Jak przygotować dziecko (i siebie) do pójścia do szkoły? 7 wskazówek!

Już niedługo zabrzmi pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego. Przygotowaliśmy dla Was porady, które pomogą Wam przygotować dziecko do pójścia do szkoły. Zdecydowana część porad może pomóc także starszych uczniom w powrocie do popandemicznej rzeczywistości.

Jeżeli Twojego malucha czeka dopiero rozpoczęcie przygody ze szkołą, to na pewno stresujesz się tak samo (albo jeszcze bardziej!) jak on. Jak przygotować dziecko (i siebie) do pójścia do szkoły?

Powrót dziecka do szkoły

Jak przygotować dziecko do pójścia do szkoły?

Nowy rok szkolny to zawsze nowy etap w życiu rodziny. Zmienia się porządek dnia, dochodzą nowe obowiązki, nowe troski, ale i nowe radości. Jak przeżyć początek roku szkolnego i… nie zwariować? Jak pomóc dziecku oswoić się ze szkołą?

1. Zrób dokładne rozeznanie

Według najróżniejszych badań, początek roku szkolnego, zwłaszcza dla pierwszoklasistów to ogromny stres. W tym roku obawiamy się, że powrót będzie stresujący również dla starszych roczników, które nieco odzwyczaiły się od stacjonarnej formy nauki. Jeśli jesteś Mamą pierwszoklasisty, zrób najpierw rozeznanie wśród szkół podstawowych, a później zabierz swojego malucha na mini wycieczkę w to miejsce. Polecamy pomyśleć o tym jeszcze przed wakacjami, kiedy w szkole planuje codzienny harmider, słychać dzwonek, widać dzieciaki na przerwie. Z oczywistych względów, w tym roku było to niemożliwe. Warto jednak udać się do szkoły nawet w wakacje. Pokazać szkołę, krótko oprowadzić. Wyjaśnijmy maluchowi na czym polega system lekcyjny, czym jest dzwonek, co się dzieje po przerwie. To, co nieznane wzbudza więcej lęku od tego, co znane.

2. Opowiedz o swoich wspomnieniach

Nic nie działa na dziecko bardziej kojąco niż spokojne opowieści rodziców. Jako dzieci uwielbiamy słuchać wspomnień rodziców z czasów szkolnych. Przypomnij sobie śmieszne sytuacje z lat szkolnych, miłe wspomnienia i opowiedz je swojemu dziecku. Może nadal przyjaźnisz się z kimś z klasy? Nie zapomnij o tym opowiedzieć, dziecko poczuje ekscytację, że może poznać przyjaciół na całe życie!

3. Nie przelewaj swoich lęków na dziecko!

Twoje dziecko doskonale wyczuwa Twoje emocje. Jeżeli zauważy, że się nadmiernie stresujesz, natychmiast to wychwyci i na pewno skojarzy z nadchodzącą szkołą. Pomyśli sobie, że musi być tam coś naprawdę strasznego, skoro boją się jej nawet jego Superbohaterowie, rodzice.

4. Pozytywne nastawienie

Jeśli przed rozpoczęciem roku szkolnego masz obawy, że Twoja pociecha może sobie nie poradzić w nowym miejscu, nie mów jej o tym. Staraj się unikać także narracji w stylu tego, że nowy etap szkolny kończy zabawę i wolny czas, bo wywoła to nie tylko niechęć, ale jest również niezgodne z prawdą. Skup się na tym, co dobre. Opowiadaj o możliwościach edukacyjnych, o nowych przyjaciołach, których pozna, o wycieczkach szkolnych, dodatkowych zajęciach, klasowych imprezach. Jeśli dziecko nie radzi sobie z czymś, co jest przydatne w codzienności szkolnej (nawet tak błaha rzecz jak wiązanie butów), przećwicz z nim tę czynność, żeby czuło się w szkole bardziej samodzielne i niezależne.

5. Naucz dziecko samodzielność w przygotowywaniu się do szkoły

Przedszkole było takim etapem, gdzie dziecko otrzymywało mnóstwo pomocy ze strony nauczycieli. W szkole oczywiście również ją będzie miało, ale i tak warto postawić na naukę samodzielności. Zadbaj o to, żeby dziecko mogło sobie swobodnie radzić samodzielnie w domu przed wyjściem, czy w szatni. Wymagaj, żeby samodzielnie wybierało sobie ubrania, zachęć, żeby sprzątało po sobie zabawki, czy inne swoje rzeczy po zabawie z przyjaciółmi na podwórku. Dzieci podczas zajęć często wychodzą na szkolny plac zabaw, na spacer, czy do kina, a niestety zdarza się, że nie są do takich wyjść przygotowane. 

6. Wspólnie przygotujcie wyprawkę

Aktualnie wyprawka szkolna to ogrom kolorowych zeszytów, pięknych piórników i kredek – jest z czego wybierać! Kompletowanie wyprawki może być fantastyczną zabawą, a samo oczekiwanie na szkołę i możliwość korzystania z zakupionych produktów może stać się jeszcze bardziej ekscytujące. Wybierzcie się wspólnie na zakupy szkolne, nie róbcie ich w pośpiechu. Niech to będą przyjemne i miłe chwile, a dziecko wybierze takie zeszyty i długopisy, których będzie chciało korzystać. Podczas kompletowania wyprawki mogą też pojawić się nowe pytania lub wątpliwości, które szybko będziesz mogła rozwiać.

7. Wybierz drobny prezent na szczęście

Pamiętasz swoje talizmany z czasów szkolnych? Część z Was na pewno takie miała! Szczęśliwy długopis, figurka słonika z podniesioną trąbą, ulubiona pluszowa postać z bajki. Najlepiej wybierz coś drobnego, co dziecko będzie mogło wrzucić do piórnika. Taki “talizman” będzie doskonałym wsparciem w trudniejszych momentach.

I na koniec rada dla każdego rodzica: pozwól swojemu dziecku być sobą! Oczywiście w granicach rozsądku (strój księżniczki nigdy poza balem przebierańców nie będzie dobrym pomysłem). Pamiętaj, że dziecko to indywidualna jednostka, niezależna i samodzielna. Ma swoje uczucia, sposoby reakcji i zachowywania się w różnych sytuacjach. Postaraj się zrozumieć swoją pociechę, nie przekonuj jej do swoich racji, nie narzucaj swojego sposobu myślenia. Pozwól jej na wyrażanie siebie i własnych emocji w indywidualny sposób. Pamiętaj też, że problemy, które dla nas, dorosłych, mogą wydawać się zupełnie błahe i nieistotne, dla dziecka mogą być prawdziwą katastrofą. Wysłuchaj, nie naśmiewaj się i daj mu wsparcie. Wspólnie na pewno znajdziecie rozwiązanie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (72 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...