Jak rozpoznać czy to przeziębienie czy alergia ?

Po raz kolejny w tym roku dopadło Cię przeziębienie i nie możesz wyzdrowieć w pełni? Męczy Cię  karat, gól gardła, kaszel? Pomimo tego, że objawy wskazują na przeziębienie wcale nie musi tak być. Alergia wziewna charakteryzuje się podobnymi objawami. Więc jak rozpoznać czy to przeziębienie czy alergia ? Za chorobę odpowiedzialne są wirusy, zła dieta, brak ruchu, a także nieodpowiednio dobrane ubranie do pory roku. Uczulenie zaś wywołują alergeny.

Zobacz także: Uwaga na chlamydię! Powoduje bezpłodność

Alergia

Alergia istnieje tak długo, jak istnieje świat. Mieszkańcy Persji każdej wiosny łapali katar. Ówczesna medycyna uznawała go jako przeziębienie, dopiero później odkryto, że był to katar sienny. Persowie byli uczuleni na pyłki róży.

 Jak rozpoznać czy to przeziębienie czy alergia ? – Pierwsza pomoc

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest uczulona na pyłki roślin. Lekki katar i kaszel traktowany jest jako przejaw spadku odporności. Warto przyjrzeć się sobie i zwrócić uwagę na to, co nam dolega, aby móc podjąć odpowiednie leczenie. Przy alergii środki na przeziębienie nie pomogą. Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo i skuteczne kurację warto sięgnąć po sprawdzone i znane leki.

 Jak rozpoznać czy to przeziębienie czy alergia ? – Błędna diagnoza

Wiele osób nie jest w stanie rozróżnić przeziębienia od alergii, w szczególności gdy dotyka ich po raz pierwszy. Mylna diagnoza sprawia, że zamiast po leki antyalergiczne sięgamy po preparaty na przeziębienie…  Jakie zatem podjąć leczenie, gdy nie jesteśmy pewni co nam dolega? Poprawną ocenę swojego stanu zdrowia możemy określić sami obserwując swój katar.  Sienny pojawia się nagle, jest wodnisty i nie towarzyszy mu gorączka. Trwa znacznie dłużej niż zwykły. Przy przeziębieniu wydzielina z nosa zazwyczaj rozwija się stopniowo i trwa kilka dni. Jest gęsta i ma żółty kolor. Zwykły katar pojawia się na przełomie wiosny i zimy, kiedy temperatury są zmienne. Sienny występuje co roku o tej samej. Dodatkowo osoba uczulona może uskarżać się na łzawienie, swędzące i zaczerwienione oczy. W przypadku przeziębienia te objawy nie występują.

Polecamy również: Tylko katar, czy zapalenie zatok ?

Jak rozpoznać czy to przeziębienie czy alergia ? – Co uczula?

Za reakcję alergiczną organizmu odpowiedzialne są alergany – głównie pyłki roślin. Zazwyczaj dają się we znaki chorym wczesną wiosną i latem. Przenoszone za pomocą wiatru. Wnikają przez drogi oddechowe podrażniają nos i wywołują katar sienny. Przyczyną jego powstawania są również grzyby, pleśń, sierść  zwierzęca, pierze, pyłki traw, drzew, chwastów. Ryzyko występowania alergii  zwiększają polipy w nosie, wiek – im, ktoś starszy tym bardziej podatny jest na występowanie alergii, ciąża, obciążenie genetyczne – jeśli, ktoś w rodzinie cierpiał na alergie, jest wielce prawdopodobne, że i my ją będziemy mieli, bezpośredni kontakt z alergenem.


Materiał poradnikowy został przygotowany przez producenta leku Zyrtec. 

Zyrtec UCB – tabletki antyhistaminowe, zawierające w swoim składzie cetyryzynę. Jej działanie utrzymuje się około 24h. Wskazana jest w leczeniu przewlekłego oraz sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, podrażnionych spojówek oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej. Ponadto Zyrtec UCB daje ukojenie w przypadku reakcji alergicznych spowodowanych pyłkami roślin, drzew, krzewów, traw i chwastów w okresie ich pylenia, a także roztoczy i grzybów pleśniowych. Lek jest dostępny bez recepty. Odpowiedni dla dorosłych i dzieci w wieku od 6 lat.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (126 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. lilkawodna  22 kwietnia 2015 10:02

  Ja mam problem z rozpoznaniem, teraz mniej więcej już wiem na co zwracać uwagę.

  Odpowiedz
 2. bbo  22 kwietnia 2015 10:02

  Alergia to obecnie choroba cywilizacyjna naszych czasów…

  Odpowiedz
 3. Patriszia  22 kwietnia 2015 11:01

  Przydatny artykuł, właśnie męczy mnie katar i tez zastanawiałam się czy to coś alergicznego czy przeziębienie.

  Odpowiedz
 4. Kmakolagwa  22 kwietnia 2015 12:06

  Pouczający artykuł.

  Odpowiedz
 5. masiulinka  23 kwietnia 2015 08:11

  Mój 1.5 roczny synek ma cały czas katar wygląda jak przeziębienie ale za długo to trwa więc idę z nim do alergologa

  Odpowiedz
 6. Margaretkaw  29 listopada 2015 19:46

  Na pytanie zawarte w tytule próbuję odpowiedzieć od lat, to nie takie proste, nawet dla lekarzy.

  Odpowiedz
 7. niki  9 kwietnia 2016 19:49

  przy alergii najczęściej jest rzadki katar, łzawienie z oczu, kichanie w określonych okolicznościach lub porze roku. Najlepiej zrobić test na alergię i człowiek wie na czym stoi. Najgorsze to bagatelizować kaszel i doprowadzać do marszu alergicznego lub astmy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany