Jak radzić sobie z zaparciami?

Z powodu zaparć oraz wzdęć cierpi aż 7 na 10 Polek. Są to przykre przypadłości cieszące się mało zaszczytnym mianem dolegliwości cywilizacyjnych. Stanowią one efekt nieprawidłowej pracy jelit, co na dłuższą metę pociąga za sobą poważne konsekwencje. Jak radzić sobie z zaparciami i o czym pamiętać, by ich unikać?

15_Jak radzić sobie z zaparciami brzuch ból

Skąd biorą się problemy z wypróżnianiem się?

O zaparciach mówi się w kontekście problemów z wypróżnianiem się. Warto zatem wiedzieć, skąd się one biorą. Zanim treść pokarmowa zostanie wydalona z organizmu w postaci stolca, przechodzi długą drogę przez przewód pokarmowy, w czym pomagają: po pierwsze – skurcze mięśni, po drugie – wchłanianie wody z pożywienia przez ściany jelit. Zdarza się jednak, że mięśnie pracują zbyt słabo bądź ściany jelit wchłaniają z treści pokarmowej zbyt duże ilości wody, co w rezultacie przekłada się na kłopoty z wypróżnieniem się. Stolec zamiast codziennie jest oddawany nie więcej niż 3 razy w tygodniu, a z uwagi na to, że jest bardzo twardy, jego wydalaniu towarzyszy ból. U niektórych osób występują również wymioty oraz ból głowy. Powoduje to ogromny dyskomfort, ale nie wolno pozwolić sobie na brak reakcji, ponieważ w takiej sytuacji dojść może do stanów zapalnych jelit bądź problemów z hemoroidami.

Najczęstsze przyczyny zaparć

Zaparcia oczywiście nie biorą się znikąd. Spośród najczęstszych ich przyczyn wymienia się:

 • siedzący tryb życia,
 • dietę zbyt ubogą w błonnik,
 • słabe nawadnianie organizmu,
 • nieregularne spożywanie posiłków,
 • otyłość,
 • przyjmowanie niektórych leków, np. antydepresantów czy preparatów moczopędnych,
 • niektóre choroby, np. nowotwory czy zespół jelita drażliwego,
 • ciążę,
 • starzenie się i wynikającą z tego konieczność wprowadzenia zmian w dotychczasowym stylu życia.

Ogólnie rzecz biorąc, w znakomitej większości przypadków odpowiedzialność za zaparcia ponoszą zła dieta oraz brak aktywności fizycznej.

Co możesz zrobić?

Aby skutecznie walczyć z zaparciami, warto w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem. Najczęściej okazuje się, że trzeba zmienić pewne nawyki – czyli wprowadzić niezbędne modyfikacje w jadłospisie oraz zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Osobom cierpiącym z powodu zaparć zaleca się m.in.:

 • spożywanie dużej ilości produktów zawierających błonnik – czyli warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych wyrobów takich jak np. brązowy ryż, płatki owsiane, otręby, kasza gryczana, razowe pieczywo etc.; statystyczny Polak dostarcza organizmowi ok. 10 g błonnika dziennie – podczas gdy dawka ta powinna wynosić od 20 g do 40 g,
 • włączenie do diety siemienia lnianego, nasion słonecznika, jogurtów naturalnych mających w składzie bakterie probiotyczne oraz suszonych owoców ze wskazaniem na morele, figi, śliwki i rodzynki,
 • regularne ćwiczenia – minimum 3 razy w tygodniu,
 • wypijanie codziennie co najmniej 2 l płynów,
 • niewstrzymywanie się, gdy pojawia się potrzeba wypróżnienia się,
 • znaczne ograniczenie, a najlepiej wyeliminowanie z diety fast foodów, tłustego mięsa, słodyczy, smażonych potraw, białego pieczywa etc.


 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (107 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. macierzanka  30 sierpnia 2016 14:37

  Ja codziennie jem jogurty i gdzie tylko mogę dodaję siemienia i nie mam problemów z zaparciami.

  Odpowiedz
 2. Hidari11  30 sierpnia 2016 20:30

  Dlaczego ciąża powoduje zaparcia?
  Najlepszym sposobem na pozbycie się tej uciążliwej dolegliwości jest ruch, picie wody niegazowanej, jedzenie kiszonek i picie kefirów.

  Odpowiedz
 3. martucha180  30 sierpnia 2016 21:51

  Dobre rady

  Odpowiedz
 4. werona  31 sierpnia 2016 10:18

  W ciąży zaparcia występują ze względu na ucisk na jelita a także zmieniający się poziom hormonów, nieraz trzeba się wspierać dicopegiem bo ani dieta, ani aktywność tego stanu nie poprawia.

  Odpowiedz
 5. Ewcia  31 sierpnia 2016 16:21

  Błonnik, błonnik i jeszcze raz błonnik!

  Odpowiedz
 6. sandra  22 września 2016 15:52

  U mnie już mało brakowało żebym się nabawiła hemoroidów prze te przeklęte zaparcia, ale podobnie jak macierzanka jem jogurty i zmieniłam dietę i stosowałam zalecony przez lekarza dicopeg 10g, dosyć szybko ustąpiły i do dziś mam spokój

  Odpowiedz
 7. Mirka  28 września 2018 21:47

  jeśli chodzi o zaparcia trwające dłużej niż 4 dni to jest wypróbowany sposób – czopki eva qu. Pomocne są na pewno, bo po 10 minutach przynoszą ulgę. Warto mieć pod ręką w apteczce.

  Odpowiedz
 8. Katarzyna  31 marca 2019 18:35

  Ja miałam zaparcia w ciąży i stosowałam czopki Eva/qu. Niedawno mój syn ma problem i gdy byłam w aptece okazało się ze jest wersja tych czopków dla dzieci. Według mnie to najszybszy i najbezpieczniejszy sposób na zaparcia.

  Odpowiedz
 9. Karolina  8 kwietnia 2019 11:45

  No i dietkę polecam oraz picie większej ilości płynów. Dobrze działają też jabłka pieczone i śliwki suszone. Czopki doraźnie faktycznie są najlepszym rozwiązaniem ale trzeba znależć przyczynę. U dzieci to bardzo często jest zbyt mała ilość płynów i za dużo słodyczy…

  Odpowiedz
 10. Edyta  29 lipca 2019 15:00

  Czopki o których mówi „Katarzyna” ja stosowałam w ciąży. Bardzo mi pomagały.

  Odpowiedz
 11. Dominika  28 lutego 2021 18:39

  W trzecim trymestrze ciąży ilość hormonów się zmienia, jest ucisk na jelita, co powoduje zaparcia. Ja przy takichn problemach używam czopków musujących i 10 miunut po aplikacji wypróżniam się. @Katarzyna, to są chyba jedyne czopki jakie można brać w ciąży bez obawy o skótki uboczne.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany