Jak rozpoznać dobry chleb? Jak powinien wyglądać i co zawierać?

Pewnie każda z nas pamięta przynajmniej jeden taki posiłek, któremu za podstawę posłużył pachnący, świeżo wyjęty z pieca chleb na zakwasie o chrupiącej skórce, ledwie dający się pokroić. Niezapomniane walory smakowe i błogi zapach chleba dziś powoli zaczynają być tylko mglistym wspomnieniem. To, co widnieje pod nazwą „chleb” w sklepach i piekarniach coraz rzadziej odpowiada bowiem prawdziwej definicji tego tradycyjnego przysmaku. Czym więc powinnyśmy się kierować, wybierając codziennie pieczywo? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę!

Chleb, który możemy dziś znaleźć w marketach, a nawet małych sklepikach pod domem coraz częściej przypomina swoim składem najgorsze fast foody. Jego bazą jest mąka pszenna, a dodatkami suche drożdże, spulchniacze, sztuczne kwasy, konserwanty i wybielacze albo karmel czy sztuczne barwniki. Jak rozpoznać dobry chleb wśród takiej ilości oszukańczych podróbek? Mamy dla Was kilka wskazówek!

jak rozpoznać dobry chleb

źródło: www.pixabay.com

Jak rozpoznać dobry chleb? Jak powinien wyglądać i co zawierać?

Pełnowartościowy, zdrowy chleb przede wszystkim powinien być pieczony z mąki pełnoziarnistej, na naturalnym zakwasie. Taki chleb zawiera kwas foliowy i witaminy z grupy B i E, a także duże ilości błonnika. Oczyszcza więc organizm z kancerogennych związków, takich jak toksyny pleśniowe, azotany czy azotyny. Dzięki bogactwu kwasu mlekowego obecnego w ciemnym żytnim pieczywie zwiększa on również przyswajanie żelaza i wapnia oraz leczy stany zapalne żołądka czy jelita grubego. 

giphy.com

Kupując chleb należy najpierw zwrócić uwagę na jego etykietę. Oprócz mąki żytniej i naturalnego zakwasu powinna się na nim znaleźć informacja „bez konserwantów”. Inne nazwy, takie jak popularne: „wiejski”, „tradycyjny” czy „staropolski” są jedynie marketingowym chwytem, o ile faktycznie nie idą w parze z dobrym, krótkim składem. Warto też sprawdzić, czy chleb nie zawiera mąki sojowej. Jest to dodatek, który z samej nazwy brzmi „niegroźnie”. W rzeczywistości jednak używa się go jako wybielacza, sztucznie zwiększającego objętość i miękkość pieczywa.

 

Poznasz go po zapachu i wyglądzie skórki

źródło: www.pixabay.com

Zdrowy i smaczny chleb przede wszystkim jest ciężki. Biorąc go do ręki, nie mamy odczucia, że trzymamy coś nadmuchanego, a po przekrojeniu chleb ten okazuje się lity i lekko wilgotny w środku (wręcz lepi się do ostrza noża). Co więcej, jego skórka ma kwaskowaty zapach, jest gruba, błyszcząca i posiada spieczony, złocisty bądź ciemnobrązowy kolor. Bardzo charakterystyczne jest to, że jej pęknięcia przybierają kształt rombów. Taki chleb jest także droższy od przeciętnego pieczywa na półce. Nic dziwnego – przygotowanie zakwasu wymaga kilku dni, podczas których zaczyn wzrasta i trzeba go cały czas pilnować. Przyniesiony do domu bochenek z prawdziwej żytniej mąki nie pleśnieje ani specjalnie nie wysycha. W dobrym warunkach potrafi zachować świeżość nawet przez 10 dni. Oczywiście, o ile byłybyście w stanie tak długo zachować w domu tak smaczne pieczywo!

giphy.com

A jeśli martwi Was fakt,  że żaden chleb w Waszym sklepie czy piekarni nie odpowiada powyższemu opisowi, spróbujcie upiec chleb samodzielnie! To łatwiejsze i szybsze niż się wydaje! Zakwas przygotujecie z mąki w zwykłym słoiku i bez szczególnego wysiłku przechowacie w lodówce na kolejne wypieki!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (125 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. J  15 maja 2019 07:20

  szkoda że zabrakło sprawdzonego przepisu na zakwas

  Odpowiedz
 2. Hidari11  19 maja 2019 16:23

  Pomocny artykuł. Wygląd pieczywa zdradza wiele informacji o nim, ale i tak trzeba uważać na chwyty producentów.

  Odpowiedz
 3. Kika07645  19 maja 2019 20:21

  Dobrze wiedziec 🙂

  Odpowiedz
 4. m258  31 maja 2019 11:14

  pomocny tekst

  Odpowiedz
 5. klaudiaban  27 czerwca 2019 09:53

  Doświadczenie w pieczeniu chleba mam ogromne mimo, że mam dopiero 30 lat. Od kilku lat piekę nieustannie. Próbowałam przeróżnych kombinacji i wariacji. Na drożdżach, na zakwasie z dodatkiem drożdży, teraz piekę na samym zakwasie bez użycia drożdży. Próbowałam z wielu mąk, ale z samej pełnoziarnistej niestety nie wychodzi chleb ani nawet naleśniki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany