Jak rozpoznać podrobione produkty spożywcze i chemiczne jedzenie? Proste tricki

Kiedy myślimy o podróbkach, w głowie pojawiają nam się zwykle tanie torebki ze słynnym motywem Louis Vuitton wykonane z materiałów o niskiej jakości i klapki z olbrzymim logiem Armani widywane w pokątnych sklepikach czy nadmorskich straganach. Tymczasem w mediach pojawia się coraz więcej doniesień o podrabianej żywności, która trafia także na półki naszych rodzimych sklepów i może poważnie przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia konsumentów. Podpowiadamy, jak się przed nią ustrzec oraz co zrobić, by wykryć chemiczne substancje w zakupionych produktach!

Niedawno opublikowaliśmy dla Was listę 15 owoców i warzyw najmniej narażonych na absorbowanie chemii, który spotkał się z miłym odzewem i szerokim zainteresowaniem naszych Czytelniczek. Ponieważ jednak problem niezdrowej żywności, sprzedawanej także w polskich sklepach, nadal jest bardzo aktualny, postanowiliśmy wzbogacić tę serię o kolejny artykuł, pokazujący tym razem, jak rozpoznać podrobione produkty spożywcze i wykryć chemiczne dodatki w żywności. Zapraszamy na krótki poradnik z łatwymi, domowymi trickami, dzięki którym sprawdzisz, co masz na talerzu!

jak rozpoznać podrobione produkty spożywcze

źródło: www.pixabay.com

Jak rozpoznać podrobione produkty spożywcze i chemiczne jedzenie? Proste tricki

 

Prawdziwy miód czy miód z syropem cukrowym?

fot. TEMIEL

Miód to jeden z najczęściej podrabianych produktów spożywczych na rynku. Nic dziwnego – coraz więcej mówi się o jego dobroczynnych właściwościach, co zachęca konsumentów do poszukiwań złocistego płynu na sklepowych półkach, tymczasem jego wyprodukowanie wymaga wielu starań i czasu, szczególnie w dobie wymierania pszczół. Na szczęście odróżnienie prawdziwego miodu od jego podróbki w warunkach domowych jest stosunkowo łatwe. Można to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest odwrócenie napoczętego już słoiczka do góry nogami i postawienie go na zakrętce – najlepiej jeśli zestawimy obok siebie słoiczek miodu, o którym wiemy, że jest naturalny i słoiczek sklepowego miodu, który chcemy sprawdzić i porównamy oba jednocześnie. Naturalny miód będzie bardzo wolno ściekał w dół i nigdy nie zacznie „kapać” – przeciwnie, będzie lał się gęstym strumyczkiem. Miód z dodatkiem syropu cukrowego tylko na początku będzie ściekać podobnie, później zobaczymy wolno formujące się krople.

Proponujemy Wam jednak także inny, wyjątkowo skuteczny i prosty sposób przetestowania miodu. Wystarczy, że na mały talerzyk lub do płytkiej miseczki o płaskim dnie (np. do kokilki) wlejecie łyżkę miodu i dolejecie do niej odrobinę zimnej wody. Teraz należy potrząsać talerzykiem wykonując okrężne ruchy (jak na filmiku poniżej). Fałszywy miód zacznie się wtedy formować w nieregularne faliste kształty. Prawdziwy po chwili utworzy wyraźną strukturę plastra miodu. Sprawdźcie same!

 

Masło czy tłuszcz palmowy?

źródło: www.pixabay.com

Kupiłaś masło, ale nie jesteś pewna, czy w rzeczywistości nie jest to mieszanka tłuszczu z dominacją tego najbardziej szkodliwego – oleju palmowego? Faktyczną zawartość „masła w maśle” sprawdzisz z pomocą gorącej wody! Wystarczy odciąć kawałek kostki i wrzucić ją do szklanki z gorącą wodą, a następnie rozpocząć mieszanie łyżeczką. Po kilku minutach prawdziwe masło powinno całkowicie rozpuścić się w wodzie – jest przecież zrobione ze śmietanki. Margaryna i inne mieszanki tłuszczy utworzą zaś tuż przy powierzchni wody skupisko kuleczek, które nie będą się w stanie rozpuścić.

 

Jak rozpoznać podrobione produkty spożywcze i chemiczne jedzenie? 

Majonez bez chemii czy z konserwantami?

