Jak rozmawiać z partnerem, by tworzyć udany związek? Krótki poradnik

Spis treści:

Naukowcy są zgodni co do tego, że pary, które ze sobą rozmawiają są znacznie szczęśliwsze od „milczków” – i tutaj wcale nie chodzi o teksty na podryw ! Oczywiście bliskość, wzajemne wsparcie i mowa ciała także mają duże znaczenie, ale dobranie właściwych słów do okazji i wypowiedzenie ich w odpowiednim momencie mogą okazać się kluczowe dla sposobu, w jaki będziecie się dalej postrzegać. Przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jak rozmawiać z partnerem, dzięki któremu odnajdziecie drogę do porozumienia, zbudujecie bardziej czułą relację, a nawet stłumicie w zarodku wzbierającą kłótnię. Zapraszamy do lektury!

jak rozmawiać z partnerem

źródło: www.pixabay.com

Krótki poradnik, jak komunikować się z partnerem, by osiągnąć sukces

Chyba żadnej z Was nie trzeba przekonywać, że rozmowy z mężczyznami bywają naprawdę trudne. Większość z nich formułuje swoje myśli w krótkie, konkretne, ale też pozbawione wielu ważnych dla nas informacji, zdania i mówi prosto z mostu, podczas gdy my wolimy podejść do tematu drobiazgowo, dodając spostrzeżenia dotyczące naszych własnych odczuć. Stąd już krótka droga do kłótni i nieporozumień. Podpowiadamy, jak rozmawiać z partnerem, by przez przypadek nie zniszczyć relacji, którą udało się Wam zbudować!

Jak rozmawiać z partnerem, aby budować i podtrzymywać czułą relację?

Rozmowę z partnerem zwykle zaczynamy po to, by osiągnąć konkretny cel. Prosimy go o zakupy, pytamy o radę, gdy wybieramy ubranie na wyjście, wymieniamy się spostrzeżeniami dotyczącymi planów urlopowych etc. Tymczasem są zdania, które można, a nawet powinno się mówić po to, by wspierać i umacniać istniejącą między Wami więź. Należą do nich podziękowania, zapewnienia oraz wyznania, takie jak:

  • „Bardzo Ci dziękuję, że tak pięknie to wszystko zrobiłeś/przygotowałeś/zorganizowałeś”

– w stałych związkach często wydaje nam się oczywiste, że nasz partner poświęcił czas i uwagę, by nam w czymś pomóc albo po prostu sprawić przyjemność. Organizacja naszych urodzin, planowanie wycieczki, wypożyczenie dla nas książek z biblioteki, odebranie leków z apteki czy umycie i zatankowanie naszego samochodu – wszystko to staje się naturalnym zadaniem partnera, za które nawet nie przyjdzie nam do głowy podziękować. A przecież to wszystko nie jest wcale takie normalne i zwyczajne! Pamiętajmy, że miłość jest cudem, który nas połączył. Zawsze wyrażajmy wdzięczność i zachwyt nad działaniami partnera, gdyż on nieodmiennie na nie czeka!

  • „Rozumiesz mnie lepiej niż ktokolwiek na świecie”

– to słowa, które od swojej drugiej połówki chciałby usłyszeć każdy. Jeśli rzeczywiście trafnie opisują Waszą relację, nie czekaj, tylko powiedz je swojemu partnerowi. Możesz być pewna, że poczuje się szczęśliwy. Będzie to dla Niego potwierdzenie, że jesteście świetnie dobrani.

  • „Uwielbiam sposób, w jaki….”

to zdanie, które możesz dopasować do dowolnego sposobu Jego zachowania, który szczególnie Cię rozczula, zachwyca lub rozśmiesza. Niezależnie od tego, czy chodzi o to, że Twój ukochany zabawnie podrzuca naleśniki na patelni, o Jego technikę układania książek na półkach czy też o charakterystyczną wymowę jakiegoś wyrazu po angielsku, opisanie cechy, którą w Nim kochasz pokaże, że mu się przyglądasz i uważnie słuchasz tego, co mówi, a co za tym idzie, że jest dla Ciebie ważny. To więcej niż bardzo ogólne „kocham Cię”.

  • „Możesz stłuc wszystkie filiżanki, jakie mamy w domu, a ja i tak będę Cię dalej kochać”

ten rodzaj zapewnienia naukowcy nazywają „bezwarunkowym, pozytywnym wzmacnianiem”. Subtelne żarty z jego porażek, które zaakcentują fakt, że przez wzgląd na uczucie jesteś w stanie je zaakceptować, zachęcą partnera, by się przed Tobą otworzył i był sobą.

 

Jak rozmawiać z partnerem, by uniknąć kłótni

Czasami wydaje nam się, że kłótnia dosłownie wisi w powietrzu i rozpęta się niezależnie od tego, co zrobimy. To nie do końca prawda. Istnieje kilka zdań, które możesz wypowiedzieć, by zgasić iskry jeszcze zanim zamienią się w płomienie. Warto spróbować stwierdzeń i pytań takich jak:

  • „Jakie masz plany na ten tydzień?”

 to pytanie, które warto zadać partnerowi w sobotę albo w niedzielę wieczorem, by uniknąć przyszłych nieporozumień. Wiele par sprzecza się o nieoczekiwane solowe wyjścia i zmiany planów, a przecież tak łatwo temu zapobiec! Nawet informacja o tym, że Twój chłopak odbędzie w najbliższym tygodniu kilka stresujących, służbowych spotkań może okazać się dla Was zbawienna – zrozumiesz, dlaczego jest taki zdenerwowany i przestaniesz zamartwiać się, że coś się między Wami psuje.

  • „Nasz związek jest ważniejszy od tego”

– to zdanie-wytrych, idealne do wykorzystania w sytuacji, gdy osią niezgody staje się różnica gustów – inne poglądy polityczne, upodobania kulinarne czy stosunek do przeczytanej książki. To stwierdzenie pomoże Wam przyjąć, że macie prawo do różnic.

  • „Czy moglibyśmy razem ustalić jakiś system?”

– mężczyźni często migają się od wykonywania domowych obowiązków. Zdarza się także, że najzwyczajniej w świecie o nich zapominają, gdyż nie przykładają do nich takiej wagi, jak my. Zamiast wylewać w ich stronę wiadro pretensji i bez końca marudzić, zaproponuj wspólne opracowanie grafiku, który sprawiedliwie rozłoży Wasze siły. Konkretne podejście i jasna checklista sprawią, że mężczyzna dużo chętniej weźmie się za realizację zadań.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (162 głosów, średnia: 4,50 z 5)
loading... zapisuję głos...