Jak radzić sobie w ciąży latem ?

Kobieta w ciąży siedzi na trawniku

fot. Freepik

Lato to wyczekiwana pora urlopów, pięknej pogody, dużej ilości słońca i wysokich temperatur. Niestety nie wszyscy możemy cieszyć się nią w pełni i nie dla wszystkich  lato jest w pełni bezpieczne. Lato dla kobiet w ciąży wiąże się z wieloma niedogodnościami, osłabieniem organizmu, podrażnieniami słonecznymi.  Wspólnie z ekspertami z Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka radzimy, jak radzić sobie w ciąży latem .

Zobacz także: Szczepienia przed ciążą – to musisz wiedzieć!

Jak radzić sobie w ciąży latem ? – Słońce tak, ale z umiarem

Promienie słoneczne są źródłem witaminy D (odpowiedzialnej za mocne kości oraz prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia) oraz pozytywnie wpływają na samopoczucie. Jednak kobiety w ciąży nie powinny wystawiać się na nadmierne promieniowanie, ponieważ może ono wywołać udar cieplny, który jest niebezpieczny dla płodu. Zatem, przyszłe mamy, wybierajcie na porę spacerów godzinny poranne lub wieczorne, zaopatrzcie się w kremy z filtrami i unikajcie bardzo nasłonecznionych ścieżek.

 

Jak radzić sobie w ciąży latem ? – Urlop latem?

Odpoczynek w ciąży jest jak najbardziej wskazany. W Polsce miejscem polecanym przez lekarzy ze względu na obecność jodu w powietrzu, jest wybrzeże Morza Bałtyckiego. Pierwiastek ten bierze udział w produkcji hormonów tarczycy odpowiedzialnych za właściwy metabolizm i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Jego niedobór podczas ciąży może skutkować powstaniem wad wrodzonych u dziecka, a nawet poronienie.

Przyszła mama powinna natomiast unikać wyjazdów w te rejony świata, w których panuje klimat tropikalny, czyli m.in. do Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Długa podróż, często połączona ze zmianą stref czasowych, duża wilgotność powietrza oraz wysokie temperatury osłabiają organizm. Ponadto, przed wyjazdem do egzotycznych krajów wymagane są szczepienia, np. przeciwko durowi brzusznemu, które nie są zalecane kobietom w ciąży. Dodatkowo, we wspomnianych rejonach świata, istnieje ryzyko zarażenia się groźnymi, zarówno dla matki, jak i dla dziecka, chorobami, np. malarią.

Jak radzić sobie w ciąży latem ? – Odpowiednia dieta i nawodnienie

Latem należy pić ok. 2,5 litra wody dziennie. Odpowiednie nawodnienie organizmu minimalizuje ryzyko powstawania obrzęków. W okresie ciąży zwiększa się również zapotrzebowanie na wapń i magnez, dlatego warto wybierać wodę bogatą w te pierwiastki. Niedobór magnezu może bowiem powodować skurcze. Przyszłym mamom zaleca się także ograniczenie soli i produktów przetworzonych, do produkcji których wykorzystuje się chlorek sodu. Tradycyjną sól można zastąpić dietetyczną – zawierającą chlorek potasu, który posiada działanie „przeciwobrzękowe”.

Okres ciąży nie jest odpowiednim czasem na eksperymentowanie np. wprowadzanie diety wegańskiej. Aby zapewnić optymalny rozwój dziecku, codzienny jadłospis powinien być urozmaicony, bogaty w składniki odżywcze, dostarczające energii i odpowiedniej liczby kalorii. Świeże owoce i warzywa to cenne źródło błonnika, witaminy C, B oraz minerałów, jogurty czy sery dostarczą wapnia, a rośliny strączkowe kwasu foliowego. Także wyjeżdżając na urlop warto pamiętać, aby trzymać się tych wytycznych, nie przesadzać z liczbą fast food’ów, lodów czy gofrów z bitą śmietaną.

Ważne jest także, aby w trakcie lata, niezależnie od tego czy wyjeżdżamy czy pozostajemy w miejscu zamieszkania, być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym. Nie tylko ze względu na potencjalne komplikacje z płodem, mogące się pojawić wraz ze wzrostem temperatur, ale także na stan samopoczucia samej matki. Jeżeli w upalne dni czujesz się „gorzej”, masz problemy skórne, etc. odwiedź swojego lekarza. On pomoże Ci znaleźć rozwiązanie, które sprawi, że przyjemniej spędzisz lato, a przy okazji upewnisz się, czy z dzieckiem nie dzieje się nic niepokojącego. To w końcu Twoje ciało w okresie ciąży „mówi za nie” – powiedział prof. dr hab. n. med. Sławomir Wołczyński, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (140 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...