Jak przygotować się do karmienia piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Pokarm matki ma najlepszy skład, który zapewnia prawidłowy rozwój noworodkowi i niemowlęciu. Choć natura wyposażyła kobietę w mechanizmy, które samoczynnie uruchamiają laktację, młoda mama jeszcze w okresie ciąży może zadbać o to, by ten proces przebiegał zdrowo dla niej i dziecka.

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Powszechna jest wiedza o tym, że okres ciąży to czas kiedy kobieta powinna zadbać o prawidłowe odżywianie, gdyż pokarmy spożywane przez matkę muszą zapewnić prawidłowy rozwój płodu. Dieta kobiety ma także niebagatelne znaczenie w okresie karmienia piersią i powinna być odpowiednio zaplanowana i zbilansowana, by zapewnić dziecku wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.

„Okres laktacji jest pewnym wysiłkiem dla organizmu kobiety. Nieprawidłowe przygotowanie do karmienia piersią może skutkować bolesnymi otarciami, stanem zapalnym czy pękaniem brodawek sutkowych. Problemy zdrowotne często przyczyniają się do przedwczesnego przerwania karmienia, czego można jednak uniknąć dzięki odpowiedniej profilaktyce i przygotowaniu brodawek sutkowych” – mówi dr Mirosława Gałęcka.

Już podczas ciąży warto więc zadbać o elastyczność i odpowiednie nawilżenie skóry sutków. Taki efekt można osiągnąć dzięki zastosowaniu maści Maltan, która zawiera substancję czynną – glukozę, wykazującą działanie przeciwzapalne i działającą hamująco na rozwój bakterii. Uelastycznienie brodawki sutkowej ułatwi dziecku ssanie już od pierwszych dni życia, a matce zapewni bezbolesne karmienie piersią. W celu prawidłowego przygotowania brodawek do okresu karmienia hartowanie maścią należy rozpocząć dwa miesiące przed planowanym porodem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (151 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...