Jak przeżyć rozwód?

Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych i najpoważniejszych w życiu. Niełatwo ją podjąć, skoro małżeństwo przecież zostało zawarte z miłości. Wiąże się z dezorganizacją całego dotychczasowego życia rodzinnego i z emocjonalną rewolucją. Wiele par już przekonało się, jak niedaleka droga wiedzie od miłości do nienawiści.  Jak podają statystyki, co czwarte małżeństwo w Polsce jest zagrożone rozpadem. W każdym związku zdarzają się chwile kryzysu, podczas których w kłótniach pada słowo ?rozwód?, jednak podjęcie świadomej decyzji o rozstaniu wymaga czasu i pewności, że tej relacji nie da się już uratować.

O tym, jak przeżyć rozwód i jak po nim rozpocząć nowe życie, pisze Amy Botwinick, autorka książki ?Gratulacje z okazji rozwodu! Jak znaleźć szczęście na nowej drodze życia?, rozwiedziona kobieta, która rozpad związku potraktowała jako szansę na lepsze życie i opowiedziała historię swoją i innych kobiet. Zdecydowanie jednak nie namawia do rozwodu i uświadamia że to niełatwa decyzja: ?Jeśli po głębokim namyśle znajdziesz wystarczająco dużo powodów, by powalczyć jeszcze o małżeństwo, z całego serca życzę ci powodzenia. Nawet gdy jesteś już w trakcie rozwodu, wciąż może nie być za późno. Wiele związków zostało uratowanych, gdy małżonkowie wchodzili już po schodach wiodących do gmachu sądu?. Jeśli jednak związek na płaszczyźnie uczuciowej został definitywnie zamknięty, rozwód staje się jedynym rozwiązaniem.

gratulacje-z-okazji-rozwodu

Jak pisze Amy Botwinick: ?Rozwód może wydawać się krwiożerczą bestią. Potrafi wyzwolić całą gamę sprzecznych emocji w tobie, twoich bliskich i przyjaciołach. Ale jest i dobra wiadomość. Bestia ta okaże się tylko niewiele znaczącym punkcikiem, który mignie na ekranie waszego radaru, a potem zniknie. Problemy przeminą, a wy, przy odrobinie cierpliwości, znajdziecie wreszcie swoją drogę. Wybierzecie ją z wielu możliwości, które pojawią się na trasie tej niełatwej wyprawy?. Pokazuje, jak przejść przez rozwodowe menadry prawne i finansowe, jak zabezpieczyć swoje interesy w sytuacji, gdy partner pokazuje swoje drugie, nieznane wcześniej oblicze. Książka zawiera konkretne porady, jak przygotować się do rozprawy zarówno merytorycznie, jak i psychicznie, oraz jak zachować się na sali sądowej. Porusza również temat opieki nad dziećmi i tego, jak nauczyć się życia w pojedynkę, świadomie zarządzając wszystkimi elementami codzienności ? od pieniędzy po życie erotyczne. Przekonuje, że ?przejęcie kontroli nad własnym życiem, gdy coś wywraca je do góry nogami, przynosi zazwyczaj poczucie spełnienia, szczęścia i większe zaufanie do swojej osoby?.

Konieczność zmierzenia się z brutalną rzeczywistością wywołuje porozwodowego kaca, którego trzeba po prostu jakoś przeżyć, zanim poczujesz przypływ sił i nadzieję na lepsze jutro. ?Wiele osób porównuje żal po rozwodzie do żałoby po śmierci bliskiej osoby. Oba przypadki mają ze sobą wiele wspólnego?. Amy Botwinick omawia kolejne etapy ?żałoby? po zakończonym małżeństwie i przekonuje, że tego procesu nie da się przyspieszyć, można za to przejść przez niego ze świadomością, że kiedyś na pewno będzie lepiej? Na pewno pomagają w tym relacje innych kobiet, które w książce opisują swoją drogę do lepszego życia. Kiedy już przyjdzie moment, w którym zechcesz ?odbić? sobie czas samotności i poszukać partnera, warto abyś jednak wzięła zimny prysznic i zdała sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie spontaniczny seks i przygodne znajomości.

Książka ?Gratulacje z okazji rozwodu. Jak znaleźć szczęście na nowej drodze życia? jest podręcznikiem przetrwania po rozwodzie. Tłumaczy, jak przejść przez kolejne etapy, wspiera, przestrzega i doradza. Bezpośredni styl pisarstwa Amy Botwnick daje wrażenie, że bierzemy udział w babskich pogaduchach, podczas których można się wypłakać i usłyszeć krzepiące słowo kobiet, które przeszły przez rozwód i znalazły w sobie siłę, by zacząć życie na nowo i zamienić trudne przeżycia w bogactwo doświadczeń. Jak powiedziała Eleanor Roosevelt, ?Zdrowienie to kwestia czasu, a czasem wykorzystania możliwości?.

Cytaty pochodzą z książki ?Gratulacje z okazji rozwodu! Jak znaleźć szczęście na nowej drodze życia? Amy Botwinick, wydanej przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (2011).

Więcej o książce w artykule: KobietaMag poleca: Gratulacje z okazji rozwodu! Jak znaleźć szczęście na nowej drodze życia

gratulacje-z-okazji-rozwodu

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (252 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...