Majonez można bardzo łatwo zrobić samodzielnie, jednak większość z nas woli go kupować. Niestety majonez bardzo często jest zaprawiany konserwantami i tak naprawdę niepotrzebną w tym przypadku skrobią modyfikowaną, która ma poprawiać jego konsystencję. Jak sprawdzić, czy wybrany przez nas majonez jest naszpikowany niepotrzebną chemią? Wystarczy, że polejemy go kilka kropelkami jodyny i zamieszamy. Dobry, zdrowy majonez nie zmieni swojego koloru, tworząc na talerzyku biało-żółty krem. Majonez z dodatkiem szkodliwych składników wejdzie z jodyną w reakcję, zmieniając kolor na czarny (głównie pod wpływem zawartej w nim skrobi). 

Uwaga: w taki sam sposób możemy zweryfikować czy zakupiony przez nas twaróg nie zawiera chemicznych dodatków!

 

Gotowa muffinka – z mąki czy… sztucznego tworzywa?

źródło: www.pixabay.com

To chyba najgorsze z naszych odkryć dotyczących podrabianej żywności. To, co teraz napiszę może wydać się niewiarygodne, ale znaleźliśmy w sieci już wiele nagrań, które to potwierdzają. W niektórych gotowych babeczkach z supermarketu można znaleźć… syntetyczne włókna! By sprawdzić, czy muffinki, które kupujesz są ich pozbawione, weź jedną na próbę, włóż pod strumień bieżącej wody i przetrzyj przez durszlak. Jeśli babeczka całkowicie się rozpadnie, będziesz mieć pewność, że nie zawiera żadnych tworzyw sztucznych. Obejrzyj test na poniższym filmiku.

 

Jak rozpoznać podrobione produkty spożywcze i chemiczne jedzenie? 

Naturalnie błyszczące jabłka czy jabłka pokryte woskiem?

Na dziale z jabłkami w hipermarkecie rozglądasz się za najbardziej apetycznym gatunkiem i nagle twój wzrok przyciągają czerwone i tak lśniące jabłka, że wydają Ci się podejrzane niczym piękne, zatrute jabłko, które wiedźma podała Królewnie Śnieżce? Jeśli przyjrzysz się im dokładniej okaże się, że ta bajka ma więcej wspólnego z rzeczywistością niż kiedykolwiek sądziłyśmy! Wiele jabłek sprzedawanych w sklepach jest bowiem pokrytych warstwą wosku, który po zjedzeniu odkłada się w organizmie. Producenci wykorzystują wosk, by ochronić jabłka przez psuciem się, utratą wilgoci i jędrności, jednak jego zjadanie może mieć dla nas bardzo negatywne konsekwencje (niektórzy naukowcy uważają nawet, że taki wosk po dłuższym czasie regularnego spożywania wywołuje raka!). 

Jak sprawdzić, czy zakupione jabłka są pokryte woskiem i co najważniejsze, jak się go pozbyć? Wystarczy, że na chwilę zanurzysz jabłka w gorącej wodzie, po czym je osuszysz. Na powierzchni owoców potraktowanych woskiem zobaczysz wtedy tłusty, biały nalot, który można zdrapywać ostrzem noża.

W jaki sposób można się pozbyć woskowej warstwy? Zamocz je na kilka sekund w roztworze ciepłej wody i sody oczyszczonej albo ciepłej wody i octu jabłkowego, następnie bardzo dokładnie umyj miękką szczoteczką. Ostatecznie możesz też obrać skórkę.

 

Jak rozpoznać podrobione produkty spożywcze i chemiczne jedzenie? 

Prawdziwy ryż czy chiński ryż z plastiku?

Coraz częściej docierają do nas informacje o chińskich podróbkach żywności. Jednym z pochodzących stamtąd produktów (Chiny są w tej chwili największą potęgą w produkcji ryżu), który powinniśmy zawsze wziąć pod lupę jest ryż. Jak sprawdzić, czy ten zakupiony przez nas nie zawiera plastiku? Wystarczy, że wsypiesz do miseczki nieugotowany ryż i zalejesz go wodą. Sztuczne, plastikowe ziarenka zaczną wypływać na powierzchnię, podczas gdy naturalny ryż pozostanie na dnie. W razie wątpliwości możesz też wysypać trochę ryżu na łyżkę i podpalić zapalniczką. Jeśli poczujesz zapach topionego plastiku, zyskasz pewność, czym w rzeczywistości są te białe ziarenka… 

Koniecznie dajcie nam znać, czy te porady okazały się przydatne!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...