Jak przezwyciężyć strach przed lataniem samolotem? 8 wskazówek

Spis treści:

Samolot to coraz bardziej popularny środek transportu, szczególnie podczas wakacyjnych urlopów. Co 4 sekundy gdzieś na świecie startuje skrzydlata maszyna pełna pasażerów, a okazyjne bilety lotnicze można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Prawdopodobieństwo katastrofy wynosi zaledwie 1 do 29 mln, a jednak niemal co trzecia z nas panicznie boi się oderwać od ziemi. Co wywołuje strach przed lataniem i jak go pokonać? Oto 8 praktycznych wskazówek!

strach przed lataniem

źródło: www.pixabay.com

Jak przezwyciężyć strach przed lataniem samolotem? 8 wskazówek

Polecamy także: Floating – nowy sposób na walkę ze skutkami cywilizacyjnego stresu. Czy już próbowałaś?

Lęk przed lataniem to wypadkowa kilku różnych czynników. Boimy się nagłej awarii jakiejś części maszyny, gwałtownych zmian pogody, które mogłyby wywołać turbulencje, nieodpowiedzialnej postawy pilota (którego przecież nie znamy), niewykrytego przez czujniki niskiego stanu paliwa, zamachu terrorystycznego, a także niebezpiecznego zachowania współpasażerów, które mogłoby zmusić obsługę do przeprowadzenia awaryjnego lądowania. W dodatku wysokość i niewielkie możliwości ewakuacyjne sprawiają, że przeżycie takiej katastrofy wydaje nam się dużo mniej (a nawet wcale) prawdopodobne, niż przetrwanie wypadku samochodowego.

Jak zracjonalizować swoje podejście do latania, bez którego przecież nie zobaczymy wielu zapierających dech w piersiach miejsc i raz na zawsze przezwyciężyć swój lęk? Oto 8 wskazówek:

 

1. Przygotuj się jeszcze w domu

Budowanie pozytywnego nastawienia do lotu powinno się rozpocząć jeszcze przed wyruszeniem na lotnisko. Dopilnuj, aby Twoja forma fizyczna była jak najlepsza – wyśpij się, zjedz lekki posiłek, nawodnij i dotleń swoje ciało. Załóż też wygodne ubrania (np. dres) i weź ze sobą coś do okrycia się – kiedy jest nam zimno, uczucie napięcia wzmaga się.

 

2. Uważaj na to, co pijesz

Podczas serwowania napojów na pokładzie, wiele osób wybiera kawę, Coca-colę, mocną herbatę lub energetyczne napoje. Musisz jednak wiedzieć, że zawarta w nich kofeina (a w przypadku energetyków, także tauryna) przyspiesza akcję serca, a co za tym idzie, pobudza i zwiększa nerwowość. Aby uniknąć dodatkowego bodźca do zdenerwowania, postaw więc na wodę i soki. Jeżeli to Cię uspokoi, możesz też sięgnąć po odrobinę alkoholu.

 

3. Zajmij się czymś innym

W sytuacji tak stresogennej, jak startowanie i długi lot w chmurach, dobrze jest odwrócić swoją uwagę, uciekając się do gazety, książki czy filmu. Pamiętaj jednak, by nie zabierać ze sobą filozoficznego dzieła o egzystencji, na którym nie będziesz mogła się skupić. Wybierz plotkarski magazyn lub włącz romantyczną komedię.

Może zainteresuje Cię również: Chcesz być szczęśliwa? Oto 5 zachowań, z którymi powinnaś skończyć!

 

4. Zapoznaj się z faktami i uświadom sobie ich znaczenie

Poznanie i zrozumienie praw fizyki, jakimi rządzi się latanie, a także zapoznanie się ze statystykami dotyczącymi lotów, mogą znacząco zmienić Twoje nastawienie do poruszania się samolotem. Po pierwsze – musisz zdać sobie sprawę, że ryzyko śmierci podczas lotu wynosi jedynie 1:8357 podczas, gdy w trakcie jazdy samochodem aż 1:112. Po drugie – jeszcze w domu uruchom internetowy skaner samolotowy i popatrz, jak wiele samolotów krąży w tej chwili nad naszymi głowami. Pomyśl, że mapa lotów przedstawia się w ten sposób każdego dnia. A o ilu katastrofach lotniczych media donosiły wczoraj? Przedwczoraj? W zeszłym tygodniu? 

Po trzecie – uświadom sobie, że turbulencje stanowią bardzo niewielkie zagrożenie dla samolotu, gdyż jest on skonstruowany tak, by wytrzymywać duże przeciążenia. W efekcie odczucia towarzyszące turbulencjom można porównać tym, które towarzyszą nam podczas jazdy windą. A jeżeli mimo to odczuwasz stres przy każdym mocniejszym wstrząśnięciu, staraj się wyobrażać sobie, że jedziesz autobusem, który najechał na wybój.

 

5. Spakuj rodzinne zdjęcia lub zabawne pamiątki

Przed wyjściem z domu, wrzuć do torebki zdjęcia ukochanych osób (zrobione np. na udanych wakacjach czy podczas zwariowanych imprez) i inne drobne gadżety, które wywołują w Tobie pozytywne lub wręcz zabawne wspomnienia. Gdy sięgniesz po nie w samolocie, pozytywne skojarzenia będą stymulować Twój organizm do produkcji oksyctocyny, czyli tzw. hormonu szczęścia, blokującego kortyzol (hormon stresu).

 

6. Rozmawiaj

Odczuwany w trakcie lotu stres możesz rozładować rozmawiając z osobą, która nie boi się latania. Jeśli masz okazję siedzieć obok takiego pasażera, poruszajcie zabawne tematy lub opowiadajcie sobie o tym, co zobaczycie i zwiedzicie na miejscu. Skutecznie odwróci to Twoją uwagę, doda Ci otuchy i pozwoli spojrzeć na lot bardziej jak na drogę do celu, który jest wart poświęcenia.

Zajrzyj także:

 

7. Oddychaj głęboko

Techniki relaksacyjne zaczerpnięte z jogi to najlepsze, po co możesz sięgnąć w tej sytuacji. Staraj się oddychać głęboko zarówno płucami, jak i przeponą, rozluźniając mięśnie twarzy, ramion oraz brzucha. Jeżeli znasz jakieś specjalne techniki oddechowe, nie wahaj się ich zastosować.

 

8. Idź na lotnisko

Jeżeli w Twoim mieście jest lotnisko, możesz oswoić się z lataniem na długo przed wyjazdem. Odwiedzaj z przyjaciółmi lub chłopakiem lotniskową kawiarnię i oglądajcie razem bezpieczne starty i lądowania. Przekonasz się wtedy, jak rutynowe są działania pilotów i poczujesz, że w tak ułożonej codzienności, nie może zdarzyć się nic złego.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (191 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...