Jak rozpoznać kosmetyki organiczne? Po czym poznać, że to nie chwyt marketingowy?

Trend na życie w zgodzie z naturą trwa – zdrowa żywność, świadome odżywianie, kosmetyki z naturalnych składników… Co raz więcej producentów chce być eko. Jednak słowo „naturalne” często okazuje się chwytem marketingowym, a w organicznym składzie znaleźć możemy tylko kilka składników naturalnych. Większość kosmetyków także tych dla dzieci ma w sobie zwyczajną chemię. Jak zatem odnaleźć się w tym co oferują producenci?

KOSMETYKI-ORGANICZNE

Źródło: BIO IQ https://www.bioiq.eu/pl

Stajemy się świadomym konsumentem

Co raz częściej zagłębiamy się w etykiety produktów, po które sięgamy. Wiele ogólnodostępnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry zawiera toksyczne składniki, które pełnią rolę wypełniaczy, a te mogą szkodzić zdrowiu. Kosmetyki organiczne, to popularnie nazywane kosmetyki naturalne. Jednak zdarza się, że i w swoim składzie mogą mieć sztuczne barwniki, perfumy, SLS, parabeny i inne szkodliwe substancje.

Jak rozpoznać kosmetyki organiczne i czym tak naprawdę są?

 

grafika1

Grafika przygotowana przez markę BIO IQ – producenta kosmetyków organicznych posiadających certyfikat ECOCERT

W przepisach prawnych definiujących kosmetyki naturalne istnieją poważne luki, które sprawiają, że producenci mogą używać w produkcji kosmetyków toksyczne składniki. Ich stosowanie może powodować wysypki, uczulenia, zakłócenia funkcjonowania organów wewnętrznych. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wszystkie produkty pielęgnacyjne wykonane były tylko z naturalnych składników. Będą one wtedy wspierać procesy metaboliczne i poprawi się oddychanie naszej skóry. Dbałość o własne zdrowie zwiększą kosmetyki certyfikowane. Wysoki standard gwarantuje znak ECOCERT, BDIH lub polski Eko Znak Ekologiczny.

WAŻNE!
„Producenci mają prawo umieszczania na opakowaniu logo danego certyfikatu, pomimo tego, że certyfikowany jest zaledwie jeden z jego składników, do tego występujący w śladowych ilościach. Dlatego oprócz samego logo szukajmy także oznaczenia udziału procentowego certyfikowanych składników.”

Czym wyróżnia się prawdziwy ekologiczny kosmetyk?

grafika2

Grafika przygotowana przez markę BIO IQ – producenta kosmetyków organicznych posiadających certyfikat ECOCERT

Zgodnie ze standardami ECOCERT kosmetyki organiczne powinny składać się z minimum 95% składników naturalnych. Surowce pochodzenia zwierzęcego wykorzystywane przy produkcji kosmetyków, powinny być uzyskiwane tylko ze zwierząt żywych (mleko, miód, lanolina). Produkty organiczne muszą zawierać wyłącznie naturalne barwniki i substancje zapachowe. Certyfikowane kosmetyki ekologiczne, to również gwarancja kosmetyku etycznego – takiego który nie był testowany na zwierzętach na żadnym etapie produkcji.
Kosmetyki organiczne są kosmetykami naturalnymi wyższej klasy.

Wpływ kosmetyków naturalnych na nasze zdrowie

Nasza skóra jest jak gąbka, ponieważ absorbuje wszelkie substancje, które są na nią nakładane. To od nas zależy, co to będzie. Według badań Breast Cancer Fund wynika, że dziennie wchłaniamy 75 miligramów związków chemicznych, w tym 25 mg z żywności, a aż 50 mg z kosmetyków!
Jeśli chcemy uczynić coś dobrego dla własnego zdrowia, zadbajmy o zdrową pielęgnację skóry.

Materiał przygotowany przez firmę BIO IQ – producenta kosmetyków organicznych posiadających certyfikat ECOCERT, produkowanych we francuskich i duńskich laboratoriach https://www.bioiq.eu/pl/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (212 głosów, średnia: 4,38 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  20 czerwca 2015 10:06

    Bardzo dobre rady. Warto je znać i nie dać się oszukać.

