Jak przygotować dom na przybycie szczeniaka?

„Chcę mieć psa” – decyzja zapadła. To jednak dopiero początek drogi, która teraz przed tobą. O czym powinniśmy pomyśleć, zanim pupil trafi pod nasz dach?

 

Długo się zastanawiałaś, przeanalizowałaś wszystkie za i przeciw. Wreszcie podjęłaś decyzję – w twoim mieszkaniu zamieszka nowy domownik – czworonożny. Tak, nie przesłyszałaś się – pies będzie twoim wiernym przyjacielem i towarzyszem. Ale pod warunkiem, że zadbasz o to, by zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo.

Najładniejsze imiona dla psów. Sprawdź, jak nazwać swojego nowego pupila!

Najładniejsze imiona dla psów. Sprawdź, jak nazwać swojego nowego pupila!

Święta i początek nowego roku to czas, gdy w wielu domach pojawiają się nowi czworonożni przyjaciele. Schroniska organizują wtedy akcje tymczasowych adopcji psów na zimowy okres, po którym większość z nich nie wraca już do przytuliska tylko zostaje z nowymi właścicielami. Część zostaje adoptowana w związku z noworocznymi postanowieniami. Zdarza się też, że dzieci znajdują pod choinką kosze z upragnionymi szczeniakami. Jeśli i Twoja rodzina wzbogaciła się właśnie o nowego, futrzastego domownika, zajrzyj do naszego psiego imiennika i wybierz dla niego wyjątkowe imię!

Ważny wybór

Część osób podejmując decyzję o posiadaniu czworonoga od razu wie, jakiej rasy powinien być pupil. Nawet wówczas jednak trzeba zastanowić się, czy ten wymarzony zwierzak będzie się u nas dobrze czuł. Ważny jest nie tylko jego wygląd, ale też temperament i usposobienie, a także zapoznanie się z naturalnym środowiskiem danej rasy. Przykładowo pies husky – genetycznie przystosowany do ciężkich warunków zimowych i dużego wysiłku – będzie się męczył w małym mieszkaniu w bloku w klimacie umiarkowanym. Lepiej więc nie decydować się na dużego zwierzaka, jeśli nie możemy zagwarantować pupilowi możliwości wybiegania się na przykład w ogrodzie, bo będzie czuł się on skrępowany brakiem przestrzeni. Warto pamiętać też o tym, że poszczególne rasy mają różne rodzaje sierści – długą, krótką lub włosy. To o tyle istotne, że sierść psa zostaje na meblach czy dywanie, a także ma specyficzny zapach, którego niektórzy nie lubią.

Wielkie przygotowania

Gdy wybierzemy już rasę psiaka, powinniśmy zadbać o to, by nasze mieszkanie lub dom było gotowe na jego przybycie. Wygospodarujmy miejsce na legowisko, a jeśli wiemy, że pupil będzie zostawał w domu sam na kilka godzin, rozważmy zaopatrzenie się w specjalną klatkę dla psa. – Dzięki odpowiedniemu szkoleniu pies nauczy się, że taka klatka to jego azyl. Podczas rozłąki z właścicielem w tym miejscu będzie się czuł bezpieczniej i mniej się stresował – wyjaśnia Hubert Bukowski, ekspert sklepu zoologicznego NaszeZoo.pl. Mimo wszystko musimy niestety liczyć się z tym, że zwierzak w domu zawsze niesie za sobą ryzyko pewnych szkód – nie możemy go jednak za to winić, bo wiele jego zachowań wynika z naturalnych instynktów. Lepiej się więc na to odpowiednio przygotować. – Pomocne będą gryzaki, które odciągną uwagę pupila od mebli i butów, a także tak zwany gorzki trener – czyli środek o nieprzyjemnym smaku, który zniechęci do obgryzania popsikanych nim przedmiotów – podpowiada Hubert Bukowski z NaszeZoo.pl. Oczywiście podczas zakupów nie możemy też zapomnieć o obroży i smyczy lub szelkach, misce oraz karmie. Jeśli zdecydowaliśmy się na młodego psiaka, przyda się również kuweta dla szczeniąt z matami ochronnymi.

Szkolenie też dla właściciela

Zanim przyjmiemy czworonoga pod swój dach powinniśmy nie tylko przygotować na jego przybycie nasz dom. Ważne jest również przyswojenie wiedzy, dzięki której będziemy się nim właściwie opiekować. Warto dowiedzieć się między innymi, jak uczyć pupila czystości, jak go pielęgnować czy socjalizować z otoczeniem. Właściciel psa powinien także wiedzieć, jak wybrać smycz, obrożę czy zabawki dla zwierzaka oraz kiedy zacząć go uczyć pierwszych komend.

Na rynku jest dużo podręczników, w których znajdziemy te i wiele innych cennych informacji. Jeśli wolimy poszukać wiadomości w internecie, sprawdzajmy, czy są to informacje wiarygodne, przygotowane przez ekspertów. Specjalnie z myślą o internautach bezpłatny poradnik dostępny online przygotował sklep zoologiczny NaszeZoo.pl. – Wiemy, że opieka nad szczeniakiem i jego wychowanie nie jest prostym zadaniem. Dlatego postanowiliśmy wspólnie z ekspertami stworzyć darmowy elektroniczny poradnik „Oczyma zwierza” – mówi Hubert Bukowski z NaszeZoo.pl.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  16 sierpnia 2014 08:30

    Śliczne te pieski na zdjęciach.

    Odpowiedz
  2. bbo  16 sierpnia 2014 11:58

    Szczeniaki wyglądają cudownie, niezależnie od rasy.

    Odpowiedz
  3. martucha180  16 sierpnia 2014 12:28

    Według mnie wpierw trzeba przygotować człowieka na pojawienie się zwierzaka, zmienić rytm dnia!

    Odpowiedz
  4. as_sa  17 sierpnia 2014 22:01

    Uwielbiam szczeniaczki, i później jak już dorosną też 🙂

    Odpowiedz
  5. efffciaa  11 maja 2017 10:19

    Nam ostatni piesio rasy labrador wyciął tyle żarcików 🙂 , że już mi się szczeniaczków odechciało chyba na dobre – poniszczył wszystko co tylko znajdowało się w zasięgu jego pyska i łapek .

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany