Jak rozmawiać o przeszłych związkach ?

W niemal każdym związku pojawiają się pytania o byłych parterów. Jak rozmawiać o przeszłych związkach i czy w ogóle warto?

Zobacz także: Czy Twój partner jest wierny ? – 5 sygnałów alarmowych

jak rozmawiać o przeszłych związkach

Jak rozmawiać o przeszłych związkach – Jak zacząć rozmowę?

Zazwyczaj kobiety poruszają ten trudny wątek w rozmowach. To my jesteśmy ciekawe tego, z kim umawiał się nasz partner, dlaczego doszło do rozstania, jak wyglądała i kim była poprzednia miłość. Jak tylko uchyli się nam rąbka tajemnicy zaczynamy jej szukać na facebooku, przeglądać zdjęcia i porównywać – czy jestem dość dobra? Jesteś lepsza – to właśnie z Tobą teraz jest!

Bardzo chcesz poruszać ten temat? Ok. Tylko pamiętaj, ze jest on bardzo delikatny, nigdy nie dopytuj się w złości i nie ciągnij tematu w chwili, kiedy partner nie chce o tym rozmawiać. Pamiętaj też, że niechęć może wynikać ze strachu. Być może boi się, że możesz być bardziej doświadczona niż on? Że on okaże się zbyt doświadczony, jak na Twoje standardy? Może został skrzywdzony i nie wie jak opowiedzieć swoją historię? Wykorzystaj to do zbudowania zaufania z partnerem i zapewnij go, że nie naciskasz, ale chcesz go lepiej poznać. Udowodnij mu również, że nie będziesz go oceniać, śmiać się, ani się nie wystraszysz. Sama również przygotuj się na to, że to, co usłyszysz nie musi, Ci się spodobać.

Przeszłość, zostaje w przeszłości, jednak kobiety lubią znać chociaż powód rozstania. Po pierwsze chcemy wiedzieć czego nie robić i nie popełniać błędów poprzedniczki. Po drugie, chcemy widzieć, jak nasz partner reaguje na ten temat. Czy mówi o swojej eks z szacunkiem? Czy ten temat dalej budzi w nim emocje?

Dlatego jeśli twierdzisz, że jesteś gotowa na poznanie prawdy zapytaj, kiedy jeszcze Wasz związek jest świeży. Nie na pierwszej randce, ale zanim jeszcze nie zdążysz się mocno zaangażować. Odpowiedź partnera równie dobrze może być rozczarowująca.

Polecamy również: Idealna wiosenna randka – 5 pomysłów

Jak rozmawiać o przeszłych związkach – Jak mówić o swoich byłych?

Przede wszystkim tak, jak sama byś chciała, by mówili o Tobie. Z szacunkiem, ale też trzeźwo.

Wiesz jakie błędy popełniłaś, jakie popełnili oni. Byliście razem i z pewnością spędziliście wiele fantastycznych chwil – byłaś z nim, nikt Cię do tego nie zmuszał, a więc podejdź do tematu spokojnie. Nigdy nie porównuj swoich byłych do obecnego partnera, nie mów o nich z nostalgią, ani nie rzucaj epitetami mówiąc o nich. Zostałaś bardzo skrzywdzona? Powiedz o tym w dwóch zdaniach. W końcu to już przeszłość, a jej nie ma sensu rozgrzebywać. Niech pytanie o eks nie będzie dla Ciebie okazją do terapii, czy snucia długiej opowieści na temat swojej krzywdy.

Jak rozmawiać o przeszłych związkach – Czy w ogóle warto?

I tak , i nie. Obie strony czasami czują, że powinny, ale nie wiedzą do końca dlaczego i jaki to ma przynieść efekt. Chyba chcemy się poznać, a nasze stare związki były ważną częścią naszego życia, ukształtowały nas i nasze oczekiwania wobec partnera i związku. Żyjemy w XXI wieku i niemal pewne jest, że nasz partner był wcześniej w związkach z innymi kobietami. Podobnie on zdaje sobie sprawę z tego, że nie jest Twoją pierwszą miłością.

Problem pojawia się, gdy pracujesz, lub spotykasz się ze swoim byłym, bo lubicie się, lub macie wspólnych przyjaciół. W takim przypadku radzimy natychmiastową szczerość, ale również bez rozwodzenia się nad tematem.

Jesteście przyjaciółmi?  Ten fakt, nowy partner musi zaakceptować. Nie okłamuj go, nawet w dobrej wierze. Może to zinterpretować, jako ciągle żywe uczucia do eks.

