Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Przynajmniej raz do roku każda kobieta (od momentu rozpoczęcia współżycia) powinna zgłosić się do swojego ginekologa na wizytę profilaktyczną. Warto wiedzieć, jak się do niej przygotować.
Przede wszystkim zacznij od znalezienia specjalisty ginekologa, który Ci odpowiada – z którym dobrze się komunikujesz i który wzbudza Twoje zaufanie. Wysoki poziom specjalistów oraz sprzętu diagnostycznego możesz znaleźć w Centrum Medycznym DP MED w Jabłonnie pod Warszawą.
1. Zaplanuj termin
Najlepszym momentem do odbycia wizyty ginekologicznej jest pierwsza faza cyklu, czyli pierwsze dni tuż po zakończeniu miesiączki. W tym czasie błona śluzowa macicy jest cienka, w związku z tym wyniki cytologii – najdokładniejsze [1].
2. Zadbaj o higienę
Przy tym podpunkcie można napotkać kilka problemów. Czy należy golić się w okolicy intymnej? To zależy – jeżeli nie robi się tego na co dzień, to nie należy tego też robić przed wizytą, a jeśli regularnie się depiluje, można to zrobić również przed wizytą. Pamiętaj o umyciu okolic intymnych, najlepiej zwykłym mydłem i ciepłą wodą. Pod żadnym pozorem nie dokonuj irygacji pochwy! Po pierwsze utrudni to badanie, a po drugie irygacja nie jest zalecana w żadnej sytuacji, ponieważ zaburza naturalną florę bakteryjną i jest czynnikiem predysponującym do wystąpienia bakteryjnej waginozy [2].
3. Ubierz się wygodnie
Jeśli to możliwe, włóż sukienkę lub spódnicę. Ułatwi Ci to poruszanie się po gabinecie, w momencie, kiedy lekarz powie „proszę o przygotowanie się do badania”. Oznacza to konieczność rozebrania się od pasa w dół i udanie się na fotel ginekologiczny. Spódnica zniweluje konieczność spacerowania po gabinecie nagą od pasa w dół i poprawi Twój komfort.
4. Wstrzymaj się od współżycia
Na 48 godzin przed wizytą (podczas której planowana jest cytologia) wstrzymaj się od współżycia, nie używaj tamponów lub pessarów oraz nie stosuj globulek dopochwowych. Te czynniki mogą znacznie zaburzyć wynik cytologii i przysporzyć zbędnego stresu [1].
5. O niczym nie zapomnij
Jeśli to Twoja pierwsza wizyta u danego ginekologa, przygotuj sobie listę leków, które przyjmujesz, chorób, na które cierpisz, operacji, które przebyłaś oraz spisz ewentualne „choroby kobiece”, które występowały w Twojej rodzinie. Dodatkowo warto zanotować sobie pytania, które chcemy zadać, ponieważ podczas wizyty często o nich zapominamy. Ułatwi to dokładne przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Pamiętaj o spisaniu daty ostatniej miesiączki.
6. Posiłek przed wizytą
Jeżeli jesteś w ciąży i najprawdopodobniej będziesz miała wykonywane badania z krwi, przyjdź na czczo (8 godzin bez jedzenia, picia, palenia papierosów). Szczególnie ważne jest to w przypadku oznaczania hormonów tarczycy lub poziomu glikemii. Jeśli jest to wizyta profilaktyczna, możesz coś zjeść. W razie, jeśli zostaną Ci zlecone badania, możesz je wykonać innego dnia.
7. Przed USG…
Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, przed wizytą skorzystaj z toalety. Pusty pęcherz ułatwi wykonanie USG przezpochwowego. Opcja przezbrzuszna jest wykonywana raczej tylko u dziewic i kobiet w ciąży. Dodatkowo, jeśli zaplanowane jest USG przez powłoki brzuszne, absolutnie nie smaruj skóry żadnym kremem czy olejkiem – te środki znacznie utrudnią badanie [2].
Bibliografia:
[1] – https://mamaginekolog.pl/badania-w-ginekologii-jak-sie-przygotowac/?fbclid=IwAR2273NKBk6DgYTN8AUeS8NOUFg8Idb7evPJ9pqEbTVbHYlmZfUh_ExRJu0
[2] – https://mamaginekolog.pl/badania-w-ciazy-jak-sie-przygotowac/