Jak radzić sobie z bólem/migreną?

Zwykle dopada nas w najmniej oczekiwanych momentach. O czym mowa? O bólu głowy lub migrenie. Jedyne, o czym wtedy myślimy to położyć się do łóżka i przespać bolesne dolegliwości. Niestety, w wielu przypadkach okazuje się to niemożliwe, gdyż ogranicznikiem są codzienne obowiązki.

migrena-jak-sobie-z-nią-radzić

 

Migrena – co to takiego?

Mianem migreny nazywamy powtarzający się, pulsujący ból głowy. Charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia, okresem trwania, a także częstotliwością występowania. Może trwać od 4 do nawet 72 godzin. Pomocne wówczas okazują się wszelkiego rodzaju tabletki przeciwbólowe, np. paracetamol w tabletkach. Nie mniej jednak, istnieje również szereg innych, naturalnych sposobów radzenia sobie z migrenowym bólem głowy.

Rodzaje migreny

Specjaliści wyróżniają dwie postacie migreny: klasyczną i zwykłą. Ta druga rozwija się gwałtownie. Zwiększony przepływ krwi powoduje rwący ból głowy, co nie występuje w pierwszej jej odmianie. W tym przypadku objawami zwiastującymi mogą być zawroty głowy czy zaburzenia widzenia. Nie mniej jednak, w obu przypadkach ból rozpoczyna się w okolicy skroniowej, obejmując jedną półkulę głowy.

Migrena występuje w każdym wieku, jednak najczęściej zdarza się między 25. a 55. rokiem życia. Częściej skarżą się na nią kobiety niż mężczyźni.

Jakie objawy zwiastują migrenę?

Zanim dojdzie do ataku migreny, możemy zaobserwować kilka objawów świadczących o jej nadejściu. Wyróżniamy:

  • nudności,
  • nadwrażliwość na zapachy, hałas,
  • światłowstręt,
  • złe samopoczucie,
  • uczucie pulsowania w głowie

Naturalne metody na migrenowy ból głowy

  1. Pomocne w łagodzeniu migreny mogą być naturalne sposoby. Wymienić w tym przypadku należy kompres z octu. Do jego zrobienia należy przygotować dwie szklanki zimnej wody oraz szklankę octu jabłkowego. Całość łączymy, maczając ściereczkę w przygotowanym roztworze i nakładając na głowę.
  2. Równie pomocny może okazać się okład z siemienia lnianego. W tym celu należy ugotować siemię, gorące ułożyć w lnianym woreczku i trzymać na karku przez około kwadrans.
  3. Gdy jednak ból jest rwący, trudny do zniesienia, korzystnymi efektami może charakteryzować się uciskanie punktu między drugim, a trzecim palcem u stopy. Aby zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, należy go powtarzać przez kilka minut. Innym sposobem może być ciepła kąpiel, sen, masaż lub odpoczynek w ciemnym, przewietrzonym pomieszczeniu.

Analizując schorzenie, jakim jest migrena, należy uświadomić sobie, że jej występowanie predysponują pewne czynniki. Warto zatem dokładnie przeanalizować, jaki styl życia prowadzimy, a być może wtedy zmniejszymy częstotliwość pojawiania się nieprzyjemnych dolegliwości. Mowa w tym przypadku o:

  • nieodpowiednim trybie życia (mało snu, drakońskie diety),
  • chronicznym stresie,
  • niewłaściwym sposobie odżywiania się (kawa, alkohol, czekolada)
  • czynnikach zewnętrznych (przebywanie na silnym słońcu, w otoczeniu głośnych dźwięków).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (202 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...