Jak rozmawiać z bliskimi o homoseksualizmie?

Czy można stwierdzić czym charakteryzuje się osobowość gejów i lesbijek. To tak jakby zapytać czym charakteryzuje się osobowość kolejarzy lub górników. Osobowość kształtuje się od wczesnego dzieciństwa aż do starości. Przez ten czas podlega działaniu czasu, środowiska, historii, jako unikalny twór, nigdy nie podlega replikacji.

Jak rozmawiać z bliskimi o homoseksualizmie?
Osoba o nieheteroseksualnej orientacji przechodzi długą drogę, aż do pełnej akceptacji swojej prawdziwej seksualności. Droga ta wiedzie od totalnego wyparcia własnych potrzeb, aż do akceptacji swojej konstrukcji psychoseksualnej. Cena samoakceptacji jest wysoka i wymaga pokonania wielu trudności związanych z własnymi uprzedzeniami i lękami.

Rozmowa o własnej tożsamości seksualnej z bliskimi osobami również nie należy do łatwych.

Czasami rozmowa z osobami nieznajomymi, z którymi nie łączy nas więź emocjonalna jest bardziej komfortowa dla obu stron

Osoba, która pragnie porozmawiać ze swoimi bliskimi o samej sobie, jednocześnie konfrontuje się ze swoimi lękami dotyczącymi przyjęcia tej informacji przez swoich bliskich ? formują się one w twierdzenia ?odwrócą się ode mnie?, ?przestaną ze mną rozmawiać?, ?zmienią swoje nastawienie do mojej osoby?. Bardzo często zdarza się, że lęki te są nieracjonalne i nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Wiele osób, które przeszło coming out opisuje swoje doświadczenia jako pozytywne, zaskakujące pod względem reakcji swoich bliskich.

Jak to  natomiast wygląda z drugiej strony? Cóż reakcje na taką informację są różne. Bywa, że osoby bliskie nie potrafią poradzić sobie z taką informacją i ich reakcja wydaje się gwałtowna, nieadekwatna ? mogą wycofywać się z relacji, zamykać się lub wręcz przeciwnie ? wybuchać jak wulkan i ranić swoich rozmówców. Wynika to głównie z trudności  z przyjęciem tej informacji, a nie z rzeczywistej agresji i złości wobec rozmówcy. Niestety takie doświadczenie bywa bolesne dla obu stron. Jednakże coraz częściej poziom zrozumienia i gotowość wsparcia podnosi się, co przyczynia się do budowania pozytywnej relacji między rozmówcami.

Sprzyja nam zmieniająca się sytuacja społeczna w Polsce, z którą wiąże się nabywanie coraz większej świadomości społecznej w wielu zakresach, w tym wiedzy o sprawach mniejszości seksualnych. Z dzisiejszej perspektywy ciężko uwierzyć, że 10 lat temu sytuacja gejów i lesbijek była zupełnie inna niż dzisiaj. Świadomość społeczna jest kształtowana przez obecność mniejszości w życiu publicznym, politycznym. Bycie gejem czy lesbijką nie jest tematem tabu, o którym mówi się ściszonym głosem, jak o czymś wstydliwym. W ostatnim dziesięcioleciu powstało wiele organizacji mających na celu edukację i spełniają to zadanie w szerokim zakresie, prowadząc poradnictwo dla osób nieheteroseksualnych i ich rodzin, organizując szkolenia, warsztaty i budując pozytywny wizerunek gejów i lesbijek.

Nie mamy niestety żadnego wpływu na to jak nasze słowa zostaną odebrane i zinterpretowane. Istotne jest natomiast, aby rozmowa została przeprowadzona w spokojnej i bezpiecznej atmosferze, w miejscu gdzie obie strony czują się komfortowo. Nie da się w sposób szczegółowy przygotować do takiej rozmowy, nie da się przygotować na zapas i odgadnąć reakcji rozmówcy. Można to zrobić tylko raz i bez prób generalnych. Warto skupić się na swoich uczuciach, zaufać sobie i w sposób jasny i komunikatywny przekazać to co się pragnie. Pamiętajmy, że nie musimy przepraszać za to kim jesteśmy, jacy jesteśmy. Mamy za to prawo czuć się dumni z tego, że nie wstydzimy się siebie i chcemy żyć zgodnie z prawda.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (110 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...