Jak rozbudzać kreatywność u naszego dziecka?
Słowo „kreatywność” – szczególnie w stosunku do dzieci robi od dłuższego czasu furorę wśród rodziców zainteresowanych rozwojem swoich maluchów. Pojawia się często w dyskusjach na temat gier komputerowych, przy których przesiadują coraz młodsze pokolenia, jako cecha która ulega zanikowi. Na początku roku szkolnego warto raz jeszcze zastanowić się, jak rozbudzać kreatywność u naszego dziecka.
Jak rozbudzać kreatywność?
Warto wiedzieć, że kreatywność to nie wrodzona cechą charakteru a umiejętnością, którą należy rozwijać i wspomagać.
Kilka pierwszych lat życia dziecka są podstawą dla dalszego rozwoju nie tylko emocjonalnego, ale i intelektualnego. Im szybciej zaczniemy pobudzać kreatywność malucha, tym łatwiej będzie mu później odnaleźć się w skomplikowanej rzeczywistości.
Jak zatem rozbudzać kreatywność? Przede wszystkim nie zabijać jej. Nic bardziej nie niszczy kreatywności niż krytyka. Wytykając, że popełnia się błąd, że jest się gorszym demobilizujemy i prowadzimy do kompletnego zaniku chęci do poznawania świata. Pracując z dziećmi zaakceptujmy je takimi jakimi są, pozwólmy na popełnianie błędów i wyciąganie własnych wniosków, eksperymentowanie z otoczeniem, próbowanie tego co nowe. Nie zakazujmy, nie ostrzegajmy tylko obserwujmy i podsycajmy ich ciekawość świata.
Wasze ściany nie są już takie białe bo teraz straszy was kolorowy gryzmoł? Szafki kuchenne opustoszały bo wasz maluch wykorzystał je do orkiestry dętej? Zupa jarzynowa właśnie zmieniła swój smak bo wasze dziecko wrzuciło do niej trochę czarnych jagód? To dobry znak! Wasze dziecko ma szanse stać się małym geniuszem.
Wybieraj gry i zajęcia z rozmysłem
Kreatywność jest pobudzana poprzez inspirowanie do działania; zachęcania do tworzenia (na przykład zabawy z masą solną), szukania nowych rozwiązań, wymyślania własnych pomysłów i ich sprawdzania. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było kreatywne, przedstaw mu świat jako miejsce, w którym czeka na niego wiele ciekawych miejsc, zjawisk, osób i wydarzeń. Już od pierwszych chwil jego życia postaraj się je zaskakiwać.
Wybieraj ciekawe zabawki, które będą skłaniały dzieci do myślenia. Przykładem zabawek sprzyjających rozwojowi kreatywności są wszelkiego rodzaju gry logiczne, puzzle, układanki, kostki z otworkami w różnych kształtach, do których pasują różne klocki. Dziecko nauczy się szukać samodzielnie rozwiązań i utrwali sobie pewne powtarzalności.
Można także zapisać dziecko na specjalne zajęcia rozwojowe połączone z zabawą. Duże miasta mają w swojej ofercie mnóstwo kreatywnych zajęć dla dzieci. Ważne, aby zadbano na nich o interakcję z otoczeniem i dobrą zabawę. Kreatywność mogą pobudzać wszelkie zabawy plastyczne, muzyczne czy ruchowe ale także kulinarne.
Podróże kształcą – te bliskie i te dalekie
Jak najwięcej przebywaj z dzieckiem na świeżym powietrzu, zwłaszcza w lesie lub parku. Podróżujcie w nowe miejsca,eksplorujcie nieznane zakątki. Pokazuj dziecku różne obiekty i opowiadaj o ich historii. Nie odmawiaj wyjścia do kawiarni ze znajomymi tylko dlatego, że masz dziecko. Paradoksalnie wasz szkrab będzie zachwycony wyjściem do miasta. Naucz dziecko nawiązywania kontaktu z innymi dziećmi i zachęcaj je do poznawania nowych osób. Podczas wycieczek odpowiadaj na wszystkie pytania swojej pociechy, nawet jeśli bywa to męczące. Różnorodność bodźców stymuluje rozwój kreatywności dziecka
Kreatywność kluczem do sukcesu
Zapamiętaj – wszyscy rodzą się kreatywni. Jednak to czy cecha ta zaniknie lub pozostanie z nami i będzie się rozwijała zależy od sposobu wychowania, edukacji i interakcji z otoczeniem. Colin Rose, autorytet w dziedzinie przyspieszonego uczenia się często podkreśla na swoich międzynarodowych wykładach, że kreatywność powinna być w edukacji tak samo istotna jak nauka pisania i czytania. Powinniśmy traktować je na równi. Jeśli nasze dzieci nie będą przygotowane na trudności nigdy nie będą w stanie wymyślić nic oryginalnego, ponieważ cały czas będą podążały tradycyjnymi schematami.
Pomysłów na kreatywność dostarczyła nam m.in Akademia Kreatywnego Rozwoju Tamika w Warszawie