Przytulny azyl, czyli jak przygotować dom na jesień!

Kalendarzowa jesień coraz bliżej, ale na szczęście ciągle jeszcze udaje nam się złapać parę promieni słońca. W takie dni mimowolnie zaczynamy jednak powoli myśleć o nadchodzącym chłodnym czasie i szarówkach, zastanawiając się, czy przetrwamy je w dobrym nastroju. My jesteśmy przekonane, że to możliwe – wystarczy tylko wiedzieć, jak przygotować dom na jesień, by uczynić z niego ciepły, przytulny azyl, do którego wszyscy domownicy będą się spieszyć, wracając ze szkoły czy pracy. Podpowiadamy kilka prostych zabiegów, jakie warto wykonać, by odnaleźć w swojej przestrzeni własny, polski odpowiednik duńskiego hygge!

gorąca czekolada ze śmietaną

źródło: www.pixabay.com

Przytulny azyl, czyli jak przygotować dom na jesień!

1) Porządkowanie

  • Wczesną jesień najlepiej zacząć od przeorganizowania garderoby. Wyprane i wyprasowane letnie ubrania powinnyśmy ułożyć w próżniowych workach, z których powietrze wyciąga się za pomocą odkurzacza (dzięki temu zajmą dużo mniej miejsca w szafie) i schować na rzadziej używanych półkach, zaś na wieszakach i półkach, które znajdują się na wyciągnięcie ręki, umieścić grube swetry, bluzy, ciepłe spodnie i wełniane spódniczki. Na końcu warto zawiesić lub poukładać w szafie woreczki z suszoną lawendą (przygotowane samodzielnie lub kupione). Ochronią one odzież przed atakiem moli i sprawią, że będzie pięknie pachnieć.
  • Przy tej okazji warto posegregować ubrania, odkładając do oddania lub wyrzucenia te, których nie założyłyśmy przez ostatnie dwa sezony.
  • Podobnie należy postąpić z butami – dokładnie oczyszczone letnie obuwie dobrze jest schować do pudełek i zamknąć w mniej używanej części szafy, wyciągając i pastując jednocześnie zimowe botki i kozaki.
  • Koniec lata to także moment, kiedy powinnyśmy zebrać i wyprać wszystkie koce nieużywane od paru miesięcy. Zdążą jeszcze wyschnąć na słońcu, a my upewnimy się, że możemy otulić się nimi w jesienne wieczory, nie wdychając roztoczy.
  • Jeżeli jesteśmy posiadaczkami ogrodu, musimy pamiętać, by zabezpieczyć i schować przed deszczem ogrodowe meble. W tym okresie trzeba też rozpocząć planowanie zabezpieczenia roślin przed pierwszymi przymrozkami.
  • Osoby, dla których serce domu i rodzinnych stanowi kominek, powinny oczyścić go przed zimą, korzystając z pomocy kominiarza i sprawdzić stan instalacji.
  • Dokładnie wytrzep, a najlepiej także wypierz dywany i dywaniki. Jesienią i zimą będą one dodawać ciepła i miękkości podłogom, potęgując wrażenie przytulności. Zadziała to jednak tylko wtedy, gdy będą naprawdę czyste.
  • Na końcu dobrze jest zadbać o czystość firanek okien. Jesienią naturalne światło odgrywa ogromną rolę w budowaniu dobrego samopoczucia, dlatego warto odświeżyć szyby, by nie blokowały dopływu promieni słonecznych do naszego mieszkania i – ewentualnie – wymienić ciężkie kotary na delikatniejsze zasłonki lub firanki przepuszczające światło!

Po porządkach nie zapomnij o najprzyjemniejszej części – dekoracji domu. Oto nasze inspiracje:

2) Ocieplanie domu

  • Jesienią warto wymienić ręczniki w łazience na bardziej puchate, w ciepłych kolorach, takich jak brzoskwinia, ecru czy żółty. Napełni ją to ciepłem i wrażeniem przytulności – tak ważnym w chłodne poranki, kiedy zmarznięte czy niewyspane wpadamy w biegu do łazienki, by przygotować się na trudny dzień w pracy.
  • Tęsknisz za jesiennym spa? Oto garść pomysłów
  • W różnych punktach domu ustaw naturalne świece zapachowe i kominki na olejki eteryczne. Piękne zapachy, np. grejpfruta, mandarynki czy cynamonu i ciepło płomieni świec niepostrzeżenie wprawią Was w dobry nastrój. Oto sposób na zrobienie niezwykłej, pachnącej lampki oliwnej:
  • Salon i sypialnie domowników udekoruj delikatnymi lampkami – niech z półek zwieszają się girlandy sznurkowych kul z ledowymi świetlikami w środku, a w wazonach staną oświetlone choinkowymi lampkami gałęzie poskręcanej brzozy. Ich ciepłe delikatne światło doda wnętrzu uroku i spokoju. W tej roli świetnie sprawdzą się także jonizujące powietrze lampki z czerwonej soli z wnętrza ziemi.
  • Na kanapach i siedziskach warto też rozłożyć narzuty – kolorowe i orientalne lub z grubymi splotami, w skandynawskim stylu.
  • Świetnym pomysłem jest także wykorzystanie w dekoracji naturalnych darów jesieni, które przypomną nam, że i tę porę roku można z radością celebrować. Na stole lub blacie w kuchni ustaw małe kolorowe dynie, ozdób stolik do kawy fioletowym wrzosem w doniczce, przygotuj z dziećmi bukieciki z jesiennych liści albo świecznik ze szklanego wazonu z jarzębiną i kasztanami, w którym ustawisz mniejszą szklankę ze świeczką. Pozwól sobie zachwycić się jesienią tak, jak robią to dzieci!
  • Wywołaj zdjęcia z letnich podróży i porozwieszaj je w całym domu lub tylko w którymś z jego kątów. Będą przypominać Ci o najwspanialszych chwilach tych wakacji, w naturalny sposób dodając otuchy.

3) Kuchenne czary

  • Nic tak nie zachęca do zanurzenia się w atmosferę jesiennego domu, jak rozchodzący się po nim zapach świeżo pieczonego chleba. Przygotuj własne proste pieczywo na żytnim zakwasie, z dodatkiem dowolnych ziaren lub kawałków żółtego sera. W błyskawicznej wersji możesz upiec chleb na drożdżach lub banana bread.
  • Gotuj sezonowe potrawy – dyniową zupę, faszerowane żółte cukinie, zapiekane bakłażany, krem z porów i tarty z późnymi jeżynami. Ciesz się przemijającymi skarbami jesieni!

Oto kilka potraw z dynią:

Przepisy na zupę z dyni

Przepisy na inne dania z dynią

  • Zacznij używać korzennych przypraw – gałki muszkatołowej, kardamonu, kurkumy, pieprzu cayenne, anyżu, cynamonu, goździków i curry. Twoje potrawy będą działać rozgrzewająco i staną się bardzo aromatyczne.
  • Przygotuj własne przetwory, nawet jeśli ma być to tylko kilkanaście słoiczków. Domownicy będą zachwyceni naleśnikami z dżemem z naturalnych malin, kiszonymi ogórkami czy z jabłkowym musem z własnej spiżarni.
  • Posiekaj i zamroź świeże zioła (najlepiej koperek, natkę pietruszki, ewentualnie lubczyk) – przydadzą się jako dodatki do gorącego rosołu, ziemniaków czy sosów.
  • Zaopatrz się w duże, ciężkie kubki albo kubeczki ze sweterkowymi ocieplaczami – będą idealne na jesienne rozgrzewające kawy.
  • Zorganizuj w kuchennej szafce lub na blacie herbaciano-kawowy raj. Uzupełnij zapasy herbat (lub skomponuj je samodzielnie, urozmaicając suszonymi kwiatami bławatka, owocami dzikiej róży czy głogu) i stwórz mini-barek z przyprawami, piankami i syropami do kaw oraz ręcznym spieniaczem do mleka. Zobaczysz, że to miejsce stanie się ulubionym „przystankiem” domowników w czasie zabieganych dni.
  • Na koniec możesz przygotować własną domową apteczkę z miodem i pyłkiem pszczelim. Lepiej mieć ją pod ręką zanim złapie nas przeziębienie!

 

Jak podobają Wam się te propozycje? Mamy nadzieję, że każde zdeklarowane „dziecko słońca” znajdzie tu coś dla siebie. A może macie własne pomysły na to, jak przygotować dom na jesień? Czekamy na Wasze komentarze!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (307 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...