Jak radzić sobie z bólami mięśni i stawów?

Wraz z nadejście jesieni powracamy do aktywności fizycznej w klubach fitness i na siłowniach. Niestety na początku sezonu często możemy zarazić się na kontuzje i nadwyrężenie mięśni. Ból mięśni pojawia się zwykle po zbyt intensywnym wysiłku fizycznym, zwłaszcza jeżeli ćwiczenia są podejmowane po dłuższej przerwie. Bóle mięśniowe potrafią też prawdziwie dokuczyć podczas infekcji wirusowych czy grypy. Co można zatem zrobić, żeby chociaż trochę ulżyć sobie w cierpieniu? Jak radzić sobie z bólami mięśni i stawów ?

Zobacz także: Eksperci alarmują: Dieta bezglutenowa może szkodzić!

 

Jak radzić sobie z bólami mięśni i stawów? – Gdy w stawie strzyka

Ból stawów to przeważnie objaw choroby zwyrodnieniowej diagnozowanej głównie u osób powyżej 60 roku życia. Chorzy odczuwają ból m.in. w łokciach, kolanach, biodrach i kręgosłupie. Dolegliwości nasilają się zwłaszcza po dłuższym wysiłku i bezruchu, czyli np. rano, po przebudzeniu. Na ból stawów uskarżają się też częściej osoby otyłe, ponieważ zbędne kilogramy dodatkowo obciążają stawy. Z problemem borykają się też sportowcy – zbyt forsowne ćwiczenia nadwyrężają stawy, dotyczy to głównie takich dyscyplin jak bieganie i tenis. Jak sobie radzić z bólem stawów? Godne polecenia są leki działające miejscowo, czyli plastry i maści rozgrzewające, zwłaszcza jeżeli działają też przeciwzapalnie. Lekarze zalecają również hydroterapię, czyli terapię wodą oraz lekką aktywność fizyczną. O ile nadmierny wysiłek negatywnie wpływa na stawy, to umiarkowane ćwiczenia – gimnastyka, pływanie, jazda na rowerze, delikatnie je rozciągają i minimalizują ból. Doraźnie można też sięgnąć po doustne leki przeciwbólowe, ale w przypadku nawracających dolegliwości konieczna jest wizyta u specjalisty.

Jak radzić sobie z bólami mięśni i stawów? – Lepiej zapobiegać niż leczyć

 

W walce z bólem mięśni i stawów warto postawić na profilaktykę. Mięśnie lubią różnorodną aktywność zakończoną rozciąganiem, zwłaszcza po intensywnym wysiłku. Ryzyko zakwaszenia mięśni tzw. zakwasów maleje jeżeli trening zakończymy łagodnymi, wolniejszymi ćwiczeniami. Do diety warto włączyć olej lniany, który zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu krew szybciej i efektywniej odżywia komórki mięśniowe. Aby zapobiec bolesnym skurczom mięśni konieczne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki wapnia i potasu poprzez pożywienie lub suplementację. W przypadku stawów, oprócz ruchu, dużą rolę odgrywa właściwa dieta, bogata w białko, wapń oraz witaminę D. Osoby cierpiące z powodu bólu stawów powinny też ograniczyć dźwiganie ciężkich przedmiotów oraz prace, które wymagają pozostawania przez długi czas w jednej pozycji.

Prawie każdy zmagał się kiedyś z bólem stawów lub mięśni. To bardzo powszechna dolegliwość, która dotyka najczęściej starsze osoby, ale potrafi uprzykrzyć życie również młodym i wysportowanym ludziom.

Jak radzić sobie z bólami mięśni i stawów? – Gdy boli

maść niedźwiedziaWarto delikatnie rozmasować mięsień i o ile nie zwiększa to dolegliwości bólowych, spróbować go lekko rozciągnąć. Pomóc może też ciepła, relaksująca kąpiel oraz silnie rozgrzewająca maść np. Maść Niedźwiedzia Silne Grzanie. Zawarte w niej naturalne składniki m.in. kamfora i czarci pazur skutecznie łagodzą ból i działają przeciwzapalnie. Jeżeli żaden z wymienionych sposobów nie działa, pozostaje zażycie leków przeciwbólowych, na początek tych dostępnych bez recepty. W niektórych przypadkach bolesność mięśni może oznaczać poważniejszą chorobę np.: wirusowe zapalenie wątroby, choroby reumatyczne, fibromialgię czy tężec. Należy więc pamiętać, że każdy, dłużej utrzymujący się ból mięśni, który nie wynika z przeziębienia lub fizycznego przemęczenia, wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem specjalistą.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (130 głosów, średnia: 4,12 z 5)
zapisuję głos...