Jak rozumieć sny? Oto 15 interesujących faktów na ten temat
Sny są jednym z najbardziej tajemniczych i ciekawych doświadczeń w naszym życiu. Jak rozumieć sny? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Już za czasów starożytnego Rzymu niektóre marzenia senne były nawet przedstawiane rzymskiemu senatowi do analizy i interpretacji. Sny były traktowane jako wiadomości od bogów (na przykład u Indian, którzy stworzyli m.in łapacz snów – by mieć kontrolę nad tym nad o czym śnimy). Poza tym, to wiadomo, że wielu artystów wpadło na swoje pomysły- właśnie podczas snu. Ale co tak naprawdę Ty wiesz o snach? Poznaj także znaczenie godzin dla snu i marzeń sennych.
1. Zapominamy 90% ze swoich snów
2. Niewidomi także śnią
Ludzie, którzy stali się ociemniali po urodzeniu mogą zobaczyć obrazy w swoich snach.Ludzie, którzy urodzili się niewidomi nie widzą żadnych obrazów, ale mają marzenia senne równie żywe jak ludzie, którzy widzą. Ich źródłem są inne zmysły: dźwięku, zapachu, dotyku i emocji.
3. Każdy człowiek ma sny
Każdy człowiek ma marzenia senne (z wyjątkiem przypadków ekstremalnych zaburzeń psychologicznych). Jeśli uważasz, że nie śnisz – to po prostu zapominasz o swoich snach.
4. W naszych snach widzimy tylko te twarze, które już znamy
Nasz umysł nie wymyśla twarzy – w naszych snach widzimy prawdziwe twarze prawdziwych ludzi, które widzieliśmy podczas naszego życia, ale możemy tego nie wiedzieć lub nie pamiętać. Wszyscy widzieliśmy setki tysięcy twarzy przez całe nasze życie, więc mamy nieograniczoną ilość „znaków” dla naszego mózgu do wykorzystania podczas naszych marzeń.
5. Nie wszyscy śnią w kolorze
Około 12% osób śni wyłącznie w czerni i bieli. Pozostała ilość przeżywa kolorowe marzenia senne. Badania przeprowadzane od 1915 roku aż do 1950 roku potwierdziły, że większość snów zachodziła w tym okresie w czerni i bieli, ale te wyniki zaczęły się zmieniać od 1960 roku. Dzisiaj tylko ok. 4,4% z marzeń 25-latków jest w czerni i bieli. Najnowsze badania sugerują, że te zmieniające się wyniki mogą być połączone ze zmianami z czarno-białego filmów na media w pełnym kolorze.
6. Marzenia są symboliczne
Jeśli masz marzenia senne o jakimś konkretnym temacie, to nie oznacza to, że sen jest dokładnie o tym. Marzenia senne przemawiają do nas w języku głęboko symbolicznym.
7. Emocje
Najczęstszymi emocjami doświadczanymi w snach są lęki. Negatywne emocje są bardziej powszechne niż pozytywne.
8. Możesz mieć od czterech do siedmiu marzeń sennych w czasie jednej nocy
Średnio każdy z nas ma marzenia senne trwające od jednej do dwóch godzin każdej nocy.
9. Zwierzęta też śnią
Badania, które zostały przeprowadzone na wielu różnych zwierzętach, dowiodły, że podczas snu dochodzi do tych samych fal mózgowych, jak u ludzi. Widzieliście z pewnością nie raz u śpiącego psa, że łapy mu się poruszały jakby coś gonił we śnie a czasami nawet zaszczekał lub zapiszczał.
10. Paraliż ciała
Rapid Eye Movement (REM) jest normalnym etapem snu charakteryzującym się szybkimi ruchami oczu. Snu REM u dorosłych ludzi zazwyczaj zajmuje 20-25% całkowitego czasu snu, około 90-120 minut snu w nocy.
Podczas snu REM ciało jest sparaliżowane przez mechanizm w mózgu, który zapobiega ruchom, które występują we śnie – aby nie przenosiły się na nasze fizyczne ciało.
11. Sen łączą w sobie i interpretują aktualne trwające bodźce zewnętrzne
Nasz umysł interpretuje bodźce zewnętrzne nawet podczas snu. Nasze zmysły są bombardowane, gdy śpimy i część z tego staje się naszym marzeniem sennym. Oznacza to, że czasami w naszych snach słyszymy dźwięk z rzeczywistości i włączamy go w jakiś sposób do snu. Na przykład może być to sen, że jesteś w koncercie, podczas gdy twój brat gra na gitarze, gdy Ty śpisz.
12. Mężczyźni i kobiety śnią inaczej
Mężczyźni mają tendencję do większej ilości marzeń sennych niż kobiety. Około 70% bohaterów snu mężczyzny to inni mężczyźni. U kobiet marzenia senne zawierają prawie równą liczbę kobiet i mężczyzn. Poza tym, mężczyźni na ogół mają bardziej agresywne emocje w swoich snach niż kobiety.
13. Marzenia senne przewidujące przyszłość
Wyniki kilku badań przeprowadzone na dużych grupach osób wskazują, że między 18% i 38% ludzi doświadczyło przynajmniej jednego snu, który przewidywał przyszłość i 70% doświadczyło w śnie deja vu. Odsetek osób, które wierzą, że w snach można zobaczyć przyszłość jest jeszcze wyższy – od 63% do 98%.
14. Jeśli chrapiesz, to nie śnisz
Fakt ten powtarza się w całym Internecie, ale nie ma na to żadnych naukowych dowodów.
15.Możesz doświadczyć we śnie orgazmu
Możesz śnić przyjemnie nie tylko seksie, który doświadczasz, tak jak w normalnym życiu, ale również Twoje doświadczenie orgazmu może być tak silne, jak w świecie realnym.
Czy potwierdzają się te fakty w Waszym życiu? Napiszcie
A dlaczego niewidomi mieliby nie śnić? Nie rozumiem tego punktu…
Chodzi raczej o to, że jeśli ktoś jest niewidomy od zawsze to w sumie jak mógłby śnić zwyczajnie, skoro nie widział nic co później mógłby przenieść do snu.
Ja tylko raz miałam sen który mi się sprawdził po części w przyszłości. kiedyś też bardzo często śniło mi się że otrzymywałam w spadku dom. za każdy razem był to inny dom, inne okoliczności. ale motyw ten sam- że otrzymywałam go w spadku. długo mnie ten sen męczył. Ciekawe co to może oznaczać?
Czasem mam sny, które mnie zaskakują.
Ja śnie codziennie chociaż nie zawsze zapamiętuję ale jeśli pamiętam sen to zawsze coś mi się wyśni, jeśli przyśni mi się ksiądz lub kościół to w najbliższym czasie ktoś umrze z rodziny lub znajomych Mam już swoja interpretacje snów i zawsze mi sie sprawdza
Bardzo ciekawy artykuł 🙂
Świetny artykuł. Praktycznie każdego poranka pamiętam swój sen; najbardziej nie lubię tych, w których uciekam… Mój mąż bardzo rzadko pamięta swoje sny, za to często chrapie i notorycznie gada przez sen.
Pkt 15 potwierdzam z autopsji ;p
Deja vu 🙂 Mam wrażenie, że mnie to dotyczy 🙂
Dużo z tych punktów sprawdza się u mnie.
Często nie pamiętam swoich snów, a szkoda.
Ciekawe info! Tematyka senna to dla mnie tajemnica 🙂
Oglądanie filmów przed snem bardzo pobudza marzenia senne, punkt 5 ma sens.
Wiele się zgadza,nie pamiętam snów a bym chciała.
W dziecińswie oglądałam filmy w czarno-białym kolorze więc niesądze, że ma to jakikolwiek wpływ na to czy sny są biało-czarne czy kolorowe.
nigdy nie zastanawiałam się nad tym jak śnią niewidomi.. ciekawe to
Ciekawy artykuł. Ja na szczęście mam kolorowe i przyjemne sny. Co do tych przewidujących przyszłość, to zaliczam się do grona osób, które je miały i się spełniły. A deja vu? Zdarza się, że miewam nie tylko we śnie, ale i w realu. Z tym deja vu, to ciekawa historia. Nie ukrywam, że od lat intryguje mnie ten temat. Ale, to temat może i nie na ta chwilę. Odbieram te stany bardzo pozytywnie zwłaszcza jeśli chodzi o twórcze po nich działanie.
mhhm interesujące fakty 🙂
Bardzo ciekawe
Ja codziennie śnię. Niestety czasem też zdarzają się koszmary 🙁
u mnie po nockach sni sie praca ;( nie dosc ze sie pracuje w nocy to jescze sni sie praca…ile mozna litosci 🙂
Zaskoczyły mnie czarno-białe sny
dość straszne to
Faktycznie interesujące 😀
To ciekawe, potwierdzam psy też śnią, machają łapami i piszczą 🙂
Nie pamiętam żebym kiedykolwiek śniła czarno-biało.
Zawsze mam problem z zinterpretowaniem snu (jesli już go zapamiętam). Zazwyczaj śnią mi się te same rzeczy. Powiem szczerze,że poczytałam sobie na ten temat w sieci i kilka „elementów” snu przekładało się na rzeczywistość. Nie wiem czy jestem podatna na sugestie czy to ma jednak jakiś sens. Na szczęście nie miewam koszmarów sennych 🙂
Często pamiętam swoje sny przez ułamek sekundy po obudzeniu. A gdy sie przebudzę nad ranem i dobrze pamiętam sny, powtarzam sobie słowa klucze, a potem przysnę. Gdy się obudzę najczęściej jest 'amba’.
Nigdy nie pamiętam swoich snów. A szkoda
Skąd wiadomo, że we śnie widzimy twarze tylko tych osób, które kiedyś spotkaliśmy?? Według mnie nie da się tego sprawdzić/ udowodnić.
Ciekawy artykuł, śni mi się często i korzystam nie raz z sennika.Czasem mam takie realne,a czasem jakieś koszmary fantastyczne.
Czasami zdarza mi się mieć senne deja vu , ale czasami – zazwyczaj śnią mi się takie głupoty , że nie chcę o nich pamiętać a jak się znowu kładę do łóżka to są pierwszym obrazem po zamknięciu oczu .