    Odpowiedz
  2. Żanett  20 czerwca 2015 14:10

    Bardzo przydatny artykuł. Myślę, że warto zwrócić uwagę na tę kwestię: WAŻNE!
    „Producenci mają prawo umieszczania na opakowaniu logo danego certyfikatu, pomimo tego, że certyfikowany jest zaledwie jeden z jego składników, do tego występujący w śladowych ilościach. Dlatego oprócz samego logo szukajmy także oznaczenia udziału procentowego certyfikowanych składników.”

    Odpowiedz
  3. bbo  20 czerwca 2015 16:06

    Po obejrzeniu tych rysunków już wiadomo na jakie kosmetyki postawić.

    Odpowiedz
  4. Wusia  20 czerwca 2015 17:14

    Bardzo cenne rady i podpowiedzi jak czytać opisy kosmetyków.

    Odpowiedz
  5. scrabble  20 czerwca 2015 20:52

    Świetny artykuł. Dopiero po przeczytaniu czegoś takiego człowiek się zastanawia ile niepotrzebnej chemii codziennie na siebie nakłada . A co dopiero kiedy spojrzy się na to przez dłuższy czas, rok, 10 lat…

    Odpowiedz
  6. martucha180  20 czerwca 2015 22:29

    Krótko i treściwie, przejrzyste schematy!

    Odpowiedz
  7. Jaworka  21 czerwca 2015 12:59

    Do tej pory nie zwracałam szczegółnej uwagi na skład kosmetyków ale po tym artykule muszę zacząć czytać skład . Opisane bardzo przejrzyście więc będe miala to na uwadze dla wlasnego zdrowia.

    Odpowiedz
  8. Jaworka  21 czerwca 2015 13:01

    Do tej pory nie przykładałam szczególnej wagi do czytania składu kosmetyków ale po tym artykule zacznę czytac etykiety bardziej uważnie

    Odpowiedz
  9. Patriszia  21 czerwca 2015 14:03

    Bardzo ciekawy artykuł. Różnice dobrze pokazane dzięki czemu łatwiej zapamiętać 🙂

    Odpowiedz
  10. AnnaKwasniak  21 czerwca 2015 22:03

    Jakoś nigdy nie patrzyłam na skład kosmetyków, ale chyba warto 🙂

    Odpowiedz
  11. Kmakolagwa  22 czerwca 2015 10:59

    Zawsze miałam z tym problem. Dobrze wiedzieć jak rozróżniać kosmetyki.

    Odpowiedz
  12. Gocha  22 czerwca 2015 20:14

    Ważne i ciekawe informacje!

    Odpowiedz
  13. Uśmiechnij się :)  23 czerwca 2015 12:59

    Rok włosomaniactwa nauczył mnie czytania składów kosmetyków. Teraz wiem co warto wybrać, a co nie. Nie mam na półkach tony chemii, bo mniej znaczy więcej. Bez wielu kosmetyków można się obyć, próbować je robić samodzielnie z produktów dostępnych w kuchni. Ciało się nam odwdzięczy jeśli przejdziemy na naturalniejszą pielęgnację.

    Odpowiedz
  14. Organicall  30 czerwca 2015 10:29

    Bardzo ciekawy artykuł. Certyfikatów organiczności jest nieco więcej – np. amerykański USDA czy też Europejski Soil Association czy COSMEBIO. Warto też zwrócić uwagę na to, że mogą być certyfikowane składniki ale też i całe kosmetyki, co oznacza, że większość jego składników będzie organiczna.

    Odpowiedz
  15. luko  30 czerwca 2015 14:08

    Od dawna stosuję tylko kosmetyki naturalne, aczkolwiek nie zawsze organiczne. Teraz jeszcze lepiej wiem na co zwracać uwagę.

    Odpowiedz
  16. Aga  6 lipca 2015 15:31

    Kosmetyki BIO IQ mają też certyfikat Cosmebio

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany