Jak rozpoznać objawy owsicy? – praktyczne porady

Najczęstszym objawem owsicy jest uciążliwy świąd w okolicach odbytu. Można tam dostrzec też niewielkie „niteczki” o białym kolorze. Nieleczona owsica może wywołać m.in. problemy z koncentracją, zaburzenia snu, stany zapalne skóry, a także szereg innych, niekorzystnie wpływających na nasze zdrowie symptomów. Zatem, jak rozpoznać objawy owsicy? Przedstawiamy praktyczne porady.

 

Jak zdiagnozować owsicę? – drogi zarażenia

Objawy owsicy mogą nie być widoczne w pierwszym stadium tej choroby. Pierwsze oznaki ujawniają się zazwyczaj po 2-6 tygodniach od zarażenia (osobniki muszą dojrzeć). W konsekwencji dziecko może stracić apetyt, stać się bardziej niespokojne i blade.

Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie owsików jest dokładne obejrzenie odbytu malucha z samego rana lub wieczorem (2 godziny po zaśnięciu, podczas trwającego procesu składania jaj). Istnieją trzy metody zarażenia się owsikiem – doustna, inhalacyjna i retroinwazja.

  • doustna – jaja są transportowane do przewodu pokarmowego razem z pokarmem (np. poprzez drapanie się i dotykanie buzi);
  • inhalacyjna – unoszące się w powietrzu jaja są połykane (wraz z wysuszonymi cząsteczkami kału);
  • retroinwazja – larwy znajdujące się na skórze wracają do jelita grubego (przez odbytnicę).

Po stwierdzeniu występowania owsików w kale i (lub) w okolicy odbytu, warto zastosować lek przeciwpasożytniczy wspierający organizm w leczeniu zakażenia jelitowego nicieniami. Wysokiej jakości preparat nie podrażnia jelit, a co najważniejsze – zapobiega rozwojowi pasożytów we wczesnym stadium rozwoju.

Przyjmowanie leku na owsicę należy bezwzględnie omówić z lekarzem. Wymieniony preparat nie zastąpi racjonalnej i zbilansowanej diety. W przypadku występowania anemii, zaburzeń czynności wątroby lub innych poważnych oraz przewlekłych chorób, trzeba zachować szczególną ostrożność, a dawkowanie preparatu omówić ze specjalistą od konkretnej dysfunkcji.

Jak zapobiegać owsicy? Wskazówki

Istnieje wiele skutecznych metod zapobiegania owsicy. W pierwszej kolejności należy zadbać o m.in. bardzo dokładne mycie rąk (np. po wyjściu z toalety, przed spożyciem posiłku), skrupulatne mycie owoców przed spożyciem, a także regularną higienę okolic odbytu (najlepiej codziennie).

Jak rozpoznać objawy owsicy? Podsumowanie

Owsicy nie należy lekceważyć i konieczne jest jej jak najszybsze zdiagnozowanie (np. wykonując badanie kału). Następnie, po konsultacji z lekarzem, powinno się wybrać odpowiedni lek przeciwpasożytniczy (z uwagą na indywidualne przeciwwskazania zdrowotne). Warto również pamiętać o zbilansowanej diecie i zapobieganiu owsicy (np. poprzez regularne mycie rąk).

Źródło: https://www.bezowsikow.pl/o-owsicy/jak-rozpoznac-owsice.html

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,74 z 5)
loading... zapisuję głos...