Jak przetrwać ząbkowanie naszego malucha

Ząbkowanie – każda mama wie, że wprawdzie nie powoduje ono poważniejszych komplikacji zdrowotnych, ale jest bardzo uciążliwe dla otoczenia. Maluch zwykle płacze, grymasi, może także  choć pojawić się stan podgorączkowy, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł. Pediatrzy radzą, by zmniejszać dolegliwości związane z wyrzynaniem ząbków domowymi sposobami.

ząbkowanie

Fot: Katarzyna Piwecka – www.katarzynapiwecka.pl

Wyrzynanie pierwszych mleczaków następuje między 4. ? 7. miesiącem życia niemowlęcia. Wpływ na to ważne wydarzenie mają skłonności rodzinne, które mogą je przyśpieszyć lub opóźnić. Proces ząbkowania trwa średnio od 6. miesiąca i kończy się między drugim, a trzecim rokiem życia dziecka. Pierwsze ząbki mleczne pojawiają się na dole, a po dwóch dolnych siekaczach wyrzynają się cztery górne oraz dwa dolne siekacze boczne. Gdy pierwszy komplet ząbków się pojawi, następuje chwila przerwy. Następnie ząbkowanie wchodzi w drugi etap, kiedy wyrzynają się zęby trzonowe, a po nich spiczaste ząbki zwane kłami i drugie zęby trzonowe.

Ochładzanie dziąseł

Najbardziej oczywiste objawy ząbkowania to ślinienie się oraz wkładanie do buzi wszystkiego, co jest pod ręką. Częstym objawem może też być rozdrażnienie i marudzenie, spowodowane bólem. Dziecko może wtedy gorzej spać i mniej jeść. Sprawdzone sposoby to ochładzanie dziąseł np. zimną łyżką lub podawanie maluszkowi do żucia zimnego, (ale nie lodowatego) gryzaka. Gryzak powinien być twardy, gumowy i jednoczęściowy.

Maluszkowi można też ulżyć masując dziąsła, gdyż jest to sposób równie skuteczny jak stosowanie żeli przeciwbólowych. W przypadku, gdy wyrzynający się ząbek przysparza niemowlęciu dużo bólu, po konsultacji z lekarzem, można podać paracetamol.

? ?Podczas ząbkowania dobrze sprawdzają się gryzaki  – na przykład marki Avent, które dostosowane są do poszczególnych etapów ząbkowania, a ich kolorowe kształty przyciągają uwagę maluszka?- mówi Agata Chmielewska, Specjalista ds. Sprzedaży Internetowej Kidy.pl ?  e-sklepu dla dzieci.

Akcesoria do mycia ząbków

Przed trzecimi urodzinami dziecko powinno posiadać 22 zęby mleczne. Wtedy nadchodzi pora na kolejny duży krok ? stosowanie pasty do zębów. Ważne jest, by dziecko potrafiło ją wypluć. Do tej pory warto myć pierwsze ząbki przy użyciu szczoteczki dostosowanej do wieku niemowlęcia i wody. Dobrze, jeśli pierwsza szczoteczka ma zaokrągloną główkę, miękkie włókna oraz posiada uchwyt, który umożliwia jej trzymanie wspólnie przez dziecko i rodzica. Takie właściwości ma na przykład NUK Szczoteczka do mycia zębów, która dodatkowo w zestawie zawiera pierścień, zapobiegający włożeniu szczoteczki za daleko do buzi.

Pasty dla dzieci powyżej drugiego roku życia zawierają krzemionki, które bardzo delikatnie czyszczą zęby jak np. Maziajki Żel do zębów dla dzieci smak gumy balonowej lub też niewielkie ilości fluoru np. Ziajka Czarodziejski żel do zębów dla dzieci Czary Mary. Żele Ziajka zapewniają skuteczną ochronę przed próchnicą, wzmacnia szkliwo oraz zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej.

Może Cię zainteresuje artykuł: Jak ubierać dziecko na spacer, aby nie było przegrzane

ubieranie-malucha-aby-się-nie-przegrzało

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...