Jak przygotować idealne pierogi na święta?
Niezależnie od tego w jakim rejonie Polski jesteśmy na świątecznej liście przebojów kulinarnych potraw zawsze znajdą się sztandarowe propozycje. Zaliczyć do nich można zupę grzybową, pieczonego karpia, bigos, kutię czy pierogi z kapuściano-grzybowym farszem. My skupimy się na tych ostatnich. Czy istnieje sprawdzony sposób na to jak przygotować idealne pierogi na Święta? Pora to sprawdzić!
Sekret doskonałego ciasta na pierogi
Idealne pierogi na Święta to wypadkowa dobrze zbilansowanych proporcji ciasta i farszu. Mają tworzyć doskonałą harmonię i się nawzajem uzupełniać tworząc w ten sposób istną ucztę dla podniebienia. Dobrze jest, jeśli ciasto nie jest zbyt grube. W przeciwnym razie mogłoby zbytnio zdominować znajdujący się w nim farsz kamuflując jego smak. Nie powinno być także zbyt cienkie, bo to z kolei mogłoby powodować, że nie poradzi sobie z ciężarem farszu i pęknie. Aby ciasto było miękkie i rozpływające się w ustach dobrze jest wkomponować w składniki roztopione masła w proporcji 1 łyżka na 250 g mąki. Taki dodatek sprawi, że będzie ono miękkie i elastyczne. Łatwiej więc będzie je rozwałkować, a potem także zwijać rogi pierogów. Oto prosty przepis na przygotowanie ciasta na świąteczne pierogi:
Składniki:
500 g mąki typu 500
2 żółtka jajka
200 ml gorącej wody
2 łyżki roztopionego masła
szczypta soli
Przygotowanie:
- Mąkę przesiej i dodaj do niej żółtka.
- Dodaj roztopione masło.
- Dopraw solą i zacznij zagniatać wszystkie składniki.
- Do całości powoli dodawaj gorącą wodę.
- Ugniataj składniki do uzyskania gładkiej masy.
- Odstaw ciasto na 15 minut.
- Po upłynięciu tego czasu posyp stolnicę mąką i rozwałkuj ciasto.
- Wykrawaj okrągłe kształty np. przy pomocy szklanki.
Uwaga: po przygotowaniu ciasta dobrze jest, aby ono nieco „odpoczęło”. W praktyce oznacza to po prostu nakrycie go ściereczką lub talerzykiem i odstawienie w bezpieczne miejsce na około kwadrans.
Klasyczne pierogi z kapustą i grzybami w kilku wariantach
Okazuje się, że każdy ma swój sprawdzony przepis na farsz do pierogów z kapustą i grzybami. Można chyba nawet śmiało powiedzieć, że ile domostw tyle różnych wariantów wypełnienia ciasta. Zasadniczo do klasycznych pierogów świątecznych używa się kapusty kiszonej, choć ponoć inna szkoła mówi, że alternatywnie można użyć także jej białej odmiany. Podobnie jest z grzybami. W wersji lekkostrawnej można je po prostu wcześniej ugotować i drobno posiekać. Z kolei dla miłośników ich w postaci smażonej można je uprażyć na patelni wraz z cebulką. Jeśli zaś chodzi o doprawienie farszu najczęściej wykorzystuje się czosnek, ziele angielskie, liście jałowca, majeranek i mielony pieprz. Co ciekawe, można dodawać do niego także suszone owoce, które sprawią, że farsz będzie bardziej aromatyczny. Jeśli wyszedł zbyt rzadki – można go łatwo zagęścić dodając do niego nieco tartej bułki.
O czym pamiętać przygotowując farsz na pierogi świąteczne?
Pracę najlepiej zacząć od grzybów. Należy je przepłukać, zalać wodą i odstawić na 12 godzin. W tym czasie napęcznieją, a woda wokół nich zabarwi się na ciemny kolor. Nie należy jej wylewać, bo przyda się ona na kolejnym etapie przygotowywania farszu. Grzyby należy poszatkować i uprażyć na patelni wraz z cebulką. Jeśli zaś chodzi o kapustę ważne jest, aby ją wcześniej wypłukać. W przeciwnym razie może być zbyt kwaśna. Posiekaną z dodatkiem wody z grzybów gotuje się ok. 1 godziny wraz z wybranymi przyprawami. Grzyby i cebulkę dodaje się pod koniec tego procesu.
Idealne pierogi na Święta – jaki farsz można wybrać?
Wielu z nas rok rocznie zgodnie z tradycją naszych mam czy babć przygotowuje na Święta Bożego Narodzenia pierogi z farszem z kapusty i grzybów. Przepisy płynące z kulinarnego świata pokazują nam jednak, że warto otworzyć się na kulinarne eksperymenty i dodać tej klasycznej potrawie jeszcze więcej smaku. Alternatywą dla tradycyjnego świątecznego farszu może być ten przygotowany na słodko np. z miodem, masłem, rozdrobnionymi orzechami i makiem. Miłośnicy ryb z kolei mogą być pozytywnie zaskoczeni delektując się farszem do pierogów na bazie karpia czy śledzia z dodatkiem ziemniaków i pieczarek.