A czy Wy prowadziłyście rozmowy na temat swoich byłych związków? Uważacie, ze takie rozmowy są potrzebne, czy nowa relacja może się bez nich obejść?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (259 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Gocha  9 kwietnia 2015 07:34

  Mnie się wydaje, że o byłych związkach powinno się rozmawiać tylko wtedy kiedy obecny partner nas o to poprosi, a nie można go męczyć historiami które może go nie interesują albo go męczą, drażnią. No i powinno się o tym rozmawiać bez większych emocji

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  9 kwietnia 2015 07:50

  Jeśli druga strona pyta trzeba opowiedzieć, ale bez szczegółów i bez emocji. Może tylko dlaczego nie wyszło. No i na pewno nie można wypytywać drugą stronę o poprzednie związki i być zazdrosnym o wcześniejszych partnerów.

  Odpowiedz
 3. Patriszia  9 kwietnia 2015 10:18

  Jeśli druga strona pyta, to można o tym porozmawiać. Nie można jednak mieć pretensji do partnera za poprzednie związki. Nie mamy wpływu na to co było.

  Odpowiedz
 4. Kmakolagwa  9 kwietnia 2015 10:22

  Nie należy rozdrapywać starych ran, lepiej skupiać się na tym co jest teraz. Chyba, że obecny partner chcę wiedzieć i bardzo nalega.

  Odpowiedz
 5. bbo  9 kwietnia 2015 12:16

  Moim zdaniem nie należy wkładać kija w mrowisko 😉

  Odpowiedz
 6. szoszeni  9 kwietnia 2015 16:11

  Chyba nie warto podejmować tego tematu dla samego faktu.

  Odpowiedz
 7. martucha180  9 kwietnia 2015 16:32

  Rozmowa o przeszłych związkach zawsze kończy się na porównywaniu…, a to niczemu dobremu raczej nie służy.

  Odpowiedz
 8. Emotikonka  9 kwietnia 2015 17:09

  Czasem po prostu lepiej nie zaczynać tego tematu, bo może skończyć się jedną wielką kłótnią. Jeśli wiadomo że druga strona podejdzie do tego z dystansem, wtedy można próbować, ale nic na siłę 😉

  Odpowiedz
 9. as_sa  9 kwietnia 2015 18:34

  Też uważam, że generalnie to raczej ciężki temat i nie ma co grzebać w przeszłości, chociaż czasem jest ciężko bo my kobiety jesteśmy baaardzo ciekawskie 😉

  Odpowiedz
 10. agata20  9 kwietnia 2015 18:47

  Pan ze zdjęcia zmienia dziewczyny jak rękawiczki, w poprzednim artykule o błędach w związku miał inną laskę;DD
  ciekawe czy jeszcze ktoś to zauważył…

  Odpowiedz
 11. oskarek1995  10 kwietnia 2015 21:58

  Wspomnieć można, ale bez przesady, żeby cała rozmowa była o ex…

  Odpowiedz
 12. skrabi  10 kwietnia 2015 23:13

  Jak rozmawiać? Jak najrzadziej.

  Odpowiedz
 13. Anita  17 kwietnia 2015 09:08

  Ja na szczęście nie miałam przed moim nikogo 🙂

  Odpowiedz
 14. AnnaKwasniak  14 maja 2015 19:54

  Jak rozmawiać? Normalnie! Aczkolwiek my z mężem nie bardzo mamy o kim rozmawiać 😉

  Odpowiedz
 15. efffciaa  25 marca 2016 13:09

  nie rozmawiać ! Najlepiej . Ja nigdy nie lubiłam słuchać o byłych dziewczynach moich facetów , tak samo nie lubię opowiadać o swoich byłych – co było to było i do widzenia – teraz jest nowy związek .

  Odpowiedz
 16. marrika  1 sierpnia 2016 14:55

  Lepiej o tym nie rozmawiać, a jak już to krótko, zwięźle i więcej do tego nie wracać!

  Odpowiedz
 17. kasia87g  10 sierpnia 2016 20:05

  najlepiej omijać ten temat

  Odpowiedz
 18. Wika  24 listopada 2019 16:05

  Najwspanialej byloby gdyby ten pierwszy byl tam ostatnim i ta pierwsza byla ta ostatnia. Niestety czesto tak nie jest. Nie wazne co bylo, wazne co jest, Trzeba zyc plynaca chwila a nie rozdrapywac stare rany, Po co? Ja nie jestem za tym zeby do tego warac. Lepiej skupic sie na terazniejszosci.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany