Jak rozbudzić w dziecku artystę?

Może się wydawać, że nie każdy jest artystą. Jednak predyspozycje do takich zdolności mamy wszyscy – wystarczy je delikatnie rozbudzić, najlepiej już w okresie dziecięcym. Jest to odpowiedni czas na zainteresowanie artystycznymi zajęciami, ponieważ najmłodsi doskonale chłoną wiedzę, ponadto różnorodność bodźców pozytywnie wpływa na ich dalszy rozwój.

Jak rozbudzić w dziecku artystę?

Artystyczne zdolności u dziecka

Jak wynika z raportu „Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2018/2019”, przygotowanego przez CBOS, chęć rodziców do angażowania dzieci w działania artystyczne rośnie na przełomie ostatnich lat. Są one zaraz po nauce języków obcych (61%) i zajęciach sportowych (57%) najpopularniejszymi zajęciami pozalekcyjnymi, które dotyczą 42% badanych. Dorośli pragną rozwijać umiejętności swoich dzieci, kreatywnie organizując im czas. Jednak kluczem do sukcesu nie są prestiżowe kursy i duża ilość warsztatów o różnorodnej tematyce. Najważniejsze jest zrozumienie potrzeb dziecka, reagowanie na jego oczekiwania, a przede wszystkim umiar. Natłok zajęć i za duża ilość bodźców może wręcz zniechęcić, wyrządzając więcej szkody niż pożytku. Warto o tym pamiętać, wybierając zajęcia artystyczne zarówno dla młodszych, jak i starszych maluchów. W każdym przypadku korzyści jest wiele – dzieci rozwijają swoją kreatywność, wrażliwość, sposób ekspresji, są bardziej otwarte na innych i radosne, ponadto nabywają nowe zdolności manualne.

 

Rozwój artystyczny u najmłodszych

Dzięki zastosowaniu specjalnych produktów można w subtelny i delikatny sposób rozwijać zdolności artystyczne dziecka od najmłodszych lat. Nie trzeba wybierać nic skomplikowanego – bezpieczne kredki czy farbki idealnie dopełnią kreatywne zajęcia. Starszym kilkulatkom mogą spodobać się bardziej specjalistyczne produkty typu pisaki do tkanin lub zestawy do samodzielnego tworzenia elastycznych mas, które wprowadzą dziecko w fascynujący świat eksperymentów. Co ważne, takie proste, nieskomplikowane zajęcia z pomocą artystycznych produktów powinny być przeprowadzone pod okiem dorosłego. Może to być rodzic, inna osoba bliska typu babcia, dziadek czy ciocia, a nawet opiekunka do dziecka. Wspólna zabawa nie tylko rozbudzi w maluchu jego talenty, ale również pogłębi więzi międzyludzkie.

 

Artystyczne zajęcia dla dzieci

Z artystycznymi zajęciami powiązane jest nie tylko malarstwo, ale i muzyka czy sztuka. Obie dziedziny uczą wrażliwości, wyrażania siebie i kreowania swojego wyjątkowego świata. Warto więc zainwestować w naukę różnorodnych instrumentów, dostosowując konkretny typ do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pociechy. Ciekawe dla dziecka mogą być również lekcje śpiewu lub tańca. Bardzo cenne, również dla tych kilkulatków, są wizyty w obiektach związanych z kulturą. Wbrew pozorom kino czy teatr to doskonałe miejsce dla dzieci. Dzięki nim poszerzają swoje horyzonty, uczą się wyrażania emocji i rozwiązywania problemów. W przypadku najmłodszych można zorganizować domowy teatrzyk – wystarczą skarpetki, rękawiczki, skrawki materiałów i odrobina wyobraźni, by stworzyć pacynki do zabawy, które sprawią maluchowi ogromną frajdę. Dostosuj zajęcia do wieku dziecka, by uzyskać wspaniałe efekty widoczne w jego rozwoju.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (95 głosów, średnia: 4,17 z 5)
zapisuję głos...