Jak przygotować się do aktywnego urlopu? Nie zapomnij o ubezpieczeniu!

Sport to nie tylko zdrowie, ale też wspaniały sposób na relaks. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na aktywny urlop, podczas którego podróże łączą się z uprawianiem różnego rodzaju dyscyplin sportowych. Zanim wybierzesz się na takie wakacje, nie zapomnij o kupieniu ubezpieczenia turystycznego. Podpowiadamy, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Ubezpieczenie — dlaczego warto je kupić?

Sport, niezależnie od tego, czy jest to narciarstwo, surfing czy jazda na rowerze po zagranicznych szlakach, zawsze wiąże się z ryzykiem urazu. Dlatego osoby aktywne powinny podchodzić do kwestii związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem w odpowiedzialny sposób — nawet jeśli uważasz się za osobę doświadczoną w uprawianiu jakiegoś sportu, musisz liczyć się z wypadkiem.

Obecnie aktywny urlop możesz zaplanować o dowolnej porze roku (jeśli nie chcesz czekać z szusowaniem do zimy, sprawdź nasz tekst: „Sporty zimowe – zacznij przygodę i aktywność już teraz!”). Chętnie wyjeżdżamy za granicę, aby właśnie tam uprawiać sport, a jednocześnie zwiedzać nowe miejsca. Jeśli wybierasz się do kraju należącego do Unii Europejskiej, możesz zastanawiać się, czy nie wystarczy Ci karta EKUZ. Musisz jednak pamiętać, że ubezpieczenie daje Ci o wiele szerszy zakres możliwości. Bez niego możesz mieć problem z zapłaceniem np. za akcję ratowniczą bądź transport medyczny — karta EKUZ pozwala na pokrycie jedynie podstawowych kosztów związanych z leczeniem. Można z niej korzystać tylko w publicznych placówkach medycznych.

Co powinno się znaleźć w zakresie tzw. kosztów leczenia?

Ubezpieczenie kosztów leczenia to najważniejszy element polisy turystycznej, zwłaszcza jeśli planujesz aktywnie uprawiać sport. Zasada jest prosta — im szerszy zakres ubezpieczenia, tym bardziej kompleksowa ochrona, a jednocześnie wyższa składka ubezpieczeniowa. Dlatego polisę należy dopasować do własnych potrzeb i możliwości. Na pewno np. podczas wyprawy w góry lub inne oddalone od placówek medycznych miejsca warto zdecydować się na opcję obejmującą koszty ratownictwa oraz transportu medycznego. W niektórych wariantach możesz otrzymać nawet zwrot kosztów związanych z zakupieniem leków czy artykułów medycznych.

Czy musisz wykupić specjalne ubezpieczenie dla aktywnych?

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują specjalne ubezpieczenia, stworzone z myślą o osobach planujących aktywny wypoczynek. Warto z nich skorzystać, ponieważ od razu zawierają wszystkie ważne w takiej sytuacji elementy.

Możesz jednak spokojnie skorzystać też ze standardowego ubezpieczenia turystycznego. Sprawdź jednak najpierw, czy uprawianie sportu (lub tylko niektórych konkretnych dziedzin sportu) nie znajduje się w tzw. wyłączeniach odpowiedzialności. W takiej sytuacji konieczne będzie wykupienie specjalnego rozszerzenia.

Kiedy warto wykupić klauzulę alkoholową?

Oczywiście nikogo nie zachęcamy do picia alkoholu podczas uprawiania sportu. Jednak każdemu zdarza się wypić jednego grzańca na stoku czy drinka na plaży, w przerwie między opalaniem a surfowaniem. Niestety, musisz pamiętać, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli do wypadku dojdzie po spożyciu alkoholu, nawet niewielkiej jego ilości. Dlatego jeżeli uważasz, że może dojść do takiej sytuacji, zdecyduj się na tzw. klauzulę alkoholową, która zagwarantuje wypłatę odszkodowania, nawet jeśli przed zdarzeniem wypijesz alkohol. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji, w których wypadek powoduje osoba ewidentnie pijana.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (154 głosów, średnia: 4,27 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  10 stycznia 2019 10:15

    zapowiada się białe szaleństwo na stoku. Tylko się martwię o ewentualne złamania.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany