Jak rozpoznać alergię? Poznaj 5 typowych cech alergika

Alergia to dolegliwość, która dotyka osób w różnym wieku i potrafi w znaczący sposób utrudniać codzienne funkcjonowanie. Powstanie alergii warunkują czynniki genetyczne oraz środowiskowe, jednak często ciężko jest stwierdzić jednoznacznie, co jest przyczyną jej wystąpienia. Alergię charakteryzują specyficzne objawy, które występują w krótkim czasie po kontakcie z alergenem, co może sprzyjać rozpoznaniu choroby i czynnika, który ją wywołuje.

Po pierwsze: objawy z górnych dróg oddechowych

Na pierwszy plan objawów alergicznych wysuwa się intensywny nieżyt nosa. Objawia się jako wodnisty katar połączony z obrzękiem i zaczerwienieniem błony śluzowej nosa, co w dużym stopniu może utrudniać oddychanie. Bardzo często dołącza się do tego uporczywe kichanie wzmagające dyskomfort. Dodatkowo uciążliwa może być spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina, której towarzyszyć może odchrząkiwanie.

Po drugie: objawy ze strony oczu

Zdarza się, że równolegle z dolegliwościami w obrębie nosa występują objawy oczne. Wśród nich dominuje uczucie swędzenia oczu połączone z wrażeniem ciała obcego pod powiekami. Wywołuje to podrażnienie aparatu wzroku w postaci przekrwienia spojówek oraz łzawienia.

Po trzecie: dolegliwości z dolnych dróg oddechowych

Po kontakcie z alergenem mogą także występować nasilone symptomy ze strony układu oddechowego. Najczęściej pojawia się kaszel, który może przekształcić się w atak astmy. Najbardziej niebezpieczny jest nagły skurcz oskrzeli, który może powodować trudności w oddychaniu. W przypadku, gdy reakcja alergiczna jest silna, może spowodować realne zagrożenia dla życia. W takich sytuacjach należy natychmiast zgłosić się do lekarza, który zabezpieczy drogi oddechowe i wdroży odpowiednie leczenie.

Po czwarte: skórne objawy alergii

Alergia może manifestować się na skórze w postaci różnych wykwitów i zmian. Charakter zmian skórnych zależy głównie od rodzaju czynnika drażniącego oraz od intensywności odpowiedzi ze strony organizmu. Na przykład w przypadku użądlenia owada na skórze pojawia się obszerny, silnie swędzący i bolesny obrzęk, natomiast podczas uczulenia na nikiel kontaktowa pokrzywka w miejscu kontaktu z metalem.

Po piąte: pogorszone samopoczucie

Z alergią wiąże się także ogólne pogorszenie samopoczucia. Mogą wystąpić bóle głowy, uczucie rozbicia, rozdrażnienia, a nawet bezsenność i utrata apetytu. Często dołączają się problemy z koncentracją i rozkojarzenie. W przypadku uczulenia na pyłki takie objawy pojawiają się w określonych porach roku, charakterystycznych dla kwitnięcia danego gatunku roślin.

Jak uporać się z alergią?

Zapobieganie objawom polega na stosowaniu leków blokujących uwalnianie substancji odpowiedzialnych za przebieg alergii. W tym celu poleca się środki przeciwhistaminowe zawierające np. loratadynę. W nagłych sytuacjach sprawdzą się tabletki na alergię bez recepty Claritine, które złagodzą uciążliwe objawy bez uczucia senności. Ponadto coraz bardziej popularna staje się także tzw. immunoterapia swoista (czyli odczulanie), która prowadzi do zmniejszenia lub całkowitego ustąpienia alergii.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (91 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...