Jak samodzielnie przygotować naturalny kosmetyk?
Tonik, krem a może oliwka? Stworzenie wymarzonego kosmetyku przy użyciu dostępnych na rynku naturalnych substancji to nie tylko ogromna frajda, ale i przyjemność związana z używaniem preparatów o wybranych przez nas walorach pielęgnacyjnych i zapachowych.
Aby utworzyć „autorski” kosmetyk będziemy potrzebowali przede wszystkim olejków eterycznych, które powinny odznaczać się najwyższą jakością. To właśnie one wraz z substancjami bazowymi mają najlepiej i równocześnie w bezpieczny sposób pielęgnować naszą skórę. Olejki dostępne są w aptekach, sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością czy z kosmetykami naturalnymi. Ważne, aby wybierać preparaty sprawdzone, pozbawione sztucznych dodatków i barwników. Warto sięgnąć po olejki eteryczne sygnowane znakiem Dr Beta będące najwyższej jakości substancjami naturalnymi pochodzącymi z roślin. Olejki oraz powstałe na ich bazie preparaty wzmacniają siły witalne, mają właściwości lecznicze i regenerujące.
Tonik aromaterapeutyczny
Toniki bezalkoholowe, przeznaczone są do przemywania suchej i normalnej skóry twarzy, szyi i dekoltu. Oczyszczają ją i odżywiają, przygotowując do nałożenia oliwki bądź kremu. Dziesięć kropli mieszanki olejków eterycznych należy dodać do stu mililitrów przegotowanej lub mineralnej wody. Toniki przechowujemy w szklanych butelkach i wykorzystujemy w ciągu miesiąca, pamiętając równocześnie by przed każdym użyciem wstrząsnąć naczyniem w celu dobrego wymieszania składników. Dla skór tłustych ze skłonnością do przetłuszczania się, stanów zapalnych i trądziku można przygotować toniki niskoalkoholowe – do pięćdziesięciu mililitrów przegotowanej lub naturalnej wody dodajemy wówczas od czterech do pięciu mililitrów spirytusu i dziesięć do piętnastu kropli mieszanki olejków. Toniki niskoalkoholowe powinny być także przechowywane w szklanych butelkach, ale mogą być zużyte do pół roku.
Tonik odmładzający i przeciwstresowy:
- Olejek pomarańczowy 4 krople
- Olejek geraniowy 3 krople
- Olejek drzewa różanego 3 krople
Krem aromaterapeutyczny
Bazą dla kremu powinien być gotowy krem półtłusty, nieperfumowany, bez syntetycznych dodatków, najlepiej użyć kremu dla dzieci. Do trzydziestu mililitrów bazy kremowej należy dodać pięć kropli olejku lub mieszaniny olejków i wymieszać do uzyskania jednolitej masy. Krem może być przechowywany najwyżej jeden miesiąc.
Krem do cery naczyniowej
- Olejek neroli 3 krople
- Olejek cytrynowy 1 kropla
- Olejek lawendowy 1 kropla
Oliwka aromaterapeutyczna
Oliwki aromaterapeutyczne do pielęgnacji skóry suchej i normalnej powstają przez rozpuszczenie dziesięciu do piętnastu kropli mieszanki olejków w pięćdziesięciu mililitrach bezwonnego oleju roślinnego – dla skóry normalnej i tłustej – z nasion winogron, a dla skóry suchej – ze słodkich migdałów. Oliwki powinny być przechowywane w szklanych butelkach nie dłużej niż trzy miesiące.
Oliwka piękności
- Olejek pomarańczowy 8 kropli
- Olejek geraniowy 2 krople
Szampon aromaterapeutyczny
Domowa aromaterapia pamięta także o naszych włosach. Do ich pielęgnacji można stworzyć specjalny szampon – do stu mililitrów zwykłego, najlepiej bezzapachowego szamponu dla dzieci dodajemy dwadzieścia kropli mieszanki olejków eterycznych. Tak przygotowany szampon przechowujemy do trzech miesięcy.
Szampon wzmacniający
- Olejek cytrynowy 5 kropli
- Olejek rozmarynowy 5 kropli
- Olejek szałwii muszkatołowej 5 kropli
- Olejek ylangowy 5 kropli
Własnoręcznie wykonane: krem, oliwka, tonik czy szampon dostarczą niezapomnianych wrażeń zmysłowych, sprawią, że każdego dnia otoczą nas ulubione naturalne zapachy kwiatów, owoców i ziół, będą źródłem ogromnej satysfakcji – bo przecież niemal w każdym z nas drzemie dusza alchemika a wraz z nią, być może skrywana gdzieś głęboko, potrzeba tworzenia.
DR BETA
www.drbeta.pl