Jak rozpoznać zapalenie piersi?

Zapalenie piersi to dolegliwość, z którą zmagają się niektóre mamy w okresie karmienia piersią. Nie można jej bagatelizować, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań. Dowiedz się, jak rozpoznać zapalenie piersi i jak sobie z tym poradzić.

tan zapalny obejmuje całą pierś lub jej część – zwykle górnozewnętrzny kwadrant piersi. Chociaż może rozwinąć się na każdym etapie laktacji, najczęściej dotyczy okresu od 2 do 6 tygodni po porodzie.

Zapalenie piersi – przyczyny

Główną przyczyną stanu zapalnego piersi jest nieprawidłowe postępowanie w czasie laktacji, np. niewłaściwa technika przystawiania dziecka do piersi, co prowadzi do zatkania przewodu mlecznego. Stan zapalny często pojawia się też u kobiet, które są przemęczone i zestresowane, mają zaburzenia odporności lub zmagają się z uszkodzonymi brodawkami piersiowymi.

Do zapalenia piersi dochodzi najczęściej w okresie połogu, co jest spowodowane przede wszystkim zastojami mlecznymi. Są one skutkiem niecałkowitego opróżniania piersi i nadmiarem pokarmu.

Objawy stanu zapalnego piersi

Zapalenie piersi jest reakcją obronną organizmu na przenikanie drobinek pokarmu do tkanek gruczołu piersiowego na skutek uszkodzenia nabłonka przewodów mlecznych. Dostanie się pokarmu do naczyń krwionośnych wywołuje objawy ogólne, tzn. objawy grypopodobne.

Stan zapalny sprawia, że kobieta zaczyna czuć się jak na początku grypy. Pojawiają się dreszcze, bóle mięśniowe, bóle głowy, a nawet gorączka. Może też odczuwać zmęczenie. Do tego dochodzą symptomy związane bezpośrednio z piersią: ból i zaczerwienie, stwardnienie i opuchlizna.

Zapalenie piersi utrzymuje się najczęściej 3-4 dni. W drugim dniu choroby następuje szczyt objawów – są one najbardziej nasilone. To powinno skłonić Cię do wizyty w poradni laktacyjnej lub w gabinecie położniczym.

Zapalenie piersi – i co dalej?

Nie traktuj zapalenia piersi jako wyroku, ponieważ jest to proces odwracalny. Pod żadnym pozorem nie rezygnuj z karmienia – to najgorsze, co mogłabyś teraz zrobić.

 • Przystawiaj malucha do piersi jak najczęściej

Dokładne opróżnianie piersi daje najlepszy efekt terapeutyczny. Dlatego przystawiaj malucha jak najczęściej. Karmienie zawsze rozpoczynaj od chorej piersi.

 • Korzystaj z laktatora

Jeżeli maluch nie chce ssać piersi lub ssie ją bardzo krótko, zacznij opróżniać pierś laktatorem – najlepiej modelem dwufazowym odzwierciedlającym rytm ssania piersi przez dziecko. Dzięki temu odciąganie mleka będzie efektywniejsze.

 • Stosuj zimne okłady

Chłodne kompresy przyniosą ulgę – zmniejszą dolegliwości bólowe. Przykładaj lód (nie bezpośrednio na skórę), okłady żelowe itp.

 • Zadbaj o odpowiednią technikę karmienia

Zwróć uwagę, jak dziecko ssie pierś. Niech jego broda lub nos będą ułożone od strony chorego miejsca.

 • Przyjmuj leki pod kontrolą lekarza

W walce z zapaleniem piersi pomagają leki przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne – przyjmuj je wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Niekiedy zachodzi konieczność przyjmowania antybiotyków. Specjalista zwykle przepisuje doustne penicyliny, amoksycylinę z kwasem klawulanowym, makrolidy.

Powikłania po zapaleniu piersi

Zapalenia piersi nie można bagatelizować. Nieleczone lub leczone nieprawidłowo (np. za krótko), niesie za sobą poważne konsekwencje.

 • Nawracające stany zapalne

Szacuje się, że nawroty stanów zapalnych dotyczą nawet 20% kobiet. Przyczyną jest zwykle opóźnione leczenie, zbyt krótko trwające leczenie, utrzymujące się uszkodzenie brodawek.

 • Zmniejszenie poziomu laktacji

Stan zapalny związany ze zbyt rzadkim lub niecałkowitym opróżnianiem piersi może doprowadzić do zmniejszenia poziomu laktacji, a nawet do stopniowego jej zaniku.

 • Ropień

To najpoważniejsze powikłanie po nieprawidłowo leczonym zapaleniu piersi. Objawia się silnym bólem miejscowym, wysoką gorączką oraz widoczną typową zmianą na piersi.

Stany zapalne piersi to częsta przypadłość, która dotyka mamy karmiące. Nie wpadaj w panikę, tylko jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą. Nieoceniona może okazać się pomoc doradcy laktacyjnego. Wskaże on prawidłowe techniki karmienia, dzięki którym maluch będzie ssać efektywniej – bez ryzyka poranienia brodawek czy niecałkowitego opróżniania piersi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (121 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Tara  11 sierpnia 2018 08:59

  Pierwszym objawem są czerwone plamy, bo gdy pojawi się już ta wymieniona tutaj ich reszta, to stan jest juz bardzo zaawansowany..
  Najlepsze są okłady z liści kapusty!
  Nie uwierzyłabym, gdyby nie uratowały mi piersi!
  Liście do zamrażarki na chwilę albo trzymamy w lodówce. Rozbijamy lekko tłuczkiem aby puściły sok, zawijamy w gazik i okładamy piersi. Nosiłam kilka dni i nocy.
  Oczywiście dziecko non stop przy piersi 🙂

  Odpowiedz
  • Jaworka  13 sierpnia 2018 08:45

   Nie miałam takiego problemu ale z opowiadań wiem że to bardzo bolesne tym bardziej że dziecko trzeba chyba karmic mimo bólu

   Odpowiedz
   • Tara  13 sierpnia 2018 21:30

    Nic tak nie odciągnie pokarmu jak dziecko 🙂
    Trzeba zacisnąć zęby i wytrwać 🙂

    Odpowiedz
 2. love forever  26 października 2018 21:56

  Mnie niestety dotknął problem zapalenia piersi przy pierwszym dziecku i powiem otwarcie, najgorszemu wrogowi takiego bólu nie życzę. Mam jednak to szczęście, że prowadzi mnie świetny ginekolog , a przy tym także położnik z Medichouse i szybko pomógł mi uporać się z problemem. Bądź co bądź tak jak mówi Tara, nie ma to jak częste przystawianie dziecka 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany