podobną metodą oszustów jest wyciąganie pieniędzy z turystów na „zgubiony pierścionek” (oszustwo popularne we Francji). Nieznajomy zaczepia cię na ulicy, twierdząc, że zgubiłaś pierścionek. Pokazuje Ci biżuterię. Kiedy mówisz, że przedmiot nie należy do Ciebie, ta osoba przekonuje cię, byś go i tak zatrzymała. Gdy przyjmiesz pierścionek, zaczyna opowiadać o tym, jak jest biedna, potrzebuje pieniędzy. Jeśli chcesz odmówić, przypomina ci, że masz pierścionek, więc jesteś jej coś winien. Najlepiej więc nie przyjmować żadnych prezentów od obcych.

Jak się nie dać oszukać na wakacjach?

5. Fikcyjny hotel z katalogu

Czasem zdarza się, że hotel, w którym turysta wykupił wczasy, wyglądał pięknie tylko w katalogu. Wtedy należy pamiętać o tym, że reklamacji podlega każdy element wchodzący w skład pakietu usług świadczonych przez biuro podróży. Jeśli np. w ofercie było napisane, że otrzymamy pokój z widokiem na morze i hotel jest 40 metrów od plaży, a w rzeczywistości tak nie jest, mamy prawo walczyć o zwrot pieniędzy.

6. Kopiowanie karty

Kolejne popularne oszustwo to kopiowanie karty (skimming). Polega ono na skopiowaniu paska magnetycznego, który znajduje się na karcie płatniczej turysty. Przestępca tworzy kopię i gdy zna do niej numer PIN, może w dowolnym miejscu na świecie wyczyścić to konto z pieniędzy. Do skimmingu często dochodzi w restauracjach, barach lub hotelach. Dlatego też należy zawsze mieć swoją kartę na oku i nie pozwalać, by kelner czy sprzedawca zabrał ją na zaplecze. Dobrze jest też zasłaniać się, wpisując PIN.

7. Kupowanie podróbek

W wielu krajach kupowanie lub posiadanie podróbek jest nielegalne. Jeśli zostaniesz na tym przyłapana, możesz nie tylko stracić przedmiot, ale też zapłacić karę (Francja). Warto też pamiętać o tym, że wwożenie podrobionych produktów na teren krajów należących do UE to przestępstwo.

8. Upuszczony portfel

Jednym z popularnych sposobów na kradzież jest oszustwo na „upuszczony portfel” (powszechne we Włoszech i krajach Europy Wschodniej). Znajdujesz na ulicy popsuty portfel. Instynktownie sprawdzasz, czy twoja portmonetka leży na swoim miejscu. Obserwujący cię kieszonkowcy, zapamiętują, gdzie mają szukać przedmiotu. Dlatego też należy nosić pieniądze i dokumenty w trudno dostępnych dla złodziei miejscach oraz uważać na to, co podnosi się z ziemi.

Jak się nie dać oszukać na wakacjach? Jakie znacie inne turystyczne pułapki?

Co zabrać na majówkę? 10 rzeczy, których nie może zabraknąć w Twojej walizce

Co zabrać na majówkę? 10 rzeczy, których nie może zabraknąć w Twojej walizce

Zbliża się długi majowy weekend, a wraz z nim bliższe i dalsze podróże. Jeżeli zamiast cieszyć się nadchodzącym wyjazdem, stresujesz się pakowaniem, zobacz, co zabrać na majówkę!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (223 głosów, średnia: 4,22 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Magdalena  1 lipca 2022 14:33

  Przydatne informacje. Dodałabym jeszcze, żeby uważać na targach, bazarach.

  Odpowiedz
 2. agasam9  1 lipca 2022 19:26

  trzeba uważać na każdym kroku

  Odpowiedz
 3. as_sa  2 lipca 2022 10:13

  Niestety kradzieże są notoryczne praktycznie w każdym miejscu turystycznym dlatego trzeba być bardzo czujnym

  Odpowiedz
 4. luna341  16 lipca 2022 07:09

  Wakacje to raj dla kieszonkowców, niestety

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany