Jak rozbudzić w dziecku artystę?

Może się wydawać, że nie każdy jest artystą. Jednak predyspozycje do takich zdolności mamy wszyscy – wystarczy je delikatnie rozbudzić, najlepiej już w okresie dziecięcym. Jest to odpowiedni czas na zainteresowanie artystycznymi zajęciami, ponieważ najmłodsi doskonale chłoną wiedzę, ponadto różnorodność bodźców pozytywnie wpływa na ich dalszy rozwój.

Jak rozbudzić w dziecku artystę?

Artystyczne zdolności u dziecka

Jak wynika z raportu „Wydatki rodziców na edukację dzieci w roku szkolnym 2018/2019”, przygotowanego przez CBOS, chęć rodziców do angażowania dzieci w działania artystyczne rośnie na przełomie ostatnich lat. Są one zaraz po nauce języków obcych (61%) i zajęciach sportowych (57%) najpopularniejszymi zajęciami pozalekcyjnymi, które dotyczą 42% badanych. Dorośli pragną rozwijać umiejętności swoich dzieci, kreatywnie organizując im czas. Jednak kluczem do sukcesu nie są prestiżowe kursy i duża ilość warsztatów o różnorodnej tematyce. Najważniejsze jest zrozumienie potrzeb dziecka, reagowanie na jego oczekiwania, a przede wszystkim umiar. Natłok zajęć i za duża ilość bodźców może wręcz zniechęcić, wyrządzając więcej szkody niż pożytku. Warto o tym pamiętać, wybierając zajęcia artystyczne zarówno dla młodszych, jak i starszych maluchów. W każdym przypadku korzyści jest wiele – dzieci rozwijają swoją kreatywność, wrażliwość, sposób ekspresji, są bardziej otwarte na innych i radosne, ponadto nabywają nowe zdolności manualne.

 

Rozwój artystyczny u najmłodszych

Dzięki zastosowaniu specjalnych produktów można w subtelny i delikatny sposób rozwijać zdolności artystyczne dziecka od najmłodszych lat. Nie trzeba wybierać nic skomplikowanego – bezpieczne kredki czy farbki idealnie dopełnią kreatywne zajęcia. Starszym kilkulatkom mogą spodobać się bardziej specjalistyczne produkty typu pisaki do tkanin lub zestawy do samodzielnego tworzenia elastycznych mas, które wprowadzą dziecko w fascynujący świat eksperymentów. Co ważne, takie proste, nieskomplikowane zajęcia z pomocą artystycznych produktów powinny być przeprowadzone pod okiem dorosłego. Może to być rodzic, inna osoba bliska typu babcia, dziadek czy ciocia, a nawet opiekunka do dziecka. Wspólna zabawa nie tylko rozbudzi w maluchu jego talenty, ale również pogłębi więzi międzyludzkie.

 

Artystyczne zajęcia dla dzieci

Z artystycznymi zajęciami powiązane jest nie tylko malarstwo, ale i muzyka czy sztuka. Obie dziedziny uczą wrażliwości, wyrażania siebie i kreowania swojego wyjątkowego świata. Warto więc zainwestować w naukę różnorodnych instrumentów, dostosowując konkretny typ do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pociechy. Ciekawe dla dziecka mogą być również lekcje śpiewu lub tańca. Bardzo cenne, również dla tych kilkulatków, są wizyty w obiektach związanych z kulturą. Wbrew pozorom kino czy teatr to doskonałe miejsce dla dzieci. Dzięki nim poszerzają swoje horyzonty, uczą się wyrażania emocji i rozwiązywania problemów. W przypadku najmłodszych można zorganizować domowy teatrzyk – wystarczą skarpetki, rękawiczki, skrawki materiałów i odrobina wyobraźni, by stworzyć pacynki do zabawy, które sprawią maluchowi ogromną frajdę. Dostosuj zajęcia do wieku dziecka, by uzyskać wspaniałe efekty widoczne w jego rozwoju.

Przepisy na masy plastyczne dla dzieci. Kreatywna zabawa bez kupowania nowych gadżetów

Przepisy na masy plastyczne dla dzieci. Kreatywna zabawa bez kupowania nowych gadżetów

Domowe masy plastyczne, takie jak masa solna czy ręcznie robiona ciastolina to prosty sposób na kreatywne zabawy! Są tanie, szybkie w przygotowaniu i dają prawie nieograniczone pole do popisu dla dziecięcej fantazji. Ciastowata masa da

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (82 głosów, średnia: 4,18 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  27 listopada 2019 06:12

    samemu trzeba dawać przykład

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany