Rozjaśnianie włosów w domu tak, żeby ich nie zniszczyć – poznaj naturalne metody

Rozjaśnianie  włosów w domu to trudny temat, ponieważ w pełni rozjaśnione włosy są zupełnie pozbawione pigmentu – zostaje on rozpuszczony przez nadtlenek wodoru. Druga sprawa, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieją ciepłe i zimne odcienie blondu i wybór jednego z nich zależy przede wszystkim od  koloru włosów oraz od karnacji. A zatem jak rozjaśnić włosy, żeby ich nie zniszczyć? Podpowiadamy w naszym tekście.

Rozjaśnianie włosów w domu

fot. Valeriia Kogan -Unsplash.com

Rozjaśnianie włosów w domu – metody naturalne

Istnieją naturalne metody rozjaśniania włosów o dwa, trzy tony, ale dotyczą one tylko  włosów, które są z natury jasne, ponieważ ciemne włosy nie poddadzą się takiemu rozjaśnianiu.

Rozjaśnianie włosów miodem

Można zastosować bardzo starą metodę rozjaśniania włosów za pomocą miodu. Mód powoduje uaktywnienie się nadtlenku wodoru, jednak działa bardzo powoli. Jednak aby miód zadziałał musi pozostać na włosach przez parę godzin – podstawowy przepis to zmieszanie jednej porcji miodu (nie może być on podgrzewany, bo temperatura niszczy enzym odpowiedzialny za uaktywnienie nadtlenku wodoru) z dwiema porcjami odżywki do włosów – ale uwaga odżywka nie może być sztucznie zagęszczana, nie może zawierać silikonów i substancji oleistych. Mieszankę kładzie się na mokre włosy i zakłada na nie foliowy czepek i trzyma na włosach najlepiej przez około osiem godzin.

Miód jest również dobrą odżywką do włosów toteż taki sposób rozjaśniania włosów na pewno pozytywnie odbije się na kondycji włosów.

Rozjaśnianie włosów w domu - metody naturalne

fot. „Jessie Dee” Dabrowski www.jessie – unsplash.com

Domowy szampon rozjaśniający włosy

Inną naturalną metodą rozjaśniania włosów jest zrobienie szamponu rozjaśniającego włosy – należy sporządzić napar z kwiatu rumianku, kwiatów nagietka oraz skórki cytrynowej. Do wywaru dodać nieco soku z aloesu (stabilizowanego, bez dodatków). Następnie do naparu dodać szamponu, najlepiej ekologicznego na przykład rumiankowego. Mycie włosów takim szamponem będzie miało wpływ na odcień włosów, a na to, że pojawią się w nich złociste przebłyski. Jednak tylko systematyczne stosowanie takiego naparu wpłynie na kolor włosów. Nie trzeba  przypominać, ze ta metoda jest skuteczna jeśli jest używana na włosy, które są dość jasne z natury.

Poznaj rozjaśniającą moc korzenia rabarbaru

Najbardziej skutecznym  naturalnym rozjaśniaczem jest korzeń rabarbaru. Naturalną farbę uzyskuje się w ten sposób, że sproszkowany korzeń rabarbaru (50 gram)miesza się z sokiem z cytryny i łyżką oliwy z oliwek tłoczonej na zimno. Do powstałej w ten sposób papki wlewa się gorącą wodę w takiej ilości, by powstała papka ? po 15 minutach pakę te nakłada się na włosy  na około 30 minut. Taka mieszanka ma dość silne działanie. |Taka ilość starcza na krótkie włosy. Przy długich należy podwoić lub nawet potroić ilość składników.

Włosy blond są marzeniem wielu kobiet. Jednak zanim podejmie się  decyzję o rozjaśnianiu fryzury należy swoją decyzje mocno przemyśleć. Pamiętać też  trzeba, że co 3-5 tygodni włosy rozjaśniane wymagają  farbowania odrostów, co też nie wpływa dobrze na ich kondycję.

Sięgnij po więcej przepisów na naturalne farby do włosów:

Rozjaśnianie włosów w domu przy pomocy farb roślinnych i drogeryjnych

Zamiast 100% naturalnych sposobów, możesz także sięgnąć po gotowe farby do włosów z drogerii i samodzielnie je nałożyć na włosy. Oto nasz poradnik i ranking farb do włosów:

Jeśli preferujesz farby roślinne – kliknij na materiał poniżej:

Jak rozjaśnić włosy, żeby ich nie zniszczyć – u fryzjera

Jak rozjaśnić włosy, żeby ich nie zniszczyć - u fryzjera

fot: Theme Photos on Unsplash.com

Pozornie sprawa wydaje się zupełnie prosta – w drogeriach pełno jest rozjaśniaczy do  domowego użycia, jednak szczerze mówiąc, nie warto ryzykować i rozjaśniać włosów w domu. Grozi to bowiem bardzo często zniszczeniem struktury włosa. Włosy stają się sztywne, nieprzyjemne w dotyku i najczęściej zaczynają się kruszyć. A zatem jak rozjaśnić włosy bez ich niszczenia?

Rozjaśnianie włosów najlepiej powierzyć fachowcom, ponieważ fryzjer oceni stan włosów oraz zdecyduje się na dobór metody rozjaśniania. Najszybciej uzyskamy włosy blond poddając je dekoloryzacji. Następnie trzeba nałożyć na włosy farbę z odpowiednim odcieniem blondu, ponieważ po dekoloryzacji włosy mają brzydki kolor.

Bardzo często rozjaśnianie bardzo ciemnych włosów i do tego niezbyt mocnych musi odbywać się w kilku etapach. Najczęściej zaczyna się od robienia jasnych pasemek, by po kilku zabiegach dojść do rozjaśnienia całej fryzury. Trzeba mieć jednak świadomość, że włosy rozjaśnione nawet w ten oszczędzający sposób są też bardzo zniszczone, zupełnie bezbronne wobec promieni UV.

Jak rozjaśnić włosy, żeby ich nie zniszczyć – w zależności od koloru?

Jak rozjaśnić włosy, żeby ich nie zniszczyć - u fryzjera

Łatwiej jest rozjaśnić włosy szatynek i ciemnych blondynek – w tym wypadku wystarczy farba, która rozjaśni włosy zaledwie i kilka tonów. Jednak również osoby o jasnych włosach pierwsze rozjaśnianie powinny przeprowadzić w salonie, gdzie  fryzjer określi odcień włosów i dobierze odcień farby tak, by po rozjaśnianiu włosów nie uzyskać zielonego koloru. Tak bywa, gdy włosy o ciepłym odcieniu (z dodatkiem żółci) farbuje się farbą o zimnym odcieniu (z dodatkiem niebieskiego barwnika).

Fryzjer oceni także na ile włosy konkretnej osoby są podatne na działanie farby lub rozjaśniacza, czasami na miejsca, ze słabszymi włosami farbę nakłada się nieco później niż na resztę włosów.

Decydując się na rozjaśnianie włosów należy pamiętać również o tym, że będą one wymagały bardzo intensywnej pielęgnacji. Należy zacząć ich pielęgnację od razu po zabiegu rozjaśniania lub dekoloryzacji.

Więcej o poprawnym sposobie farbowania włosów u fryzjera znajdziesz w poniższym tekście:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (272 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...