Jak przyspieszyć okres witaminą C? Czy jest to realne?

“Jak przyspieszyć okres” to jedno z najczęściej wyszukiwanych pytań w okolicy sezonu letniego. Wiele kobiet interesuje się przyśpieszeniem miesiączki w tym czasie ze względu na wakacyjne plany – wyjazdy, plażowanie, ważne uroczystości, np. ślub. Istnieje kilka domowych sposobów na wywołanie okresu. W kontekście tego tematu często pojawia się witamina C, ale czy na pewno przyspiesza ona okres?

Powodów, dla których kobiety chcą przyspieszyć okres może być mnóstwo. Zazwyczaj w takich przypadkach sięgają do domowych sposobów na wywołanie okresu. W praktyce polegają one na technikach rozluźniających oraz rozrzedzających krew. Przyspieszenie miesiączki to temat, który już poruszaliśmy. Dzisiaj odpowiemy na pytanie jak przyspieszyć okres witaminą C? Czy jest to realne?

Jak przyspieszyć okres witaminą C

Przyspieszenie miesiączki – czy to w ogóle możliwe?

Okres to nieodzowny element życia kobiet. Dla części z nich jednak wiąże się ze sporym dyskomfortem, zwłaszcza podczas wyjazdu lub w ważnym dniu. Zapewne mało która z nas chciałaby, żeby pierwszy dzień okresu przypadł np. w tę samą datę, co własny ślub. Na wywołanie okresu często poleca się zioła, trening, czy termofor, ale jak przyspieszyć okres witaminą C? Za chwilę rozwiejemy Twoje wątpliwości! Wobec domowych metod lekarze bywają sceptyczni, ale dopóki nie są to skrajnie nieodpowiedzialne działania i pozostają bezpieczne dla naszego zdrowia, to raczej ich nie zakazują. Pamiętaj jednak, że domowe sposoby na wywołanie miesiączki nie powinno zastąpić wizyty u lekarza! Jeżeli masz jakiekolwiek kłopoty zdrowotne to będzie niezbędny kontakt z ginekologiem.

Witamina C a okres

Skąd w ogóle pomysł, że witamina C ma wpływ na przyspieszenie miesiączki? Jak przyspieszyć okres witaminą C? Przekonanie, że witamina C ma wpływ na cykl utarło się w obiegowej opinii na podstawie doświadczeń kobiet. Warto od razu zaznaczyć, że nie zostało ono potwierdzone naukowo. Cykl miesiączkowy trwa zazwyczaj ok. 28 dni. Doświadczenia wielu kobiet wykazują, że dieta bogata w witaminę C wydłuża fazę lutealną cyklu miesiączkowego. Faza lutealna to ostatnia faza cyklu. Rozpoczyna się w momencie zakończenia owulacji i trwa aż do pojawienia się kolejnego krwawienia, stąd przekonanie, że witamina C może nie tyle przyspieszać, co opóźniać okres.

witamina C a przyspieszenie okresu

Czy Witamina C opóźnia okres?

Wiele kobiet zauważyło również opóźnienie okresu w momencie, gdy podczas infekcji sięgało po witaminę C. Naukowo nie jest udowodnione, że witamina C ma wpływ na długość cyklu menstruacyjnego. Niektórzy lekarze uważają, że większy wpływ na opóźnienie okresu w takim przypadku miała sama infekcja niż przyjmowanie witaminy C, jednak popularność tego twierdzenia ciągle rośnie i kobiety podają sobie go dalej jako skuteczny sposób na opóźnienie okresu.

Czy okres po zastosowaniu witaminy C jest mniej obfity?

Witamina C jednoznacznie nie przyspiesza, ani nie opóźnia okresu. Lekarze raczej odradzają stosowanie większych ilości witaminy C niż istnieje zapotrzebowanie organizmu. Spożywanie jej w zbyt dużych ilościach może mieć raczej negatywny wpływ na organizm. Są jednak potwierdzone głosy, że witamina C może przynieść zmianę obfitości krwawienia podczas okresu. Według tej teorii, osoby, które podczas miesiączki spożywają witaminę C (suplementy lub dietę bogatą w tę witaminę), mają mniej obfite krwawienie oraz ich okres trwa wtedy krócej. Przyjmowanie jej można więc polecić osobom, które skarżą się na zbyt długi okres krwawienia lub obfite miesiączki.

Okres a witamina C

Jaka dawka witaminy C może opóźnić okres?

Na opóźnienie okresu lub skrócenie czasu krwawienia zaleca się przyjmowanie 5000 mg witaminy C. Nie należy jednak takiej dawki przyjąć jednorazowo. Jeżeli chcesz opóźnić okres, należy przyjąć ją w fazie lutealnej, czyli przed wystąpieniem krwawienia. Natomiast jeśli skarżysz się na zbyt długi czas krwawienia, spożyj witaminę C podczas okresu. Zanim zdecydujesz się skorzystać z tego sposobu, przy najbliższej wizycie u ginekologa, skonsultuj to z znim. Pamiętaj też, że przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy C może prowadzić do zakwaszenia organizmu i kamicy nerkowej oraz powodować trudności w oddawaniu moczu.

Witamina C opóźnia okres

Rutinoscorbin, czyli “okres mi się spóźnił po przeziębieniu”

Zdarza się, że kobiety w kolejnym miesiącu po przeziębieniu, albo w jego trakcie uskarżają się na opóźnienie okresu. Powodem może być infekcja organizmu, ale także witamina C. Podczas przeziębienia często spożywamy jej większe ilości. Popularny Rutinoscorbin, czy wapno z dodatkiem witaminy C, to lekarstwa, które zazwyczaj są w każdej domowej apteczce. Sama infekcja jest jednym z powodów, które opóźnia pojawienie się okresu, dodatkowo witamina C, tak jak zostało już wspomniane, według obiegowej opinii również może mieć na to jeszcze większy wpływ, choć, tak jak wspominaliśmy, naukowo nie jest to potwierdzone.

Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami

Dla wielu kobiet okres wiąże się nie tylko z krwawieniem, ale i spadkiem energii, złym samopoczuciem, bólem brzucha i innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dlatego też sporo kobiet poszukuje porad o tym jak przyspieszyć okres. Jest kilka domowych sposobów na wywołanie miesiączki, żaden z nich nie jest jednak potwierdzony naukowo, a opiera się raczej na doświadczeniu. Dyskomfort pojawiający się podczas okresu usprawiedliwia to, że w sytuacjach, gdy czeka nas ważne wydarzenie, sięgamy także do takich sposobów. O ile nie są one niebezpieczne dla naszego zdrowia, to można próbować. Jeżeli jednak jest ryzyko, że będą mieć negatywny wpływ na zdrowie, to nie eksperymentuj. Zawsze też przed takimi próbami, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (40 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  12 czerwca 2021 09:07

    e tam, a ja miała okres na własnym ślubie i przeżyłam 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany