Jak przestać zazdrościć innym? 5 sposobów, które warto wypróbować, jeśli dręczy Cię to toksyczne uczucie

Zazdrość to bardzo powszechne uczucie w erze Internetu i mediów społecznościowych, które każdego dnia zalewają nas zdjęciami niebiańskich białych plaż i spacerujących nimi szczęśliwych ludzi z markowymi torebkami, rasowymi psami i pinacoladą pitą wprost z kokosowej łupiny w ręku. Niepozorna czynność scrollowania facebookowych profili znajomych lub popularnych influencerek jak mało co potrafi zmiażdżyć nasze poczucie własnej wartości i sprawić, że zaczynamy kwestionować własne szczęście, w które dotąd nie wątpiłyśmy. Jak uwolnić się od tej toksycznej, destrukcyjnej emocji?

Któregoś dnia usłyszałam takie zdanie: „byliśmy szczęśliwi dopóki nie założyliśmy Instagrama. Od tego czasu często wracam do niego myślami, bo okazuje się zaskakująco trafne. W końcu porównywanie się z innymi jeszcze kilkanaście lat temu nie było możliwe na tak szeroką skalę jak dziś. Widzieliśmy wprawdzie, że sąsiad ma większy dom, siostra lepszą pracę, a przyjaciółka przystojnego męża, ale nie byliśmy bombardowani kadrami ze wszystkich szczęśliwych momentów ich życia. I nie czuliśmy presji, by im dorównać. Bezkarne leżenie na kanapie i oglądanie w telewizji wszystkiego, co tylko zechcą zafundować nam stacje nie było niczym złym, bo nie odczuwaliśmy presji posiadania „dobrego życia”. Dziś wiele z nas zastanawia się zaś nie tylko, jak sprostać tym wymaganiom, ale także jak przestać zazdrościć innym. Jeśli i Ty masz z tym czasem problem, poznaj 5 sposobów, które mogą okazać się pomocne!

jak przestać zazdrościć innym

źródło: www.pixabay.com

Jak przestać zazdrościć innym? 5 sposobów, które warto wypróbować, jeśli dręczy Cię to toksyczne uczucie

 

1. Wsłuchaj się w swoje potrzeby

jak przestać zazdrościć innym

źródło: www.pixabay.com

Zazdrość niekoniecznie musi być złym uczuciem. Zdarza się wprawdzie, że zazdrościmy czegoś „z automatu”, bo brzmi jak ciekawa przygoda lub atrakcyjnie wygląda. Za przykład niech posłuży nam sytuacja, w której koleżanka oznajmia nam, że właśnie dostała w pracy znaczący awans, lecz by móc go zrealizować i zarobić dużo więcej, musi przenieść się do zagranicznej filii swojej firmy. Rzuca więc dotychczasowe życie i wyjeżdża do Nowego Jorku. Gdy wypowiada magiczną nazwę miasta, które nigdy nie zasypia i opowiada o mitycznej Ameryce, wizja, jaka roztacza się przed Twoimi oczami wygląda wspaniale prawda? Z tyłu głowy widzisz ją, jak co weekend ogląda musicale na Broadwayu albo leży na trawie w Central Parku pijąc kawę z Donkey Donuts i zagryzając ją czekoladkami Hershey’s. Nie bierzesz jednak pod uwagę faktu, że jadąc tam, będzie mieszkała w klitce wielkości pudełka od zapałek. Nie myślisz o tym, że każdego lata będzie się zmagać z wilgotnością powietrza, przez którą z trudem odklei od siebie ubranie po jednym wyjściu do sklepu. A przede wszystkim nie uwzględniasz faktu, że będzie zupełnie sama, z dala od rodziny, przyjaciół, a może także chłopaka, który prawdopodobnie nie rzuci wszystkiego, by jechać z nią. A gdybyś to Ty miała zostawić wszystko nagle, w tej chwili i wyjechać na zawsze za ocean podobny awans nie wydawałby się już tak obiecujący prawda? 

Wiele osób zazdrości innym rzeczy, których tak naprawdę wcale by nie chciało. Nie każdy dałby sobie radę ze sławą. Nie każda z nas lubi dalekie wycieczki. Nie każda marzy o domu za miastem (z dala od kin, teatrów, kawiarni i ulubionych pubów). Zanim więc na dobre ogarnie Cię palące uczucie zazdrości, pomyśl, czy rzeczywiście pragniesz tego samego. A jeśli odpowiedź będzie brzmiała tak… potraktuj to jak pozytywny kop i impuls do działania!

 

2. Zrób z tej cytryny lemoniadę

jak przestać zazdrościć innym

źródło: www.pixabay.com

Niewiele rzeczy motywuje nas do działania w takim stopniu jak negatywne emocje. Wyobraź sobie, że obierasz sobie ważny, duży cel i opowiadasz o tym całemu otoczeniu. W gronie Twoich słuchaczy znajdują się zarówno osoby, które Ci sprzyjają, jak i odwieczni hejterzy. Ci pierwsi mówią: „uda Ci się, działaj”, drudzy przeciwnie: „nie dasz sobie rady, po co ci to, daj sobie z tym spokój”. A teraz uczciwie odpowiedz, które słowa bardziej Cię motywują. Czyż nie jest tak, że kiedy chcemy coś udowodnić i zrobić coś wbrew deprymującym słowom innych, nasza moc do działania wzrasta? Jeżeli naprawdę zazdrościsz komuś sukcesów, dobrej figury albo wspaniałych relacji z chłopakiem czy przyjaciółmi, zastanów się, co musiałabyś zrobić, by osiągnąć to samo. Wyznacz cel i wypisz wszystkie kroki (nawet te najmniejsze), które przybliżą Cię do jego zdobycia i realizuj je po kolei. Włóż w to wysiłek, pracuj i nie zrażaj się niepowodzeniami ani przeszkodami, jakie napotkasz. Sukces ma swoją cenę, której nie da się uniknąć.

 

Jak przestać zazdrościć innym?

3. Staraj się zachować obiektywizm

źródło: www.pixabay.com

Nikt nie jest idealny w każdej dziedzinie życia. W jednej wybranej też nie. Choćbyśmy nawet włożyły całe swoje siły i czas w wywindowanie danego talentu czy możliwości na maksymalny poziom, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie od nas lepszy. Zanim więc znienawidzisz kogoś za to, że jest „bezpodstawnie” uważany za lepszego od Ciebie, na przykład przez szefa, jury konkursu lub wykładowcę na studiach, spróbuj podejść do sprawy obiektywnie. Może naprawdę jest wyjątkowo bystrą osobą albo ciężko pracuje na swoje osiągnięcia?

Później weź pod uwagę drugą stronę monety. Pomyśl, jak wiele kosztuje tę osobę uzyskiwanie takich wyników. Być może robi karierę, lecz nie ma żadnego życia towarzyskiego? A może poświęca się dla rodziny i jest wspaniałą matką czy panią domu, ale nie rozwija się w pracy i brak jej czasu na pasje? Pamiętaj, że to co widzisz jest tylko zewnętrzną otoczką, częstokroć bardzo przekłamującą faktyczną sytuację. Nigdy nie wiemy, jakie wewnętrzne wojny toczą inni ludzie. Nie mamy pojęcia, jaką drogę musieli przejść, by być tam, gdzie są.

 

4. Zastanów się, czego inni zazdroszczą Tobie

jak przestać zazdrościć innym

źródło: www.pixabay.com

Jak przestać zazdrościć innym? Wystarczy pomyśleć o tym, czego otoczenie może zazdrościć Tobie i docenić to, co często przyjmujesz za pewnik. Weź kartkę i wypisz na niej wszystkie dobre rzeczy w Twoim życiu. Może to być fakt, że nie cierpisz na żadne przewlekłe choroby, własne mieszkanie, kochający mąż albo chłopak, oddana przyjaciółka. Ale także: talent do języków, ścisły umysł, ładna figura, zdrowe włosy albo cera, duża sprawność fizyczna. Nie zapomnij zapisać na liście informacji, takich jak to, że Twoi rodzice nadal żyją, że masz siostry lub braci, z którymi możesz spędzać święta, umowy o pracę, skończonej szkoły czy studiów. Mogłabym tak wymieniać bardzo długo. Na końcu zastanów się, czy chciałabyś porzucić to wszystko (także bliskich Ci ludzi) i zamienić się na życia z osobą, której tak zazdrościsz, przyjmując zarówno dobre, jak i złe strony jej biografii. Czy nadal będziesz tego chcieć?

 

Jak przestać zazdrościć innym?

5. Zrób sobie detoks od porównywania

jak przestać zazdrościć innym

źródło: www.pixabay.com

Ostatni krok może wydawać się banalny, ale ostatecznie z pewnością okaże się pomocny. Chodzi o to, by zrobić sobie wolne od Internetu i codziennego przyglądania się życiu innych. Zamiast tego, skup się na samorozwoju. Zainwestuj czas w dbanie o swoje ciało i umysł. Poczytaj ciekawe książki, nadrób dobre kino, zrób serię ćwiczeń, posprzątaj, stwórz własne dzieło i spotkaj się z przyjaciółmi, których ostatnio zaniedbywałaś. Zobacz, że zyskasz dodatkowy czas i poczujesz się wolna. Jeśli stwierdzisz, że dzięki temu poczułaś się dużo lepiej, nie wracaj do codziennego scrollowania. 

Trzymamy za Ciebie kciuki!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (133 głosów, średnia: 4,17 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. paulaa  22 września 2019 18:59

  zazdrosc innym jest to wrecz okropne sama sie na tym przekonalama

  Odpowiedz
 2. agasam9  22 września 2019 21:58

  oj bardzo ciężko się tego wyzbyć…

  Odpowiedz
 3. Jaworka  23 września 2019 09:44

  Trochę zazdrości powinno być ale nie obsesja, czasami zazdrość ale taka zdrowa popycha nas do działania że chcemy też się wykazać i do czegoś dojść ale nie za wszelką cenę.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany