Jak rozpoznać anemię?

Wiele zaburzeń i chorób ma źródło w niewystarczającej ilości określonych składników odżywczych w organizmie. Może się to wiązać zarówno z ich brakiem lub małą ilością w diecie, jak również ze zmniejszonym ich przyswajaniem lub zwiększonym wydalaniem z organizmu. Przyczyną tych ostatnich są nabyte, często rozwijające się w związku z predyspozycjami genetycznymi zaburzenia, które zdiagnozować można z pomocą badań laboratoryjnych.

Na czym polega anemia?

zmeczenie

W potocznym rozumieniu anemik to osoba słaba fizycznie, chorowita, blada, o powolnych reakcjach. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że cechy te mogą być wynikiem choroby – anemii, która powoduje, że organizm faktycznie słabnie – głównie na skutek zmniejszonej dostawy tlenu do tkanek. Większość przypadków anemii związana jest z niedoborami żelaza i witamin: B12 oraz kwasu foliowego.

Przyczyny niedoborów

Niedobór żelaza wynikać może m.in. z:

– niewystarczającej podaży tego pierwiastka w diecie (np. wegetariańskiej)

– zaburzeń jego wchłaniania (np. w schorzeniach przewodu pokarmowego)

– wzrostu zapotrzebowania (np. w ciąży).

Niedobory witamin często nękają ludzi starszych (gorsze wchłanianie witaminy B12) oraz osoby nadużywające alkoholu (niedobory kwasu foliowego). Mocno przetworzona dieta również jest uboższa w te składniki. Ich braki mogą dawać objawy zaburzeń pokarmowych (biegunka, utrata apetytu).

Jak rozpoznać anemię? 

Wnioskować o niej może lekarz na podstawie obniżonej ilości krwinek czerwonych i stężenia hemoglobiny oraz odbiegających od normy wartości tzw. parametrów czerwonokrwinkowych: MCH, MCHC, MCV. Wszystkie te wartości zawarte są w wyniku oznaczenia morfologii krwi. Dodatkowo sprawdzić można stężenie w surowicy żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego.


Po sukcesie ostatniej kampanii, w której wzięło udział ponad 70 tys. osób, ogólnopolska sieć laboratoriów Diagnostyka, kontynuuje działania profilaktyczno-edukacyjne w 2016 roku. Kampania „Żyj zdrowo” będzie miała dwie edycje: wiosenną – dotyczącą diety i wzmożonej aktywności fizycznej oraz jesienną skupiającą się na świadomym odżywaniu.

Aby wziąć udział we wiosennej akcji „Żyj zdrowo-bądź aktywny” wystarczy, między 1 kwietnia, a 30 czerwca, zarejestrować się na stronie akcji http://www.zyjzdrowo.diag.pl/ i pobrać vouchery na badania. Następnie należy wydrukować je lub zapisać na urządzeniu mobilnym i, do końca lipca 2016 r., udać się do najbliższego punktu pobrań Diagnostyki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (80 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. kasia87g  21 kwietnia 2016 12:39

  bardzo ciekawy i wartościowy artykuł, trzeba pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze, warto zbadać krew nawet jeśli mamy tylko podejrzenia do anemii, lepiej być pewnym

  Odpowiedz
 2. IwonaLFC  21 kwietnia 2016 13:39

  Artykuł bardzo ciekawy i potrzebny. Szkoda tylko, że obecne zmiany na portalu spowodowały, że czytanie artykułów stało się dość męczące i uciążliwe. Wcześniej było znacznie przejrzyściej.

  Odpowiedz
 3. madzior1390  22 kwietnia 2016 08:24

  Zdrowie jest najważniejsze i niestety często sami o tym zapominamy. Jemy byle gdzie byle co i nieregularnie. A potem niestety wszystko odbija się na naszym organizmie.

  Odpowiedz
 4. AnnStyl  22 kwietnia 2016 10:10

  Ciekawy i dość przystępnie przedstawiony problem. Rzeczywiście często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że osłabienie jest wynikiem braku pewnych witamin i minerałów, a niejednokrotnie też wynikiem chorób. Przeważnie zwalamy, to na przeciążenie pracą lub obowiązkami. Ten artykuł uzmysłowił pewnie większości go czytającym, że warto zrobić sobie badania wykluczające lub potwierdzające te przypadłości. Wczesne wykrycie uchroni nas przed powikłaniami, zwłaszcza jeśli dotyczą chorób.

  Odpowiedz
 5. nuczka  23 kwietnia 2016 21:19

  W tym zabieganym świecie, często zapominamy o… zdrowym odżywianiu, złe nawyki, pospiech, zabieganie i.. choroba ” jest z nami” a jak już „zagości” to trudno ją zlikwidować… ciekawy artykuł 🙂

  Odpowiedz
 6. Aneta  1 maja 2016 01:08

  Wiele osób nie wie, że ma anemię, dopóki przypadkiem nie zrobią jakichś badań i nagle okazuje się, że niedobory są baaardzo poważne. Ciekawy artykuł.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany